more_horiz

Saryusz-Wolski: opozycja bawi się sprawą koronawirusa jak dziecko zapałkami

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 21:16
- W sprawie koronawirusa nie ma żartów. A opozycja się tym bawi jak małe dziecko zapałkami. Mówienie o tym, że rząd chce coś zataić, to polityczne chuligaństwo. Przekroczono tu kolejne granice. A chodzi o zdrowie całej społeczności - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Jacek Saryusz-Wolski i Andrzej Sadowski - komentarz do bieżących wydarzeń społeczno-politycznych (Świat 24)
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/JP

Według niektórych polityków opozycji rząd ukrywa przypadki zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Małgorzata Kidawa-Błońska, na przykład, napisała na Twitterze: "wzywam premiera Morawieckiego i rząd do ujawnienia prawdy o przypadkach koronawirusa w Polsce".

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: "Napędzanie paniki". Michał Woś o słowach Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ws. koronawirusa

- Opozycja w Polsce jest niemądra. Raz mówi, że koronawirus służy rządzącym, a potem mówi, że rząd to zataja. To nielogiczne. Imputowanie, że coś się tu ukrywa jest skrajnie nieodpowiedzialne. To może wzbudzać najpierw wątpliwości, a potem panikę - skomentował w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski.

wirus 1200 pap.jpg
Bernacki: politycy opozycji pozwalają sobie na fake newsy na temat koronawirusa

Europoseł PiS zaznaczył, że w sprawie koronawirusa "nie ma żartów". - A opozycja się tym bawi jak małe dziecko zapałkami. Mówienie o tym, że rząd chce coś zataić, to polityczne chuligaństwo. Przekroczono tu kolejne granice. A chodzi o zdrowie całej społeczności - podkreślił polityk.

Gość PR24 przypomniał, że "ochrona zdrowia jest kompetencją państw członkowskich". - Ale kiedy zjawisko staje się transgraniczne - choroba "przepływa" przez granice - potrzebne jest skoordynowane działanie, w tym momencie potrzebna jest Unia Europejska. WHO nie ogłosiła jeszcze pandemii, ale to o krok od nas - dodał.

"Lepsza jest nadreakcja"

Saryusz-Wolski podkreślił również, że od około tygodnia Parlament Europejski i instytucje europejskie wprowadziły zasadę, że "ktokolwiek przyjeżdża z zagrożonych regionów, to nie może pojawić się w pracy wcześniej niż po odbyciu 14-dniowej kwarantanny w domu i po zezwoleniu lekarza".

- Główny ciężar w walce z koronawirusem spoczywa na krajach członkowskich. Biorąc przykład Polski, zaczynać należy od lekarzy i powiatowych inspektoratów sanitarnych. W przypadku tego wirusa lepsza jest "nadreakcja" niż niedostateczna reakcja. Koronawirus to poważne zagrożenie. Mówią o tym służby medyczne, także WHO - podsumował europoseł.

Profilaktyka przed koronawirusem (opr. Adam Ziemienowicz)

Gościem drugiej części audycji był Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat 24"

Prowadzący: Grzegorz Adamczyk i Grzegorz Jankowski

Goście: Jacek Saryusz-Wolski, Andrzej Sadowski

Data emisji: 01.03.2020

Godzina emisji: 20.06

PR24/bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem