more_horiz

Kulturalnie na temat. Najnowsze wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 15:35
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dwie wystawy "Sąsiedzi" i "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy". Kuratorzy tych obu przedsięwzięć Magdalena Lipska i Szymon Maliborski byli gośćmi audycji "Kulturalnie na temat" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 06.10.18 Kulturalnie na temat. Najnowsze wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Warszawa, budynek PKiN
Warszawa, budynek PKiNFoto: lucian_andrei/Pixabay

"Sąsiedzi"

Wystawa festiwalowa jest próbą przyjrzenia się idei sąsiedztwa we współczesnym mieście, która na skutek skali migracji uwarunkowanych ekonomicznie czy politycznie staje się jedną z podstawowych kwestii do pomyślenia na nowo. Różnorodne doświadczenia współbycia w nowym kontekście, podzielane zarówno przez pracowników sezonowych jak i innych migrantów jest punktem wyjścia do wypowiedzi artystycznych, stanowiących główne medium tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. W ramach ekspozycji kuratorzy z Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie starają się uchwycić obraz dzisiejszych relacji i znaczeń kształtujących się wokół tematu sąsiedzkości, biorąc za jeden z możliwych punktów wyjścia relacje pomiędzy Warszawą a Kijowem jako przykład dla szerszych procesów globalnych, których odmianą może być trwająca pomiędzy tymi miastami migracja - możemy przeczytać o wystawie w komunikacie organizatora.

- "Warszawa w budowie" jest festiwalem miejskim, który organizowany jest przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy. W tym roku zaprosiliśmy też do współpracy Centrum Badań nad Kulturą Wizualną z Kijowa, gdzie jest dziewięć osób o różnych temperamentach, przez co uzgodnienie jak ma wyglądać ten festiwal zajęło nam bardzo dużo czasu - informował Szymon Maliborski. Dodał również, że organizatorzy "zajmowali się nie tylko tematem migrantów, ale również wpuścili ten festiwal w sytuację wydarzenia migrującego, które musi się odnaleźć w nowym kontekście".

"Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy"

Wystawa odwołuje się do różnych tradycji niepodległościowych na świecie: poczynając od 1918 roku, poprzez rok 1945, który zapoczątkował dekolonizację Południa, po rok 1989, wyznaczający koniec reżimu komunistycznego w Europie i dający początek nowej, globalnej epoce w dziejach świata. W swej podróży przez różne geografie i momenty historyczne wystawa opowiada o upłciowieniu narracji historycznych, które wykluczają i pomijają kobiety, dając tym samym prymat męskiej wizji świata - czytamy na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

- Wystawa powstała z potrzeby refleksji, czy świętowanie niepodległości jest przeżywane przez nas wszystkich, a także jakie miejsce w tych obchodach zajmują kobiety. Organizatorzy wyszli z przekonania, że w aktualnej narracji kobiety nie za bardzo się odnajdują. Ciągle ta bohaterska historia walki o niepodległość jest historią wybitnie męską po mimo tego, iż wiemy, że kobiety również były ich uczestniczkami - mówiła Magdalena Lipska. Gość programu dodała również, że obecność kobiet w wydarzeniach historycznych "jest specjalnie pomijana".

Gospodarzem audycji była Katarzyna Cygler.

Polskie Radio 24/artmuseum.pl

____________________

Data emisji: 16.05.18

Godzina emisji: 22:06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak