X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Gospodarka 24": podwyżka ratingu przez S&P pozytywnym zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 12:23
Eksperci, goście "Gospodarki 24" w Polskim Radiu 24 nazywają decyzję agencji S&P o podwyższeniu ratingu Polski z BBB+ do A- "pozytywnym zaskoczeniem". Zwracają przy tym uwagę, że agencja wróciła do oceniania naszego kraju głównie przez pryzmat wskaźników ekonomicznych.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej mówił, że dotychczas agencja S&P bardzo ostrożnie patrzyła na to, co dzieje się w naszej gospodarce, a nawet nie doceniała jej. To dlatego, że S&P dużą wagę przykładał do kwestii politycznych, a nie stricte ekonomicznych. Dodał, że eksperci spodziewali się, że ta linia będzie kontynuowała, a tymczasem agencja, podnosząc rating, zaskoczyła inwestorów. Dr Artur Bartoszewicz podkreślił, że zaskakiwać może nie tyle sama podwyżka, co oparcie tej decyzji głównie na kryteriach makroekonomicznych.

- Wracamy do normalności, ocena jest faktycznie oceną wypłacalności państwa i zdolności obsługi długu - zaznaczył.

Roman Przasnyski z Gerda Brokera powiedział, że tak naprawdę wskaźniki makro nie dawały S&P zbyt dużego pola manewru, poniekąd wymuszając poprawę oceny. Jak mówił, S&P już od pewnego czasu coraz przychylniej patrzyła na Polskę, a decyzja w sprawie ratingu była tylko ukoronowaniem tego procesu.

- Wszystkie makroekonomiczne parametry nie pozostawiały wątpliwości. Jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, to do spowolnienia na świecie dojdzie, ale nie ma tu zagrożeń. Jeśli tempo wzrostu spadłoby do 3,5 procent, to niczym to nie grozi - mówił.

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP uważa, że wyższy rating może przyczynić się do poprawy kondycji naszej gospodarki, zwłaszcza w kontekście spodziewanego spowolnienia. Podkreślił, że do poprawy ratingu przyczyniły się pozytywna prognoza wzrostu gospodarczego oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: rating rating Polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak