more_horiz

"Wywoływanie". Wystawa prac Edwarda Hartwiga w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 12:35
Prace Edwarda Hartwiga (1909-2003) w opracowaniu fundacji jego imienia można oglądać na wystawie "Wywoływanie" w ramach Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. Gościem Igi Niewiadomskiej w Polskim Radiu 24 była Marika Kuźmicz, kuratorka wystawy.
Edward Hartwig, Bez tytułu
Edward Hartwig, Bez tytułuFoto: Dzięki uprzejmości Fundacji im. Edwarda Hartwiga

Edward Hartwig pracował z fotografią przez blisko 80 lat. Znał doskonale jej specyfikę, był świadkiem historii tego medium: przez fotografie portretowe wykonywane za młodu w atelier ojca, aż po śmiałe plastyczne eksperymenty, pokazane na słynnej wystawy "Fotografika" w warszawskiej Zachęcie (1959).

Właśnie ta ekspozycja była punktem zwrotnym w twórczości artysty. Ukazywała przemianę języka wizualnego, jakim się posługiwał. Bez wprowadzania dodatkowych mediów, pracując tylko z aparatem i z odbitkami w ciemni, budował kadry zakorzenione w rzeczywistości, ale jednocześnie od niej różne. Decydował się na śmiałe skróty perspektywiczne, nietypowe sytuowanie punktu obserwacji kamery, wydobywał kontrastowe czernie i biele, wykorzystywał do granic możliwości, jakie oferowały aparaty fotograficzne.

Kuratorami wystawy, którą można oglądać do 24 września są Marika Kuźmicz oraz Dariusz Mikołajczak, Fundacja im. Edwarda Hartwiga. Z Mariką Kuźmicz rozmawia Iga Niewiadomska

Posłuchaj
22:26 _PR24_AAC 2023_09_19-22-06-09.mp3 Mariką Kuźmicz o wystawie prac Edwarda Hartwiga (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Głębia ostrości

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Marika Kuźmicz

Data emisji: 19.09.2023

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także