X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Stańczyk. Musical". Złoty Wiek wcale nie był taki złoty

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 08:00
Teatr Muzyczny w Chorzowie zaprasza na muzyczną podróż w czasie do Polski Jagiellonów. A wszystko po to, by przyjrzeć się z bliska mitowi polskiego Złotego Wieku.
Audio
  • 17.11.18 Domagała się Teatru. "Stańczyk. Musical" w chorzowskim Teatrze Rozrywki
Stańczyk. Musical, reż. Ewelina Marciniak, Teatr Rozrywki w Chorzowie
"Stańczyk. Musical", reż. Ewelina Marciniak, Teatr Rozrywki w Chorzowie Foto: Natalia Kabanow

- Opowieść nie byłaby możliwa, gdyby nie Rafał Szmytka - prof. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który był naszym konsultantem historycznym. Uświadomił nam, że ten Złoty Wiek wcale nie był taki złoty. Nasz wielki Wawel w okresie największej swojej świetności był spalony. Fakt ten, oraz nadzieje związane z potomkiem, jakiego miała dać królowa Bona, stały się dla nas osią fabularną - powiedziała w Polskim Radiu 24 reżyserka musicalu Ewelina Marciniak.

Przewodnikiem po tej rzeczywistości jest słynny z "Wesela" Wyspiańskiego oraz obrazu Matejki błazen królewski - Stańczyk. - Rozmawiamy bardziej z dziełem Matejki niż z Wyspiańskim. Rozmawiamy też o Stańczyku, który przepowiada katastrofę i nikt go nie słyszy. Piosenki, które śpiewa, z tekstami Jana Czaplińskiego i z muzyką Mai Kleszcz, potrafią być dojmujące w jego interpretacji -tłumaczyła Ewelina Marciniak.

Za muzykę ilustracyjną "Stańczyk. Musical" odpowiada Wojciech Urbański, za choreografię - Agnieszka Kryst, a za scenografię - Piotr Choromański. Oprócz niewidomego aktora Grzegorza Dowgiałło w roli Stańczyka występują również: Artur Święs jako Zygmunt Stary, Alona Szostak jako Bona Sforza, Hubert Waljewski jako Zygmunt August, Mirosława Żak jako Elżbieta Habsburżanka i Dominika Guzek jako Barbara Radziwiłłówna.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Tomasz Domagała.

Data emisji: 17.11

Godzina emisji: 22.06

Zobacz więcej na temat: TEATR KULTURA musical
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najbardziej upiorna rodzinka, czyli musical "Rodzina Addamsów" w Teatrze Syrena

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 11:30
Aktorka Marta Wiejak i Jacek Mikołajczyk dyrektor Teatru Syrena, a także reżyser musicalu "Rodzina Addamsów" byli gośćmi Mai Kluczyńskiej w "Rozmowie kulturalnej". Opowiadali oni o zbliżającej się wielkimi krokami premierze ich nowego spektaklu.
rozwiń zwiń