more_horiz

Marsz Papieski. Małgorzata Żaryn: można mówić o odradzaniu polskiej wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 09:50
- Po sukcesie zwykle osiada się na laurach. Tymczasem mamy do odrobienia wiele zaległości. Nie tylko nogami, ale również intelektualnie musimy się przyłożyć do tej trudnej lekcji - mówiła w Polskim Radiu 24 współorganizatorka Marszu Papieskiego Małgorzata Żaryn. 
Audio
  • Marsz Papieski. Małgorzata Żaryn: można mówić o odradzaniu polskiej wspólnoty (Przekładaniec Jachowicza)
Narodowy Marsz Papieski przeszedł również ulicami Szczecina
Narodowy Marsz Papieski przeszedł również ulicami Szczecina Foto: PAP/Marcin Bielecki

W niedzielę 2 kwietnia minęło 18 lat od śmierci Jana Pawła II. W związku z rocznicą i niedawnymi atakami na papieża zorganizowano Marsz Papieski. Tłumy Polaków maszerowały w wielu miejscach w Polsce, największa manifestacja odbyła się jednak w Warszawie

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że marsze papieskie były sukcesem Polaków i wygraną Jana Pawła II. - Przede wszystkim to było zadanie i nadal nim pozostaje. Po sukcesie zwykle osiada się na laurach. Tymczasem mamy do odrobienia wiele zaległości. Nie tylko nogami, ale również intelektualnie musimy się przyłożyć do tej trudnej lekcji - powiedziała Małgorzata Żaryn. 

"W nauczaniu Jana Pawła II każdy może coś dla siebie znaleźć"

- Można mówić o odradzaniu polskiej wspólnoty. Mam nadzieję, że ten proces się rozpoczął, że nie było to jednostkowe wydarzenie za którym nic nie idzie. Co zrobić, żeby ten potencjał wykorzystać, żeby cały czas żył i się rozpalał? Z przesłaniem Jana Pawła II chcemy dotrzeć do młodzieży. Jak zrobić, żeby papieskie nauczanie żyło, a Jan Paweł II na co dzień nam towarzyszył? W jego nauczaniu fantastyczne jest to, że każdy może tam znaleźć coś dla siebie. Są kwestie moralne, teologiczne i filozoficzne, ale odnajdziemy też dekalog zasad życia. Jak postępować, żeby być porządnym człowiekiem, do tego patriotą? Człowiekiem z poczuciem tego, że ma od siebie wymagać - mówiła współorganizatorka Marszu Papieskiego.        

W marszu w Warszawie wzięło udział ok. 50 tysięcy osób. Uczestnicy marszu w stolicy wyruszyli z ronda Romana Dmowskiego i przeszli ulicami Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do placu Zamkowego i archikatedry Świętego Jana. Tam, na zakończenie pochodu, odprawiona została msza święta.

W materiale wyemitowanym przez telewizję TVN24 postawiono tezę, że kard. Karol Wojtyła, jeszcze jako metropolita krakowski, był świadomy pedofilii w Kościele katolickim i celowo jej nie przeciwdziałał. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca, oraz reakcja na nie kard. Wojtyły. 

Więcej w nagraniu. Gościem pierwszej części audycji był socjolog prof. Henryk Domański.

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Małgorzata Żaryn (historyk)

Data emisji: 9.04.2023

Godzina emisji: 9.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także