more_horiz

"Gospodarka 24": podwyżka ratingu przez S&P pozytywnym zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 12:23
Eksperci, goście "Gospodarki 24" w Polskim Radiu 24 nazywają decyzję agencji S&P o podwyższeniu ratingu Polski z BBB+ do A- "pozytywnym zaskoczeniem". Zwracają przy tym uwagę, że agencja wróciła do oceniania naszego kraju głównie przez pryzmat wskaźników ekonomicznych.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej mówił, że dotychczas agencja S&P bardzo ostrożnie patrzyła na to, co dzieje się w naszej gospodarce, a nawet nie doceniała jej. To dlatego, że S&P dużą wagę przykładał do kwestii politycznych, a nie stricte ekonomicznych. Dodał, że eksperci spodziewali się, że ta linia będzie kontynuowała, a tymczasem agencja, podnosząc rating, zaskoczyła inwestorów. Dr Artur Bartoszewicz podkreślił, że zaskakiwać może nie tyle sama podwyżka, co oparcie tej decyzji głównie na kryteriach makroekonomicznych.

- Wracamy do normalności, ocena jest faktycznie oceną wypłacalności państwa i zdolności obsługi długu - zaznaczył.

Roman Przasnyski z Gerda Brokera powiedział, że tak naprawdę wskaźniki makro nie dawały S&P zbyt dużego pola manewru, poniekąd wymuszając poprawę oceny. Jak mówił, S&P już od pewnego czasu coraz przychylniej patrzyła na Polskę, a decyzja w sprawie ratingu była tylko ukoronowaniem tego procesu.

- Wszystkie makroekonomiczne parametry nie pozostawiały wątpliwości. Jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, to do spowolnienia na świecie dojdzie, ale nie ma tu zagrożeń. Jeśli tempo wzrostu spadłoby do 3,5 procent, to niczym to nie grozi - mówił.

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP uważa, że wyższy rating może przyczynić się do poprawy kondycji naszej gospodarki, zwłaszcza w kontekście spodziewanego spowolnienia. Podkreślił, że do poprawy ratingu przyczyniły się pozytywna prognoza wzrostu gospodarczego oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: rating rating Polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak