more_horiz

Witold Waszczykowski: w żadnym prawnie wiążącym dokumencie UE nie ma definicji praworządności

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 00:51
- Bruksela od kilku lat falandyzuje prawo europejskie. Spójrzmy, jak działają niektóre instytucje takie jak TSUE. Wydają wyroki zgodnie z pewną polityką i ideologią, a nie z prawem europejskim - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.
Audio
  • 21.01.19 Świat 24. Witold Waszczykowski o polityce wewnątrz Unii Europejskiej
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24

Parlament Europejski przegłosował stanowisko, że naruszenie praworządności w danym państwie może być podstawą do odebrania mu funduszy unijnych. Decyzję podejmowałoby 45 proc. krajów które reprezentują 35 proc. ludności. Komisarz UE ds. budżetu Günther Oettinger mówił, że nie chodzi o sankcje lecz ochronę unijnych pieniędzy.

Czytaj więcej
Parlament Europejski 1200 free shutter.jpg
PE debatował nad powiązaniem budżetu unijnego ze stanem praworządności

- Niedawno podniesiono kwestię połączenia praworządności z rozdzielaniem funduszy europejskich. Pytanie w jakim dokumencie, czy traktacie jest zapis, który pozwalałby na takie działania - mówił Witold Waszczykowski. Były minister spraw zagranicznych uspokajał, że na razie jest to tylko rezolucja Parlamentu Europejskiego, która nie ma mocy prawnej. - Musiałoby być to potwierdzone przez Radę Europejską i przyjęte przez wszystkich - dodał.

Polityk przypomniał, że "w żadnym prawnie wiążącym dokumencie Unii Europejskiej nie ma definicji praworządności". - Termin pojawia się w art. 2 Traktatu Lizbońskiego, gdzie wymienia się kilkanaście wartości, które państwo powinno spełniać. Natomiast nie ma żadnej definicji - podkreślił gość programu. Były minister spraw zagranicznych zauważył, że każde państwo członkowskie ma odrębny system sprawiedliwości. - Władze sądownicze wybierane są przez polityków i wśród polityków. W niedalekich Niemczech w najwyższych urzędach zajmujących się wymiarem sprawiedliwości też są politycy - zaznaczył ekspert.

Czytaj więcej
Parlament europejski epa 1200.jpg
Ekspert: powiązanie wydatków UE z praworządnością jest sprzeczne z prawem unijnym

- Takie pomysły są końcowymi podrygami instytucji europejskich, które mają w ostatnich latach fatalną opinię. Trzeba się jakość ratować i pokazać twarz, że jednak coś chcieliśmy zrobić - ocenił Witold Waszczykowski.

Ponadto gościem audycji był również Tomasz Rzymkowski. Poseł Kukiz'15 mówił o niebezpiecznych procesach, które zachodzą w Europie.

Zapraszamy do wsłuchania całej audycji.

Magazyn "Świat 24" prowadzili Grzegorz Jankowski i Grzegorz Adamczyk.

PR24/jp

_____________________

Data emisji: 21.01.19

Godzina emisji: 21:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powiązanie budżetu UE z praworządnością to psucie prawa?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 15:13
Parlament Europejski w czwartek poparł zmiany prawne, które zakładają powiązanie budżetu unijnego ze stanem praworządności w kraju członkowskim. - To jest psucie prawa, bo kto miałby ustalać, czy została naruszona praworządność? - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski (Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji). Gościem audycji był także Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
rozwiń zwiń