Dąbrowszczacy - bohaterowie czy zdrajcy?

2018-07-08, 16:15

Dąbrowszczacy - bohaterowie czy zdrajcy?
Dąbrowszczacy, przed wycofaniem z Hiszpanii, przysięgają wierność sprawie Republiki. Foto: wikipedia / domena publiczna

Dąbrowszczacy – ochotnicze oddziały wojskowe, tworzone głównie przez Polaków uczestniczące w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939 przeciwko wojskom gen. Franco. W audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia z Tadeuszem Płużańskim rozmawiał gość PR24: Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

08.07.18 Grzegorz Wołk o sporze wokół Dąbrowszczaków
+
Dodaj do playlisty

Polska brygada nosząca imię gen. Jarosława Dąbrowskiego wchodząca w skład Brygad Międzynarodowych walczyła po stronie wojsk republikańskich przeciwko oddziałom nacjonalistycznym dowodzonym przez gen. Francisco Franco, wspieranym przez nazistowski rząd III Rzeszy i faszystowski rząd Włoch.

Dyskusja o Dąbrowszczakach odżywa dzisiaj także w kontekście dekomunizacji nazw ulic - Znajdziemy tam zdrajców, ale i bohaterów. Co ciekawe, w świetle najnowszych badań okazało się, ze jeden z ochotników był później Cichociemnym. Oczywiście powinniśmy patrzeć na historię całej formacji. Warto najpierw postawić pytanie, czy cele, idee o które walczyli, warte są upamiętnienia i dopiero po odpowiedzi na to pytanie możemy rozmawiać, czy warto w przestrzeni publicznej honorować nazwę "Dąbrowszczaków" - zwrócił uwagę Grzegorz Wołk - Przyjmuje się, że uczestnicy tego konfliktu byli pierwszymi, którzy stawili zbrojny opór Hitlerowi. Generał Franco został wsparty przez hitlerowskie Niemcy i faszystowskie Włochy. Z drugiej strony była Republika, która nie była opcją komunistyczną, jak to się czasami w wielkim skrócie i nieuczciwie przedstawia. Po stronie wojsk republikańskich walczyły bardzo różne opcje polityczne, różni ludzie, faktem jednak jest, że została ona wsparta przez Związek Sowiecki i Międzynarodówkę Komunistyczną -.

Akcję werbowania ochotników w Polsce prowadziła nielegalna wówczas Komunistyczna Partia Polski. - KPP w latach trzydziestych była już zdelegalizowana. Pod koniec 1936 r. KPP zaczęła werbować ochotników do Brygad Międzynarodowych, a 1938 r. II Rzeczpospolita oceniła, że jest to na tyle niezgodne z polska państwością, że ustawowo pozbawiła ochotników polskiego obywatelstwa, co miało później różnorakie reperkusje - komentował Grzegorz Wołk - Uważam, jako historyk, że bardzo dobrze się dzieje, że spór o Dąbrowszczaków trwa. W mojej ocenie to nie jest sytuacja zero-jedynkowa gdy mówimy o ideach o które walczyli. Zgodzę się z tym, że Dąbrowszczacy pojechali do Hiszpanii walczyć z faszyzmem, powinno jednak zostać zadane pytanie, jak ten faszyzm definiujemy - dodał gość audycji.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Historyczne wydarzenie tygodnia - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 08.07.2018

Godzina emisji: 13:35

Polecane

Wróć do strony głównej