more_horiz

Kacper Kowalski: fotografie są emanacją refleksji, które zabieram ze sobą w przestworza

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 14:24
- To działa trochę jak bagaż, ale też jak katalizator. Snuję refleksje, używając fragmentów krajobrazu, które oddają wszystko to, co się we mnie dzieje - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Kacper Kowalski, który od 25 lat fotografuje ziemię z lotu ptaka. W najnowszym projekcie "Arché" pogłębia poszukiwania, które rozpoczął, tworząc nagradzane serie zdjęć: "Efekty uboczne" i "Over". 
Z cyklu Arch
Z cyklu "Arché"Foto: Kacper Kowalski

Arché (gr. "początek rzeczy") przenosi dotychczasowe rozważania na poziom uniwersalny. To opowieść o relacji ludzi i natury, refleksja na temat związku między przeszłością a teraźniejszością, którą można dostrzec w ludzkiej potrzebie duchowości, a w naturze - w symbolach wyłaniających się w krajobrazie.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zawsze chciał być neutralnym obserwatorem, który przenosi obraz. - Fotografując np. powódź w Sandomierzu, dokumentuję bardzo trudne i przejmujące momenty. Jest to jednak opowieść o cywilizacji człowieka, którą obserwuję z góry. Moje osobiste zdanie na temat fotografowanych scen jest drugorządne. Najważniejsze jest to, żebym mógł dostarczyć obraz, który otworzy interpretację dla odbiorców. Gdy okazało się, że obraz nie jest już unikalny, gdy już wiemy, jak to wygląda z góry, zacząłem dotykać tego, czego bardzo się bałem, czyli własnych emocji - powiedział Kacper Kowalski.

Jego zdaniem, jeśli ktoś ma pomysł na zdjęcie lotnicze, to wystarczy, że wyśle dron, przytnie mapę satelitarną danego terenu. - Akt twórczy następuje wtedy na ziemi. Ja jednak na ziemi w ogóle nie fotografuję. Muszę się oderwać, zjednoczyć z przestrzenią, czuć zagrożenie i pęd powietrza. Wtedy uruchamiają się we mnie pokłady wrażliwości. W każdym locie dostrzegam inny aspekt. To nie jest tak, że tych fragmentów rzeczywistości nie było. Przelatując nad nimi, nie widziałem w nich zapisu emocji doświadczenia i przeżyć. Komunikatu, który mogę przekazać. Nie rozumiałem własnych emocji i doświadczeń. Tymczasem fotografie i projekty są emanacją refleksji, które zabieram ze sobą w przestworza. Trochę jak bagaż, ale też jak katalizator. Snuję refleksje, używając fragmentów krajobrazu, które oddają wszystko to, co się we mnie dzieje - tłumaczył.

Posłuchaj
24:35 PR24 2021_12_21-22-04-59.mp3 Kacper Kowalski o sztuce fotografii (Głębia ostrości) 

Premiera książki fotograficznej "Arché" Kacpra Kowalskiego odbyła się 13 listopada 2021 na targach Paris Photo. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Kacper Kowalski (fotograf)

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 22.06

PR24


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem