more_horiz
Section05

Poczytnik

Następny odcinek audycji dnia 11.06.2023 o godzinie 22:05 Zobacz w ramówce
Section06
Całość audycji
21'44 "Sydonia. Słowo się rzekło" czyli historia najsłynniejszej z pomorskich czarownic 06.03.2023 Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. W 1620 r. w Szczecinie stracono Sydonię von Bork, szlachciankę należącą do najstarszego rodu Pomorza. Po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim, wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map. O tej niezwykłej historii Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń rozmawiali z Elżbietą Cherezińską, autorką książki "Sydonia. Słowo się rzekło".
23'23 "Ha-Ga. Obrazki z życia", czyli biografia Anny Gosławskiej-Lipińskiej 27.02.2023 Przez czterdzieści lat co tydzień w "Szpilkach" pojawiały się rysunki charakterystycznych ludzików z wyłupiastymi oczami. W podpisie zazwyczaj pojawiła się podsłuchana rozmowa lub satyra na aktualną sytuację obyczajową czy towarzyską. Autorem była Anna Gosławska-Lipińska, bardziej znana pod pseudonimem Ha-Ga. Gościem w Polskim Radiu 24 była Agata Napiórska, autorka biografii wybitnej artystki. 
22'19 Książka "Spowiedź ambasadora". Niezwykła historia życia Romualda Spasowskiego 20.02.2023 Kim był Romuald Spasowski, były ambasador PRL w Argentynie, Indiach i Stanach Zjednoczonych, który w grudniu 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce poprosił o azyl w Waszyngtonie?  Książka "Spowiedź ambasadora" ukazuje się po polsku dopiero teraz, 36 lat po amerykańskiej edycji tych wspomnień.
Section07
O audycji

Tematyka cyklicznych programów  dotyczy szeroko rozumianej literatury, w ujęciu eseistycznym. Audycja współprowadzona przez Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta. 

Tematyka cyklicznych programów  dotyczy szeroko rozumianej literatury, w ujęciu eseistycznym. Prowadzący poruszają nie tylko kwestie związane z nowościami na rynku wydawniczym, ale przede wszystkim zagłębiają w meandry biografistyki, filozoficzne konteksty w twórczości literackiej autorów i  badają trendy w najnowszej literaturze.

Niedziela, godz. 22:06