X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 13:55
O przemijaniu a także o przeżywanym dniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego Małgorzata Raczyńska-Weinsberg rozmawiała  z księdzem Pawłem Rytel-Andrianikiem - rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
  • 01.11.18 Istota Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek
Dzień Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, 01.11.2018.
Dzień Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, 01.11.2018.Foto: PAP/Marcin Bielecki

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak i anonimowych. Święto ma wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na całym świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 r. Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele katolickim przez odprawianie mszy świętej, podczas której księża mają na sobie białe szaty liturgiczne, symbolizujące radość i podniosły nastrój. Odbywa się ponadto uroczysta procesja. 

W odróżnieniu od dnia Wszystkich Świętych, następnego dnia w Dzień Zaduszny wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. To dzień modlitwy za tych, którzy znajdują się w czyśćcu i przygotowują się na przejście do nieba.

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik mówił o pochodzeniu zwyczaju obchodzenia dnia, w którym szczególnie myślimy o tych, którzy odeszli. – Uroczystość Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego są razem od ponad tysiąca lat. Tradycja tych dwóch dni sięga do Rzymu i czasów męczenników. Wszystkich Świętych to dzień w których wspominamy świętych, także tych, których nie znamy. Część świętych jest wyniesiona na ołtarze, widzimy ich obrazy figury, ale są także inni, których nie znamy. Papież Franciszek kiedyś powiedział „babcia może być świętą i ty o tym nie wiesz”. Każdy z nas może być święty, dla każdego jest szansa. Święty Paweł był nawróconym faryzeuszem, który wcześniej prześladował chrześcijan a jest świętym. Można uważać, że siostry zakonne, które podczas okupacji ratowały dzieci żydowskie z warszawskiego getta są świętymi osobami, choć niewyniesionymi na ołtarze – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 01.11.2018

Godzina emisji: 13:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczystość Wszystkich Świętych. Co jest istotą pamięci o zmarłych?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 11:34
– To dzień radości, w którym powinniśmy cieszyć się z tego, że my również jesteśmy powołani do świętości – powiedziała Monika Jałtuszewska z portalu Aleteia.pl. Wraz z bratem Szymonem Janowskim, kapucynem, mówili w Polskim Radiu 24 o istocie dnia, w którym wspominamy tych, którzy zakończyli już swój ziemski żywot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już po raz 44. odbywa się kwesta na warszawskich Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 12:48
Trzy dni potrwa tegoroczna 44. kwesta artystów na warszawskich Powązkach. Rozpoczęła się dzisiaj o godz. 9.00 i potrwa do wieczora, jutro przerwa. Zbiórka będzie kontynuowana w sobotę i niedzielę 3 i 4 listopada. Więcej o największej i najstarszej kweście w Polsce w materiale Martyny Szymczakowskiej, która spotkała się z organizatorami wydarzenia.
rozwiń zwiń