X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Republika Południowej Afryki. Dramat białych farmerów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 14:48
– Dochodzi do gwałtów i tortur na białych farmerach oraz ich rodzinach. Statystyki są porażające. Na początku lat 90. w RPA było 120 tys. farmerów. Obecnie jest ich ok. 32 tys. – powiedział Stefan Tompson, podróżnik i autor dokumentu o masakrze Afrykanerów w Republice Południowej Afryki. W Polskim Radiu 24 rozmowa o sytuacji politycznej w tym kraju w kontekście konfliktu między czarnoskórymi a białymi mieszkańcami oraz przestępczości wobec białych.
Audio
  • 22.09.18 Stefan Tompson: „Eskalacja przemocy w RPA jest jak najbardziej prawdopodobna (…)”.
Grupa farmerów podczas protestu przeciwko prześladowaniu białej ludności w RPA.
Grupa farmerów podczas protestu przeciwko prześladowaniu białej ludności w RPA.Foto: Shutterstock/Snap2Art

Pomiędzy 1994 a 2014 rokiem w RPA zginęło blisko 2 tys. białych farmerów. Do tej dramatycznej statystyki dochodzi bardzo wysoka liczba gwałtów na członkach rodzin farmerów. Stefan Tompson przyznał, że ich sytuacja jest niezwykle trudna. – Mordy i gwałty charakteryzują się strasznymi i wielogodzinnymi torturami. W pewnym sensie jest to niestety rytuał dla tych, którzy sa sprawcami tych okropieństw - wyjaśnił.

Sytuacja w Republice południowej Afryki jest bardzo skomplikowana. Stefan Tompson podkreślił, że została ona nieco uproszczona przez środowiska lewicowe i prawicowe. Jedna strona widzi w narodzie południowoafrykańskim idealny model multikulturowości, a dla drugich RPA to kraj na skraju upadku, gdzie morduje się białych i wprowadza odwrócony apartheid.

– Prawda leży gdzieś po środku. Jednak faktycznie sytuacja jest groźna. Co prawda kraj ten, jako jedyny na kontynencie afrykańskim, jest zabezpieczony pod względem żywnościowym, ale walki na tle etnicznym i rasowym systematycznie przybierają na sile. Ponadto wprowadzono system prawny, który ogranicza białym mieszkańcom dostęp do pracy – powiedział rozmówca Polskiego Radia 24.

Stefan Tompson zwrócił uwagę, że niektóre partie polityczne w RPA starają się zbić kapitał na głoszeniu haseł rasistowskich wymierzonych w białych. Między innymi domagają się wywłaszczenia ich ziemi i sprawiedliwości dziejowej. – Jednym z największych przewinień białych było to, że w czasie apartheidu celowo niszczyli rodziny czarnoskórych mieszkańców. Skutkiem tych działań było to, że wielu mężczyzn wychowywało się bez ojców. Brak ojcostwa przyczynił się do nakierowania ich na drogę przemocy w stosunku m.in. do białych. Zdziwiłbym się, gdyby udało się opanować tę sytuację i w sposób pokojowy zażegnać konflikty – dodał bloger.

Ze Stefanem Tompsonem rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 22.09.2018

Godzina emisji: 13:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wywłaszczenie białych farmerów w RPA. Czy nowe przepisy zaszkodzą Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 15:41
W Republice Południowej Afryki trwa dyskusja nad zmianą konstytucji. Chodzi o usunięcie zapisu, który do tej pory zabraniał wywłaszczenia farmerów bez wypłaty odszkodowań. Nowe przepisy mogą dotknąć również Polaków mieszkających na tych terenach. - Skargi na razie nie wpływają - twierdzi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Monika Trojan-Otwinowska z polskiej ambasady w RPA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farmy w RPA. Co dalej z konfliktem o ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 17:40
– Problem ziemi nabrzmiewa od wielu lat. Niedawno przez polskie media zaczęły przebijać się alarmistyczne materiały, że Afrykanie zaczynają odbierać ziemię białym. Zapomina się jednak o skomplikowanej historii Południowej Afryki – mówi Paweł Średziński z portalu afryka.org.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPA: liczba zabójstw wzrosła szósty rok z rzędu. Ginie 57 osób dziennie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 21:58
- Liczba zabójstw w Republice Południowej Afryki wzrosła szósty rok z rzędu - wynika z opublikowanych we wtorek przez tamtejszą policją statystyk. W okresie od kwietnia 2017 r. do marca roku 2018 mordowano w tym kraju 57 osób dziennie.
rozwiń zwiń