more_horiz

"Jan Matejko. Przedobrazy" w Kordegardzie. Nieznane oblicze wielkiego artysty

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 07:33
Do 15 października w Kordegardzie oglądać można wystawę "Jan Matejko. Przedobrazy". - Znamy Jana Matejkę w innym obliczu, innym wydaniu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy. - To od razu świetny, dojrzały rysunek doskonałego artysty; tam nie ma dziur, nie ma momentu zawahania kreski, nie ma poszukiwań - podkreśliła. 
Wystawę rysunków Jana Matejki oglądać można w Kordegardzie do 15 października (nz Katarzyna Chaber, kurator wystawy)
Wystawę rysunków Jana Matejki oglądać można w Kordegardzie do 15 października (n/z Katarzyna Chaber, kurator wystawy)Foto: PAP/Rafał Guz

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że przygotowywanie ekspozycji było ciekawym wyzwaniem. Wskazała, że "wszyscy wychowaliśmy się na jego wielkich kompozycjach historycznych, znamy je z podręczników". - Tym razem Matejko objawia się w zupełnie innej odsłonie, w kameralnym ujęciu, bardzo intymnym. To rysunki i szkice do obrazów, które znamy, ale też zupełnie nie - wskazała. 

"Dojrzały rysunek doskonałego artysty"

Ekspozycja "Jan Matejko. Przedobrazy" przedstawia zbiór rysunków pochodzący z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i odkrywa nieznane szerokiej publiczności oblicze twórcy operującego szybkim, skrótowym rysunkiem, jedynie gdzieniegdzie dopracowanym, jednak zawsze dynamicznym i odważnym.

Katarzyna Haber zaznaczyła, że prezentowane rysunki Matejki są świetne. - Tam nie ma dziur, nie ma momentu zawahania kreski, nie ma poszukiwań. To od razu świetny, dojrzały rysunek doskonałego artysty - wyjaśniła. 

"Niepokój formy w szkicu jest szczególnie interesujący. Ujawnia się tu temperament, zdecydowanie i rodzaj talentu artysty. Rysunki odzwierciedlają niejedno krotnie stan ducha twórcy, jego zachwyt, zauroczenie pozą, fizjonomią, grymasem" - czytamy na stronach galerii Kordegarda. 

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
23:58 Cygler-kulturalnie--[PR24]PR24 (mp3) 30 wrzesień 2023 23_35_46.mp3 Katarzyna Haber o wystawie prezentującej rysunki Jana Matejki ("Kulturalnie na temat"/ PR24)

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

ProwadzącyKatarzyna Cygler

Gość: Katarzyna Haber (kuratorka wystawy "Jan Matejko. Przedobrazy")

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 23.35

Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także