more_horiz

"Kolor wkroczył na ulice". Karolina Puchała-Rojek o wystawie "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90."

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 13:24
- Fotografia wspomogła naszą pamięć, powszechne jest uczucie, że lata 90. są kolorowe, barwne, w przeciwieństwie do tego, jak pamiętamy wcześniejszy czas, lata 70. czy 80., jako mocno kontrastowe, czarno-białe odbitki - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Puchała-Rojek, kuratorka wystawy.
Zaćmienie słońca z serii Young amateur photographer, 11 sierpnia 1999
Zaćmienie słońca z serii Young amateur photographer, 11 sierpnia 1999Foto: Jędrzej Sokołowski

Jarmark Europa, Cricoland, pierwszy McDonald, reklamy i afisze wolnych wyborów, handel z łóżek polowych, "szczęki", szklane wieżowce, ale też narkomania, bieda i strajki - to elementy warszawskiego krajobrazu lat 90. XX wieku. Wystawa "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90." pokazuje zdjęcia z archiwów profesjonalnych fotografów, fotoreporterów, artystów oraz prywatnych rodzinnych albumów.

Karolina Puchała-Rojek zwracała uwagę, że tytułowy "błysk, mat, kolor" to nie tylko odniesienie do technicznej strony odbitek fotograficznych, ale też symboliczne odwołanie się do przełomu gospodarczego i politycznego, który miał wówczas miejsce. - Lata 90. zapamiętaliśmy w kolorze nie tylko dlatego, że kolor wkroczył na ulice poprzez reklamy czy handel, ale dlatego, że pojawiły się w ogromnej ilości zawodowe i prywatne barwne fotografie - zauważyła.

- To czas, kiedy debiutuje wielu młodych fotografów, jak Piotr Wójcik czy Krzysztof Miller, czas, kiedy uczą się fotografii prasowej i mają gdzie publikować. Monopol państwowy został już zdemontowany, pojawia się wiele tytułów czy dodatków do gazet, a tematów jest dużo. To także czas, kiedy zostaje zniesiona cenzura - przypominała gość audycji.

Posłuchaj
23:48 PR24 2022_11_29-22-05-59.mp3 Karolina Puchała-Rojek o wystawie "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90." (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Głębia ostrości

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Karolina Puchała-Rojek

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także