X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Zbigniew Krysiak: Unia Europejska musi przejść generalny remont

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 18:01
- Według ideologii Altiero Spinellego Unia Europejska miała być superpaństwem, a także podmiotem, który miał neutralizować wszelkie specyfiki narodowe. Coraz więcej osób chce się przeciwstawiać temu nihilizmowi - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.
Audio
  • 24.03.19 Przekładaniec Jachowicza. Prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.
  • 24.03.19 Przekładaniec Jachowicza. Małgorzata Zdziechowska, dziennikarka, podróżniczka i miłośniczka zwierząt
Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew KrysiakFoto: PR

Instytut Myśli Schumana, tak jak Robert Schuman, podejmuje, poprzez działanie w różnych obszarach życia społecznego, rolę integrowania różnych podmiotów społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy, aby na wzór Roberta Schumana tworzyć, budować, realizować i wprowadzać.

Czytaj więcej
Robert-Schuman.jpg
Robert Schuman – jeden z ojców zjednoczonej Europy

- Chcemy wspólnoty narodów, a Unia Europejska musi przejść kapitalny remont. Ona ucieka od kierunku, który wyznaczył Robert Schuman. Skutkuje to poważnymi problemami - zauważył prof. Zbigniew Krysiak. Gość programu podkreślił, że celem Instytutu Myśli Schumana jest utworzenie frakcji w Parlamencie Europejskim, która na nowo obudziłaby ideały ojców założycieli wspólnoty. - Kierujemy w ten sposób wezwanie do zjednoczenia się europejskich środowisk prawicowych - dodał.

Robert Schuman w pięciolecie zakończenia wojny w Europie zaproponował plan, nazywany od jego nazwiska "planem Schumana". W maju 1950 roku, we współpracy z francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. Miało ono zapewnić kontrolę nad przemysłem ciężkim, co po kilku latach od zakończenia II wojny światowej miało  ogromne znaczenie. Deklarację podpisano 9 maja 1950. Jej konsekwencją było powstanie w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Uznaje się ją też za początek procesu integracji europejskiej.

Czytaj więcej
Robert Schuman 1200.jpg
Działalność Instytutu Myśli Roberta Schumana

Ponadto gościem "przekładańca" była Małgorzata Zdziechowska, dziennikarka, podróżniczka i miłośniczka zwierząt.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 17.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Andrzej Zybertowicz: Unia Europejska wypiera się swojej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 17:45
- Jeśli UE wyjdzie z kryzysu, jeśli przy współudziale Polski uda się dokonać jej reformy, to Brytyjczycy będą sobie pluli w brodę, że dokonali brexitu, bo zapłacą za to wysoką cenę. Natomiast jeśli Unia nie wyjdzie z kryzysu to za 10 czy 15 lat Brytyjczycy będą mogli powiedzieć: "dobrze, że opuściliśmy statek, którego konstrukcja zaczynała trzeszczeć w szwach" – podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Karol Karski: Unia Europejska staje się instrumentem opisującym układ sił w Europie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 18:48
- Unia Europejska stała się nie wspólnotą wartości, nie wspólnotą gospodarczą ani polityczną. To pewien instrument, który jest opisaniem układu sił istniejącego obecnie w Europie - ocenił prof. Karol Karski - Wobec Wielkiej Brytanii zastosowano model okładania kijami państwa, które odważyło się mieć inne zdanie - europoseł PiS odniósł się w ten sposób do sprawy brexitu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. Jak zakończy się "rozwód" Wielkiej Brytanii z UE?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 22:03
W piątek zakończyły się dwudniowe obrady Rady Europejskiej. Pierwszy dzień zdominowała kwestia brexitu. Jak może się zakończyć "rozwód" Wielkiej Brytanii z Unią Europejską? Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił dr hab. Aleksander Gubrynowicz, specjalista w zakresie prawa międzynarodowego.
rozwiń zwiń