Prof. Henryk Domański o poparciu Zjednoczonej Prawicy: znaczenie ma kontekst międzynarodowy

2022-05-15, 19:11

Prof. Henryk Domański o poparciu Zjednoczonej Prawicy: znaczenie ma kontekst międzynarodowy
Według podanego w publikacji przeliczenia głosów na mandaty PiS wprowadziłoby do Sejmu 219 posłów (19 posłów mniej niż w wyborach z 2019 r.), Koalicja Obywatelska – 140 (6 posłów więcej), Lewica – 43 (6 posłów mniej), Polska 2050 – 30 posłów, PSL – 19 (11 posłów mniej), a Konfederacja – 8 (3 posłów więcej.Foto: Twitter/Sejm RP

- Mamy aktywność państwa polskiego na rzecz obrony Ukrainy, to jest widoczne i podnosi rangę Polski, dociera do świadomości również fakt, że liczą się z nami inni, biorą pod uwagę to, co mamy do powiedzenia - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Henryk Domański (PAN). Gościem Jerzego Jachowicza był również prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana).

Gdyby wybory odbyły się na najbliższych dniach, Zjednoczona Prawicy mogłaby liczyć na 39,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska na 27,1 proc., Lewica na 11,2 proc., Polska 2050 na 7,9 proc., PSL na 6,4 proc., a Konfederacja na 5,9 proc. - wynika z sondażu dla DoRzeczy.pl
Zgodnie z badaniem pracowni Estymator, opublikowanym w niedzielę przez DoRzeczy.pl, frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 procent.

Prof. Henryk Domański komentował te wyniki. - Lekka zwyżka poparcia dla obozu Zjednoczonej Prawicy wynika prawdopodobnie z poczucia zagrożenia ze strony Rosji, tak przekłada się napaść na Ukrainę i związane z tym konsekwencje, czyli pewien niepokój społeczny i obawa, że może to do nas dotrzeć, a jedyną siłą, która może nas obronić, jest siła naszego państwa, co się kojarzy jednoznacznie z obozem Zjednoczonej Prawicy - zauważył.

- Jako źródło sukcesów uwydatniłbym kontekst międzynarodowy. Można do tego dodać brak alternatywy ze strony opozycji. Do świadomości społecznej docierają także, przez przypominanie rządów PO i PSL, działania opozycji w latach 2007-2015, które nie wzmacniały poczucia bezpieczeństwa czy zabezpieczenia się przed ewentualnym atakiem ze strony Rosji, a raczej charakteryzowały się brakiem aktywności i pewnym wsparciem dla polityki UE, zwłaszcza Niemiec, jeśli chodzi o utrzymywanie pozytywnych kontaktów z Rosją. Prowadziło to do jej wzmocnienia i zachęcało do tego rodzaju agresji i polityki imperialnej - dodał gość audycji.

Posłuchaj

Prof. Henryk Domański o polskiej scenie polityczenej (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza) 24:36
+
Dodaj do playlisty

W drugiej części audycji prof. Zbigniew Krysiak odniósł się relacji Polski z instytucjami Unii Europejskiej, a także do dyskusji o tendencjach federalistycznych w UE. - Od dawna wiemy, że ci, którzy w 1992 r. przygotowali Traktat z Maastricht, mieli cele dotyczące centralizacji UE, tworzenie superpaństwa, rządzonego przez Niemcy wielkiego konglomeratu. Te procesy pojawiały się, ale nie były nagłaśniane (…). Od kilku lat zaczęto głośno o tym wspominać, kanclerz Merkel i prezydent Macron mówili o konieczności pozbywania się różnych obszarów suwerenności poszczególnych państw, Polsce też to komunikowano (…). W ostatnich tygodniach słyszymy o akcji usuwania atrybutów jednomyślnego podejmowania decyzji w UE - zwracał uwagę gość audycji odnosząc się do propozycji rezygnacji z zasady jednomyślności w głosowaniach dotyczących kluczowych kwestii w Radzie UE.

Posłuchaj

Prof. Zbigniew Krysiak o koncepcjach rozwoju UE (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza) 21:38
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański, prof. Zbigniew Krysiak 

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej