Edward Hartwig pracował z fotografią przez blisko 80 lat. Znał doskonale jej specyfikę, był świadkiem historii tego medium: przez fotografie portretowe wykonywane za młodu w atelier ojca, aż po śmiałe plastyczne eksperymenty, pokazane na słynnej wystawy "Fotografika" w warszawskiej Zachęcie (1959).
Właśnie ta ekspozycja była punktem zwrotnym w twórczości artysty. Ukazywała przemianę języka wizualnego, jakim się posługiwał. Bez wprowadzania dodatkowych mediów, pracując tylko z aparatem i z odbitkami w ciemni, budował kadry zakorzenione w rzeczywistości, ale jednocześnie od niej różne. Decydował się na śmiałe skróty perspektywiczne, nietypowe sytuowanie punktu obserwacji kamery, wydobywał kontrastowe czernie i biele, wykorzystywał do granic możliwości, jakie oferowały aparaty fotograficzne.
Kuratorami wystawy, którą można oglądać do 24 września są Marika Kuźmicz oraz Dariusz Mikołajczak, Fundacja im. Edwarda Hartwiga. Z Mariką Kuźmicz rozmawia Iga Niewiadomska
22:26 _PR24_AAC 2023_09_19-22-06-09.mp3 Mariką Kuźmicz o wystawie prac Edwarda Hartwiga (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)
Czytaj także:
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Głębia ostrości
Prowadząca: Iga Niewiadomska
Gość: Marika Kuźmicz
Data emisji: 19.09.2023
Godzina emisji: 22.06
PR24/ka