more_horiz

"Poruszyła go więź między ludźmi". Dr Weronika Kobylińska o twórczości Bruno Barbeya

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 11:02
- Tytuł wystawy "Bruno Barbey. Zawsze w ruchu" to cytat z wypowiedzi samego fotografa, który doskonale oddaje jego sposób działania, podróżowanie po wielu kontynentach i zdobywanie zdjęć z bardzo różnorodnych kultur, sytuacji i pejzaży - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Weronika Kobylińska, kurator wystawy Bruno Barbeya w Warszawie.
Maroko, Tetouan, 1987
Maroko, Tetouan, 1987Foto: Bruno Barbey

Bruno Barbey pracował na wszystkich kontynentach, fotografował konflikty zbrojne w Nigerii, Wietnamie, Kambodży, Północnej Irlandii, Iraku i Kuwejcie. Od 1964 roku był związany z Agencją Magnum, pełniąc w latach dziewięćdziesiątych funkcję prezydenta tej organizacji.

Dr Weronika Kobylińska zwracała uwagę na pobyt Barbeya w Polsce. - Więź, która pojawiła się między ludźmi w dobie walki z ówczesnym systemem, bardzo poruszyła Bruno Barbeya. Zaprzyjaźnił się też z wieloma polskimi fotografami, którzy do dzisiaj wspominają te momenty. Ten polski epizod był dla niego istotny, Bruno był w Polsce kilka miesięcy, wydał książkę poświęconą różnym obrazom naszej rzeczywistości -  zaznaczyła.

W listopadzie tego roku na wystawę Bruno Barbeya zaprosi Muzeum Narodowe w Warszawie. Będzie to polska odsłona retrospektywnej ekspozycji, po raz pierwszy zaprezentowanej na przełomie roku 2015 i 2016 w Maison Européenne de la Photographie w Paryżu.

Francuski fotograf Bruno Barbey w ciągu 50 lat swojej kariery zawodowej kilkukrotnie pojawiał się w Polsce. Po raz pierwszy przyjechał w roku 1967 dokumentować wizytę prezydenta Charlesa de Gaulle’a. W 1981 roku robił zdjęcia w Gdańsku, podczas I Zjazdu Solidarności. Przez kolejne osiem miesięcy fotografował zarówno duże miasta, jak i polską prowincję.

Posłuchaj
21:47 PR24_mp3 2023_03_28-22-06-28.mp3 Dr Weronika Kobylińska o twórczości Bruno Barbeya (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

Kuratorkami wydarzenia są Caroline Thiénot Barbey i dr Weronika Kobylińska.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Głębia ostrości

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Goście: dr Weronika Kobylińska

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także