Szef krakowskiego IPN-u: ks. Władysław Gurgacz żył nade wszystko wiarą

2019-12-08, 07:52

Szef krakowskiego IPN-u: ks. Władysław Gurgacz żył nade wszystko wiarą
O. Władysław Gurgacz i st. sierż. Stanisław Szajna "Orzeł". Foto: T. Ryba/krakow.ipn.gov.pl

- Ks. Władysław Gurgacz, ps. Sem został skazany na śmierć 14 sierpnia 1949 r. Wyrok wykonano miesiąc później na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. - Poza tym, że był kapelanem podziemia niepodległościowego, był także malarzem, a nade wszystkim mistykiem - mówił w Polskim Radiu 24 o wybitnym duchownym dr Filip Musiał, dyrektor oddziału krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

8.12.2019, "Historyczne Wydarzenie Tygodnia". Gość: dr Filip Musiał, IPN Kraków
+
Dodaj do playlisty

Ks. Władysław Gurgacz, kapelan oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, a także żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonych przez kpt. Henryka Flamego „Bartka” znaleźli się wśród ogłoszonych przez IPN 16 zidentyfikowanych ofiar komunizmu. Uroczystość miała miejsce we wtorek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Szczątki kapłana zostały odnalezione jesienią 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Ks. Władysław Gurgacz był mistykiem

- Prowadzone intensywne prace poszukiwawczo-ekshumacyjne doprowadziły do odnalezienia i zidentyfikowania kolejnych szczątków naszych najbliższych. Dzisiaj, odbierając noty identyfikacyjne, nasi najbliżsi otrzymali swoją należną tożsamość. Walcząc z totalitaryzmem komunistycznym w latach 1944-56, oddali swe życie za w pełni wolną, demokratyczną i bez obcych wpływów Polskę" - powiedział w imieniu krewnych ofiar Stanisław Kawecki - siostrzeniec Stanisława Szajny "Orła" – partyzanta oddziału "Żandarmeria" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, który m.in. ochraniał kapelana oddziału ks. Władysława Gurgacza.

"Ich niezłomna wola walki dopiero teraz przynosi właściwy skutek. Teraz nasi najbliżsi zostaną pochowani z należnym im hołdem i szacunkiem, już nie jako osoby nieznane, ale jako bohaterowie" - dodał Kawecki.

Gość Polskiego Radia 24 dr Filip Musiał wiele lat swoich naukowych poszukiwań poświęcił osobie ks. Władysława Gurgacza. Przybliżył słuchaczom osobę bohaterskiego duchownego, mówił o jego dokonaniach oraz o okolicznościach bohaterskiej śmierci. Wyjaśnił też m.in. genezę pseudonimu jezuity. - Sem to inicjały, którymi ksiądz podpisywał obrazy - Servus Marie – Sługa Maryi. Poza tym, że był kapelanem podziemia niepodległościowego, był także malarzem, a nade wszystkim mistykiem. On nade wszystkim żył wiarą - powiedział dr Filip Musiał. - Od najmłodszych lat widać było, że będzie to postać szczególna. Od najmłodszych lat widać jego skłonność do bardzo głębokiego przezywania wiary - dodał. 

16 bohaterów ujawnionych przez IPN ofiar 

Podczas ceremonii IPN ujawnił imiona, nazwiska i biogramy 16 osób, które zginęły w wyniku działań komunistycznego aparatu terroru; ich szczątki specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN wydobyli w ostatnich latach w różnych miejscach w Polsce z bezimiennych mogił. Identyfikacji DNA dokonały z kolei zewnętrzne instytucje działające na zlecenie Instytutu. Noty identyfikacyjne, które otrzymali krewni, to dokumenty potwierdzające tożsamość ich bliskich.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazło również szczątki siedmiu żołnierzy Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonych przez kpt. Henryka Flamego, ps. Bartek, którzy w 1946 roku zostali podstępnie uwięzieni i zamordowani w ramach operacji UB/NKWD o kryptonimie "Lawina". Ich szczątki IPN ekshumował w miejscu byłego poniemieckiego lotniska polowego pod Starym Grodkowem. Żołnierze NSZ zostali wywiezieni w to miejsce we wrześniu 1946 roku.

Władysław Gurgacz ps. „Sem” to jezuita, uczestnik podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Datę śmieci tego zasłużonego, bohaterskiego Polaka ustalono na 14 września 1949 w Krakowie. Ks. Władysław Gurgacz, ps. Sem, kapelan oddziału "Żandarmeria" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców został skazany na śmierć 14 sierpnia 1949 r. Wyrok wykonano miesiąc później na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. 

Imiona, nazwiska oraz biogramy wszystkich 16 ujawnionych przez IPN ofiar znajdują się na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Audycję "Historyczne wydarzenie tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/tb/PAP/IPN

______________________

Data emisji: 08.12.2019

Godzina emisji: 07.05

Polecane

Wróć do strony głównej