more_horiz

Adam Bielan: nie chcemy, by temat praworządności był pałką do bicia w UE

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 22:30
- Mateusz Morawiecki jest zadowolony po tych rozmowach. Liczyliśmy i liczymy nadal, myślę, że ta wizyta to potwierdza, na swojego rodzaju "reset", nowe otwarcie w relacjach między polskim rządem a Komisją Europejską - mówił o spotkaniu premiera z Urulą von der Leyen w Polskim Radiu 24 Adam Bielan, europoseł PiS.
Audio
  • 28.07.2019 Adam Bielan (PiS): Polska chce ważnej teki w Komisji Europejskiej
  • 28.07.2019 Tomasz Wróblewski o podatku cyfrowym w krajach UE
Adam Bielan
Adam BielanFoto: PR24

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Adam Bielan wskazał na fakt, że "sygnałem zmiany podejścia do Polski był fakt", iż Warszawa była drugą zagraniczną stolicą odwiedzoną przez nowo wybraną przewodniczącą KE.

- Premier Mateusz Morawiecki jest zadowolony po tych rozmowach. Liczyliśmy i liczymy nadal, myślę, że ta wizyta to potwierdza, na swojego rodzaju "reset", nowe otwarcie w relacjach między polskim rządem a Komisją Europejską - powiedział europoseł PiS.

"Interesuje nas ważna teka"

Podczas spotkania, strona polska zaproponowała, żeby tekę komisarza w KE objął Krzysztof Szczerski. - Zgodnie z przepisami traktatów każde państwo członkowskie ma swojego komisarza - przypomniał Adam Bielan.

- Siłą rzeczy nie ma 27 ważnych tek (przedstawiciel 28. państwa jest szefem KE - przyp. red.). Niektóre są tworzone nieco na siłę, po to, żeby istniało stanowisko dla jakiegoś kraju - wyjaśnił.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Karol Karski: Krzysztof Szczerski to bardzo dobry kandydat na komisarza UE

- Najważniejsze teki w Brukseli, ze względu na kompetencję Komisji Europejskiej, to te gospodarcze. Dodałbym do tego ważne dla całej Unii, ale szczególnie dla Polski i naszego regionu teki, jak energia czy rolnictwo - podkreślił gość PR24. - Nas interesuje ważna teka. Nie symboliczna - zadeklarował.

leyen1200.jpg
Ursula Von der Leyen w Warszawie. "Nowy początek"

Adam Bielan: nie jesteśmy przeciw badaniu praworządności

Polityk odniósł się również do propozycji, by wszystkie państwa UE, były "badane" pod kątem praworządności. Zdaniem Adama Bielana jest to "rozsądny kompromis". - Zastrzegam, że trzeba zobaczyć, jak to będzie wyglądało w praktyce, kto będzie komisarzem odpowiadającym za tę kwestię - wskazał.

Gość PR24 mówił, że "wszystko wskazuje na to", że w nowej KE Frans Timmermans "nie będzie się zajmował praworządnością". Wyjaśnił, dlaczego było to ważne dla polskiego rządu. - Nie jesteśmy przeciwko temu, żeby badać co jakiś czas kwestię praworządności w poszczególnych krajach - podkreślił.

>>>[JEDYNKA] Ursula von der Leyen w Polsce. Warszawa ma nadzieję na bardzo dobre relacje 

- Chcemy, żeby ta kwestia nie była niczym pałka używana do bicia państw niesfornych wobec Brukseli, tylko żeby były jasne, przejrzyste kryteria, według których oceniamy poszczególne kraje - powiedział Adam Bielan na antenie Polskiego Radia 24.

W audycji bieżące wydarzenia komentował także Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

Więcej w zapisie rozmowy.

Audycję prowadzili Grzegorz Jankowski i Grzegorz Adamczyk.

PR24/msze

____________________ 

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 21:06

Zobacz także

Zobacz także