"To napięcie było niestosowne". Artur Hofman o Światowym Forum Holocaustu

2020-01-26, 17:55

"To napięcie było niestosowne". Artur Hofman o Światowym Forum Holocaustu
Artur Hofman. Foto: PR24/MS

- Kiedy w Polsce są przygotowywane uroczystości tego typu, to jest trochę inny nastrój, większa powaga, stonowanie. W Izraelu był nastrój jak na zupełnie innej uroczystości - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Posłuchaj

Artur Hofman: jeżeli w takiej atmosferze uczczono pamięć ofiar, to jest coś nie tak (Przekładaniec Jachowicza/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

7x24 26-01-20-tt-1200.jpg
Kłamstwa historyczne Rosji. Zybertowicz: Polska nie dała się wykorzystać jako pionek w grze

Główne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau rozpoczną się w poniedziałek 27 stycznia o godz. 15.30 przed bramą śmierci byłego, niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady. Uczestników ma przywitać prezydent Andrzej Duda. W planie są wystąpienia Ocalonych, a także modlitwy ekumeniczne.

Na początku rozmowy Artur Hofman poruszył temat antysemityzmu. - W zachodniej Europie ma się on niestety dobrze. Kilka lat temu miało miejsce straszne wydarzenie we Francji, kiedy kobieta, która przeżyła Holocaust - starsza Żydówka - została zamordowana, a jej ciało zostało podpalone. Takich sytuacji było więcej - mówił.

Światowe Forum Holocaustu

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce odniósł się również do tematu konferencji w Yad Vashem. - To napięcie było wręcz niestosowne, jak przed jakimś meczem piłkarskim. To oczekiwanie... Jak wiemy, nic aż takiego nie padło. Jeżeli w takiej atmosferze oczekujemy uczczenia pamięci ofiar, to jest coś nie tak na tym świecie. Powinno to następować w trochę większej pokorze - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

Jerozolima 1200.jpg
Jastrzębowski: prawdziwe obchody wyzwolenia Auschwitz odbędą się w Polsce

- Kiedy w Polsce są przygotowywane uroczystości tego typu, to jest trochę inny nastrój, większa powaga, stonowanie. Kiedy oczekiwano na główne przemówienia w Izraelu, to transmisja skupiała się na pokazaniu głów państw, które się witały. Tam był nastrój jak na zupełnie innych obchodach. Język ciała niektórych osób wyraźnie pokazywał, że kilka osób przyszło na "fiestę" - mówił gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz 
Gość: Artur Hofman (przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce)
Data emisji: 26.01.2020
Godzina emisji: 17.35

Utrwalenie i zachowanie dziedzictwa kulturowego polskich Żydów jest niezwykle ważne, podobnie jak dalsze rozwijanie i popularyzowanie kultury żydowskiej zarówno wśród Żydów, jak i Polaków. Stymulowanie i udział w tym procesie jest najważniejszym zadaniem stojącym dzisiaj przed Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce - czytamy na stronie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

PR24/pb

Polecane

Wróć do strony głównej