more_horiz

Uroki XIX-wiecznej fotografii. Katarzyna Kalua Kryńska: to rytuał powstawania prac

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 10:42
- Upodobałam sobie techniki XIX-wieczne ze względu na odskocznię, jaką dają - powiedziała w Polskim Radiu 24 fotograf Katarzyna Kalua Kryńska. - Te prace są unikatowe, powstają ręcznie i każda niesie pierwiastek mojego skupienia i uwagi, którą jej poświęcam - dodała.
Praca z serii Limfa Katarzyny Kalui Kryńskiej
Praca z serii "Limfa" Katarzyny Kalui KryńskiejFoto: archiwum autora

Wystawa "Limfa" to najnowsza seria prac Katarzyny Kalui Kryńskiej, wykonanych w technice cyjanotypii. Można je oglądać w Warszawie i w internecie.

- Upodobałam sobie te techniki XIX-wieczne ze względu na odskocznię, jaką dają te procesy. To jest bardzo powolna technika, alternatywna, historyczna, która dzieje się w ciemni i ma swoją oprawę. To rytuał powstawania prac - powiedziała w Polskim Radiu 24 fotograf Katarzyna Kalua Kryńska.

- To, co najpiękniejsze i dla mnie wyjątkowo ważne, to to, że te prace są unikatowe. Powstają ręcznie, każda niesie pierwiastek mojego skupienia i uwagi, którą jej poświęcam - zaznaczyła.

Fotograficzna zabawa w ciemni

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że współczesne techniki dają szansę wielokrotnej duplikacji prac, ale "bazą i atrakcją, która jest istotna, jest unikatowość i sam proces powstawania". - W XIX-wiecznej technice mokrego kolodionu konieczna jest skomplikowana receptura chemiczna i czas powstawania obrazu jest ograniczony - wyjaśniła.

Jak tłumaczyła, prace w tej technice powstają na płytach szklanych lub metalowych, które trzeba oblać, a potem uczulić i naświetlić. - Od momentu pierwszego naświetlenia do wywołania ma się kilka minut, bo po wyschnięciu płyta przestaje być światłoczuła. W tej technice realizowałam projekt na doktorat i poznałam, jak trudne i wymagające są to techniki.

Dla artystki cyjanotypia jest odskocznią. - Zaczęłam mieć zabawę, idąc do ciemni - opowiadała.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:20 Głębia-ostrości--PR24_mp3 2023_03_21-22-07-08.mp3 Katarzyna Kalua Kryńska o swojej najnowszej wystawie "Limfa" ("Głębia ostrości"/ PR24)

***

Katarzyna Kalua Kryńska jest nie tylko fotografem, ale też architektem i wykładowcą. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Specjalizuje się w fotografii emocjonalnej, portretowej i artystycznej, wykorzystując fotografię tradycyjną i alternatywną. To także entuzjastka fotografii analogowej, która pracuje z materiałami światłoczułymi i eksperymentuje z XIX-wiecznymi procesami fotograficznymi.

Serią "Cichość serca", w technice cyjanotypii, zdobyła Grand Prix w ramach Vintage Photo Festival. Seria "Blue Moon Garden" została nagrodzona w międzynarodowym konkursie Julia Margaret Cameron Award.

Jej najnowszą wystawę, zatytułowaną "Limfa", można oglądać do 6 kwietnia w galerii obok ZPAF, przy placu Zamkowym w Warszawie.

Czytaj także:

***

Audycja: Głębia ostrości

Prowadzący: Iga Niewiadomska

Gość: Katarzyna Kalua Kryńska (fotograf)

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 22.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także