X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przemysław Ptaszyński: pierwsze działania artystyczne rysunku pojawiły się ok. 15 tys. lat temu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 10:02
- Rysunek to zjawisko, którego geneza przenosi nas co najmniej 15 tys. lat wstecz. Pierwsze rysunki były tak naprawdę malowidłami naskalnymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Ptaszyński, organizator plenerów rysunkowych, nauczyciel, a także właściciel pracowni rysunku i malarstwa.
Audio
  • Przemysław Ptaszyński o historii rysunku ("Kulturalnie na temat")
Malowidło naskalne przedstawiające żubra w Altamirze
Malowidło naskalne przedstawiające żubra w AltamirzeFoto: East News/Image State

Jednym z przełomów w dziejach rysunku było odkrycie w 1868 r. jaskini Altamira. Ktoś może spytać, w jaki sposób może to się ze sobą wiązać, ale właśnie w tam - w jaskini w górach Kantabryjskich, w pobliżu miejscowości Santillana del Mar w Hiszpanii - na skałach widnieją wielobarwne rysunki należące do kultury magdaleńskiej.

Jan_Styka_pocztówka 663x364.jpg
Jan Styka – wybitny polski malarz panoramiczny

Jak powiedział Przemysław Ptaszyński, zaliczają się one do najstarszych na świecie i takimi najprawdopodobniej są. - Rysunek to zjawisko, którego geneza przenosi nas co najmniej 15 tys. lat wstecz. Mówię co najmniej, bo tutaj trudno jest podać konkretną datę. Pierwsze rysunki były tak naprawdę malowidłami naskalnymi. Jeśli zaś chodzi o pierwsze wyraźne działania artystyczne rysunku, to pojawiają się one właśnie ok. 15 tys. lat temu w Altamirze - mówił gość audycji.

Wyjaśnił, dlaczego rysunki z tamtych czasów przedstawiają głównie zwierzęta. - Żyjący wtedy ludzie musieli przekazywać między sobą różnego rodzaju ważne informacje związane z polowaniami. Często chodziło o informacje, które należało przekazać następnym pokoleniom. Trzeba więc było je zapisywać, a zatem zapisywać to, w jaki sposób migrują zwierzęta, jak wygląda stado, czy w jaki sposób należy to stado zaganiać. W związku z tym ludzie w ramach tych malowideł naskalnych najprawdopodobniej przekazywali sobie takie informacje - powiedział Przemysław Ptaszyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

****

Audycja: Kulturalnie na temat

Prowadząca: Katarzyna Cygler

Gość: Przemysław Ptaszyński

Data: 23.05.2020 

Godz: 23.43

Czytaj także

Nikifor: Moje obrazy to rozmowy z Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 05:45
W ciągu swojego życia namalował kilkadziesiąt tysięcy rysunków. Uważał, że obrazek jest dopiero skończony, kiedy on sam zrobi mu ramkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartłomiej Ostapczuk o pantomimie: to sztuka ukazywania uczuć i emocji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 08:43
- Pantomima jest sztuką autonomiczną, sztuką postawy aktora względem świata - powiedział w audycji "Kulturalnie na temat" Bartłomiej Ostapczuk, który był gościem Katarzyny Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Witkiewicz – nie tylko ojciec Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:35
Chociaż jego syn Stanisław Ignacy znacząco przerósł ojca, to nie należy pomijać osiągnięć Stanisława Witkiewicza. Był znakomitym malarzem i krytykiem sztuki, a przede wszystkim popularyzatorem Tatr i twórcą charakterystycznego w polskiej architekturze stylu zakopiańskiego.
rozwiń zwiń