X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Komedia dell'arte w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 23:53
- To, co dzisiaj odróżnia komedię dell'arte od każdego innego teatru to maski, w których grają aktorzy, typy postaci, które komedia wytworzyła, bo to takie lustro mieszczańskiego życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Cianciara-Frohlich, założycielka i dyrektorka Trupy KOMEDIANTY z Krakowa, jedynej zawodowej grupy teatralnej, zajmującej się w Polsce tym gatunkiem teatru.
Audio
  • 20.04.19 Czym komedia dell'arte różni się od tradycyjnego teatru?
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Damian Byrne

Agnieszka Cianciara-Frohlich jest najbardziej znaną przedstawicielką komedii dell'arte.

- Komedię robię już od jakiegoś czasu, zaczęłam kiedy nie było zmarszczek pod oczami, a teraz mam. Komedia dell'arte to taki teatr, który pochodzi z Włoch, z XVI wieku, wtedy właściwie narodziła się komedia. Komedia del arte oznacza, jeżeli chcielibyśmy to przetłumaczyć, znaczy właściwie "teatr zawodowy". Wtedy to było wielkie novum. To, co dzisiaj odróżnia komedię dell'arte od każdego innego teatru to maski, w których grają aktorzy, typy postaci, które komedia wytworzyła, bo to takie lustro mieszczańskiego życia - stwierdziła Agnieszka Cianciara-Frohlich. - Kolejny charakterystyczny element to improwizacja (…) nigdy do końca nie stwierdzono, na ile aktorzy improwizowali, a na ile te rzeczy były wyuczone - dodała.

Więcej w całym nagraniu.

Audycję "DOMAGAŁAsięTEATRU" prowadził Tomasz Domagała.

Polskie Radio 24/dc

-----------------------------

Data emisji: 20.04.19

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Turnus mija a ja niczyja" oraz "Instytut Goethego" – teatr komponowany Cezarego Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 14:40
Z okazji premiery spektaklu "Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna" w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, gościem audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU" był znakomity reżyser teatralny i choreograf - Cezary Tomaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

14. sezon cyklu "The Metropolitan Opera: Live in HD"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 09:05
Spektakle operowe z jednej z najsłynniejszych scen świata do obejrzenia na żywo również w Polsce. Od 12 października transmisje z The Metropolitan Opera będzie można zobaczyć w ponad 70 krajach. Także polscy widzowie obejrzą nowojorskie spektakle z udziałem największych gwiazd aż w 35 ośrodkach w całym kraju.
rozwiń zwiń