more_horiz

20. Miesiąc Fotografii w Krakowie. "Dlaczego obrazy?/Why pictures?"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 09:35
- Bogaty program wydarzeń, spotkań, które opowiedzą o tym, jak działają obrazy - w jaki sposób one funkcjonują, w jakich kontekstach, jaki mają na nas wpływ - ten bezpośredni, ujawniony, i ten utajony, bo jest on również bardzo ciekawy w dobie mediów społecznościowych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Gutkowski (prezes Fundacji Sztuk Wizualnych).      
Audio
  • Tomasz Gutkowski o kolejnej edycji krakowskiego Miesiąca Fotografii ("Głębia ostrości")
Henryk Hermanowicz, Nowa Huta, os. XX-lecia PRL (obecnie os. Albertyńskie)  ogródek jordanowski, dzieci, lata 60. XX w.
Henryk Hermanowicz, Nowa Huta, os. XX-lecia PRL (obecnie os. Albertyńskie) – ogródek jordanowski, dzieci, lata 60. XX w. Foto: Fotografia ze zbiorów Muzeum Krakowa

W Krakowie trwa jubileuszowy, dwudziesty już Miesiąc Fotografii. Tegoroczna edycja festiwalu to wystawy, przeglądy portfolio, spotkania i warsztaty z artystami. To także cykl wydarzeń solidarnościowych, realizowanych z fotografami z Ukrainy i Białorusi.

O znaczeniu tegorocznej edycji festiwalu mówił w PR24 Tomasz Gutowski

- Bezpośrednio chcieliśmy wesprzeć artystów ukraińskich, ale nie tylko. Również artystów białoruskich. Mimo że o tym jest ciszej (na arenie międzynarodowej - przyp.red.), to nie zapominajmy, że reżim ma się dobrze. Wpływa on bardzo negatywnie na artystów i artystki, które muszą uciekać. Zależało nam bardzo (...) by stworzyć blok, który będzie gestem solidarności i pewnego wsparcia.

Prezes Fundacji Sztuk Wizualnych zdradził również szczegóły wydarzenia. - Przygotowaliśmy 20 wystaw. Zdecydowana większość to są nasze autorskie produkcje - indywidualne i zbiorowe, o bardzo dużym rozrzucie tematycznym. (...) Całym spoiwem wydarzenia jest hasło "Dlaczego obrazy?/Why pictures?" To tytuł zaczerpnięty z projektu badawczo-artystycznego, który realizujemy już od dwóch lat, a którym był inspiracją dla wielu różnych działań. 

Po raz kolejny organizatorzy zapraszają do obejrzenia sekcji ShowOFF. To część festiwalu, w ramach której prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórców, wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Miesiąc Fotografii w Krakowie potrwa do 26 czerwca.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:31 PR24_mp3 2022_05_31-22-06-11 (1).mp3 Tomasz Gutkowski o kolejnej edycji krakowskiego Miesiąca Fotografii ("Głębia ostrości") 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Tomasz Gutkowski (prezes Fundacji Sztuk Wizualnych)

Data emisji: 31.05.2022

Godzina emisji: 22.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także