Wyrok ws. Władysława Kuchno. Mec. Krzyżanowski: złożyliśmy wniosek o kasację

2021-05-02, 18:30

Wyrok ws. Władysława Kuchno. Mec. Krzyżanowski: złożyliśmy wniosek o kasację
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Garsya/ Shutterstock

- W tym momencie postanowienie jest prawomocne. Jedyną szansą jest tu kasacja Prokuratora Generalnego, który mam nadzieję, na nasz złożony wniosek, złoży tę kasację i sprawa będzie się toczyć - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Krzyżanowski.    

Sąd Apelacyjny w Katowicach zachował postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach z 30 września 2020 r., który uznał wyrok stalinowskiego sądu za wiążący. Chodzi o sfingowany proces z 1946 r., w którym niesłusznie skazany został Władysława Kuchno, żołnierz Armii Krajowej.

Powiązany Artykuł

Raczkiewicz 1200.jpg
Nie żyje major Zbysław Raczkiewicz "Orzeł". Był żołnierzem AK

- Sąd Apelacyjny w Katowicach postanowił zapoznać się z opinią wydaną przez dra. Mirosława Surdeja z rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej na temat przynależności Władysława Kuchno do struktur konspiracji niepodległościowej, tuż po II wojnie światowej, a także przed nią, ponieważ był to oficer Armii Krajowej. Wydawało się, że ta opinia doprowadzi do tego, że sąd albo dopuści biegłego historyka, tzw. z urzędu, ponieważ była to opinia prywatna sporządzona na prośbę syna Władysława Kuchno, albo sąd uchyli to postanowienie z września minionego roku Sądu Okręgowego w Katowicach i każe tę sprawę rozpoznać jeszcze raz, zbadać należycie - powiedział Maciej Krzyżanowski.

Jak ocenił mecenas, niestety, sąd uznał, że wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo i bez zarzutu.

- Pomimo, że sprawa jest skomplikowana, jest niejednoznaczna to sąd nie zgodził się na dopuszczenie tej opinii z urzędu biegłego historyka IPN. Tą opinię, która została złożona do akt, uznał za domysły, a nie fakty. Jest to o tyle zastanawiające, gdyż dr Mirosław Surdej w sposób wyraźny wskazał kim był Władysław Kuchno od 1943 roku, kiedy działał w Armii Krajowej i tuż po 1945 roku, jak wyglądała jego działalność, że mógł paść ofiarą prowokacji właśnie na terenie Śląska, Gliwic, gdzie został zatrzymany i w sfingowanym procesie Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach skazany na 15 lat więzienia - przypomniał gość audycji. 


Posłuchaj

Mec. Maciej Krzyżanowski o sprawie Władysława Kuchno ("Przekładaniec Jachowicza") 22:42
+
Dodaj do playlisty

  

Gościem Jerzego Jachowicza był także socjolog, prof. Henryk Domański, który mówił m.in. o tym jak sytuacja z Funduszem Odbudowy wpłynęła na relacje na polskiej scenie politycznej. 


Posłuchaj

Prof. Domański o sytuacji na polskiej scenie politycznej ("Przekładaniec Jachowicza") 22:38
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Przekładaniec Jachowicza"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN),  mec. Maciej Krzyżanowski

Data emisji: 02.05.2021

Godz. emisji: 17.06, 17.35

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej