X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Politycy za jawnością zarobków w Narodowym Banku Polskim

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:55
- Chcemy jak najszybciej złożyć w Sejmie projekt ustawy o jawności wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim, chcemy podejść do sprawy kompleksowo, nie tylko je ujawnić, ale też ustalić górne granice wynagrodzeń - zapowiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. W audycji "Sztuka słuchania" dyskusję wokół zarobków w NBP komentowali: Artur Warzocha (PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), Paweł Bejda (PSL).
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Pod koniec grudnia media informowały o dwóch współpracownicach prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - szefowej departamentu komunikacji i promocji Martynie Wojciechowskiej oraz dyrektorce gabinetu prezesa NBP Kamili Sukiennik. Ujawniono wówczas, że zarobki Martyny Wojciechowskiej wynoszą ok. 65 tys. zł, "wraz z premiami, dodatkowymi dochodami i bonusami", czemu bank zaprzeczył.

Artur Warzocha przypomniał, że oprócz Prawa i Sprawiedliwości projekt ustaw dotyczący wynagrodzeń w NBP wniosły również Platforma Obywatelska i Kukiz’15. – Projekt PiS jest najdalej idący. Będziemy wnioskowali, żeby w nowych przepisach pojawił się limit wynagrodzeń kierownictwa tej instytucji. Kwoty, które zostały upublicznione, nie były dobrze odebrane przez opinię publiczną, robią wrażenie na przeciętnym obywatelu. Staramy się to uregulować, wątpliwości powinny zostać rozwiane. Trzeba jednak bardzo ostrożnie do tego podchodzić, przypadki innych państw wskazywały na to, że ingerencja polityczna w funkcjonowanie Banku Centralnego powodowała czasami poważne rozchwiania na rynku finansowym - zaznaczył senator PiS.

Paweł Bejda podkreślał, że sprawa zarobków w NBP bulwersuje Polaków. - Jestem za otwartością i przejrzystością. Opinia publiczna powinna wiedzieć, ile w NBP się zarabia i dlaczego. Pojawia się pytanie, czy to wynagrodzenie idzie w parze z kompetencjami i odpowiedzialnością. Staje się to szczególnie widoczne, jeżeli zestawimy je z uposażeniem premiera, prezydenta czy ministrów. Jest to okazja do dyskusji,  także w kontekście tego, czy te stanowiska już były i panie zajęły wakaty, czy też zostały specjalnie stworzone.  A jeśli były, to ile zarabiali poprzednicy w stosunku do dzisiejszych zarobków. Na pewno sprawa wynagrodzeń w NBP powinna być jasna i przejrzysta, choć daleki jestem od tego, by politycy mieszali się do tego strażnika polskiego pieniądza, jakim jest NBP - zauważył.

Tomasz Rzymkowski przyznawał, że Kukiz’15 poprze rozwiązania, która poszerzą jawność życia publicznego. – Pamiętajmy, że NBP jest instytucją publiczną, która oczywiście prowadzi niezależną politykę, ale w swej podstawowej funkcji jest bankiem emisyjnym. Prezes NBP jest organem konstytucyjnym państwa. Bulwersuje zestawienie zarobków dwóch pań dyrektor NBP z wynagradzanie głowy państwa, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, osobą decydującą o losie ustaw, współuczestniczączy w tworzeniu rządu czy wreszcie powołuje prezesa NBP. Prezydent zarabia relatywnie mniej, już nie mówiąc o premierze mającym najwięcej obowiązków. Trzeba znaleźć pewien złoty środek, którego ewidentnie zabrakło, miedzy wynagradzaniem fachowców na rynku kapitałowym a sektorem publicznym - podkreślił poseł.

W audycji poruszono także temat wizyty Matteo Salvininiego w Warszawie.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Więcej w zapisie audycji

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 11:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Szułdrzyński: mamy do czynienia z kryzysem wizerunkowym NBP

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 16:45
- Ze strony mediów padły pewne oskarżenia. Dementi Narodowego Banku Polskiego nie jest przekonywujące - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Michał Szułdrzyński, dziennikarz i publicysta "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Sarzyńska: gdyby przedstawiono osiągnięcia obu pań, to może nie byłoby zamieszania wokół ich wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 19:58
– Mamy do czynienia z jakimś dramatem komunikacyjnym ze strony Narodowego Banku Polskiego – ocenił Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. Odniósł się w ten sposób do środowego wystąpienia zastępcy dyrektora Departamentu Kadr w NBP Ewy Raczko, która stwierdziła, że Martyna Wojciechowska "na pewno nie zarabia rewelacyjnych 65 tysięcy złotych miesięcznie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Milewski: chcemy, by jawność zawitała do Narodowego Banku Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 18:07
- Jest potrzebna ustawa, która spowoduje, że zarobki w Narodowym Banku Polskim były transparentne, by nie budziły zarzutu niegodziwości - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Daniel Milewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wawrzyniec Konarski: płace w NBP powinny być jawne

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:57
- Jeżeli szefowie banku centralnego czy spółek Skarbu Państwa mają gigantyczne pensje, niepasujące do przeciętnego czy nawet ponadprzeciętnego wynagrodzenia w kraju, to jest to sytuacja, która powoduje, że rząd jest źle odbierany przez społeczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Grupy Uczelni Vistula. 
rozwiń zwiń