Wirusy i bakterie rządzą naszym życiem. Instrukcja obsługi mikroświata

- Najczystszym miejscach w naszych domach są toalety, a najbrudniejszymi kuchnie - mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Markowski z wydawnictwa "Prószyński i S-ka", które wydało książkę "Jak wirusy i bakterie rządzą naszym życiem. Nowe zdumiewające ustalenia o naszych mikroskopijnych współlokatorach".

2020-07-12, 17:21

Wirusy i bakterie rządzą naszym życiem. Instrukcja obsługi mikroświata
Grafika ilustracyjna. Foto: shutterstock.com/RUKSUTAKARN studio

Posłuchaj

Adrian Markowski o książce "Jak wirusy i bakterie rządzą naszym życiem" (Przekładaniec Jachowicza)
+
Dodaj do playlisty

Epidemie budzą w nas lęk. Dlatego przywiązujemy tak wielką wagę do higieny, nieustannie sięgamy po środki dezynfekujące, a wszelkie produkty opatrzone etykietą "antybakteryjny" cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W rzeczywistości tylko bardzo niewielka część mikrobów jest dla nas groźna. Całej reszty potrzebujemy do życia - gdyby ich nie było, nie było również nas. 

Powiązany Artykuł

1200_mycie_rąk_shutterstock.jpg
Mycie rąk sześć razy dziennie dobrze chroni przed COVID-19. "W ten sposób dbamy o siebie i innych"

Wirusy znajdują się na pograniczu świata żywego, natomiast bakterie są już komórkami. Żyją wszędzie, nawet w próżni. Potrafią też żywić się wszystkim, nawet plastikiem. Ludzie też są nosicielami bakterii, potrzebują ich do życia. Gdy ich brakuje to zapadamy na alergie. Przyczynia się do tego zbytnia higiena.

Okazuje się, że najczystszym miejscem w naszym domach jest toaleta, zwłaszcza deska klozetowa. - Tam jest zaledwie 100 bakterii na centymetr kwadratowy. Natomiast na blacie w kuchni liczy się je w setkach tysięcy na centymetr kwadratowy. Mało tego, bardzo czysta jest woda ze spłuczki, które znajduje się w zamkniętym pojemniku i jest wielokrotnie wymieniana. Ta woda zawiera zdecydowanie mniej bakterii niż kostki lodu podawane w restauracjach - tłumaczył Adrian Markowski.

REKLAMA

W książce "Jak wirusy i bakterie rządzą naszym życiem. Nowe zdumiewające ustalenia o naszych mikroskopijnych współlokatorach" mikrobiolog Susanne Thiele wprowadza w fascynujący świat mikroorganizmów. Chce, byśmy go zrozumieli, a dzięki temu lepiej chronili się przed zagrożeniami, ale też lepiej wykorzystywali potencjał kryjący się w otaczających nas mikrobach. Jej książka to instrukcja obsługi mikroświata, z którą powinien zapoznać się każdy z nas. Duża część tych rad jest oczywista. Natomiast niektóre są zaskakujące. W czasach koronawirusa to bardzo przydatna publikacja.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza 

REKLAMA

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Adrian Markowski, (Wydawnictwo Prószyński i S-ka) 

Data emisji: 12.07.2020

Godzina emisji: 17.36

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej