more_horiz

"Fotografowanie sobą". Prof. Mariusz Gołąb o twórczości Zofii Rydet

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 10:13
- Twórczość artystki trudno jednoznacznie zakwalifikować. Jej fotografie pojawiają się w kręgu historyków sztuki, fotografów, krytyków fotografii, ale także etnografów i antropologów kultury - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariuszem Gołąb (Uniwersytet Łódzki, Instytut Kultury Współczesnej).
Z cyklu Zapis socjologiczny, 1980
Z cyklu "Zapis socjologiczny”, 1980Foto: Zofia Rydet

Pracę nad swoim monumentalnym cyklem "Zapis socjologiczny" liczącym ponad 20 tysięcy fotografii, Zofia Rydet rozpoczęła w wieku 67 lat. Wcześniej stworzyła niezapomniane prace opowiadające o dzieciach - cykl "Mały człowiek" - czy starości - cykl "Czas przemijania".

Prof. Mariusz Gołąb zauważył, że twórczość Zofii Rydet jest trudna do przyporządkowania do jednego nurtu fotografii. - Stąd potrzeba pewnego grantu, który by ujmował większość tych zagadnień i próbował w jakimś zakresie skonfrontować ze sobą te kierunki zainteresowań i pewnego rodzaju problemy estetyczne, które w tej twórczości się pojawiają. Były one wcześniej dyskutowane, lecz wydaje się, że obecnie zainteresowanie Zofią Rydet jest szczególnie intensywne - stwierdził.

- Biografia i fotografia wzajemnie się tutaj przeplatają, zwłaszcza w okresie powojennym. To właściwie jest "fotografowanie sobą", z pewnością ta pasja towarzyszyła artystce do końca i była inspirująca dla niej nie tylko w znaczeniu poszukiwań nowych dróg estetycznych, ale także, jak podkreśla autorka w wywiadach, to był także sposób na życie, który pozwalał jej radzić sobie z pewnymi problemami - mówił gość audycji.

Posłuchaj
23:32 [PR24]PR24 (PCM) 25 styczeń 2022 22_06_11_GO.mp3 Prof. Mariusz Gołąb o twórczości Zofii Rydet (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

"Zofia Rydet po latach. 1978-2018" pod redakcją Stefana Czyżewskiego i Mariusza Gołąba to kolejna, trzecia już publikacja będąca pokłosiem grantu "Zofia Rydet - Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny" zrealizowanego na Uniwersytecie Łódzkim w ramach "Narodowego Programu i Rozwoju Humanistyki" Ministra Kultury i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: prof. Mariusz Gołąb

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem