X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Rzymkowski: relacje z Ukrainą należy opierać na prawdzie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 11:47
Grupa polskich parlamentarzystów odwiedziła Ukrainę. W Kijowie uczestniczyli w XI polsko-ukraińskim Zgromadzeniu Parlamentarnym. O tej wizycie mówił w audycji "Sztuka słuchania" w Polskim Radiu 24 poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).
Audio
Tomasz Rzymkowski
Tomasz RzymkowskiFoto: PR24/AK

Zdaniem Tomasza Rzymkowskiego na Ukrainie mamy do czynienia z klęską humanitarną. - Nie funkcjonuje oświata, służba zdrowia. Z okolic Donbasu wyemigrowało 5 mln obywateli. Teraz mieszkają tam w większości osoby w podeszłym wieku. Sytuacja wygląda dramatycznie. Odbył się rabunek Zagłębia Donieckiego. Wszystkie kopalnie w zasadzie nie istnieją. Co dało się wywieźć, zostało rozkradzione. Przemysł ciężki został zniszczony - relacjonował w PR24 Rzymkowski.

Wizyta na wschodzie Ukrainy stała się też okazją do refleksji nad relacjami polsko-ukraińskimi. Prawda o rzezi wołyńskiej cały czas dzieli oba narody, a zdaniem gościa PR24 "największym problemem w relacjach polsko-ukraińskich jest kwestia prawdy historycznej". - Te wzajemne relacje należy opierać na prawdzie. Nasza optyka jest obiektywna. Nie oczekuję, żeby każdy Ukrainiec zaczynał spotkanie od słowa "przepraszam". My chcemy jedynie prawdy historycznej i pochówku naszych rodaków po chrześcijańsku. Byłem na Wołyniu, widziałem te wsie... - mówił Rzymkowski. Według posła Kukiz'15 brakuje upamiętnienia miejsc, gdzie w bezimiennych mogiłach byli grzebani Polacy, ofiary ludobójstwa.

- Umierają ostatni świadkowie. Za chwilę nastąpi całkowite wyparcie tych miejsc kaźni. Nie wołamy o zemstę, wołamy o pamięć. Musimy zrobić wszystko, żeby kości naszych rodaków gdzieś tam się nie walały - podkreślał poseł Rzymkowski. 

Podczas relacjonowanej wizyty powstało zdjęcie posła Tomasza Rzymkowskiego z marszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Politycy są ubrani w kamizelki kuloodporne, na głowie mają hełmy, a marszałek Sejmu pozuje z papierosem w ustach. - Ubrano nas w kamizelki, które ważą 16 kg, i hełmy, ponieważ 70 km od miejsca, w którym akurat staliśmy, jest linia demarkacyjna między obszarem kontrolowanym przez władze Ukrainy a obszarem kontrolowanym przez rosyjskich separatystów. Pani, która robiła nam to zdjęcie, prosiła pana marszałka Terleckiego, aby wyjął papierosa z ust, stąd ten śmiech. Śmiałem się, pan marszałek Terlecki absolutnie nie był ubawiony - powiedział Rzymkowski. - Zdjęcie zostało opublikowane bez mojej wiedzy. Poszło w ruch. Nie mam pretensji - dodał.

Polsko-ukraińska sesja parlamentarna odbyła się 7 marca w Kijowie. Debata koncentrowała się wokół tematów kontroli parlamentarnej nad sektorem obrony i współpracy parlamentów w celu zwiększenia kompatybilności sił zbrojnych. Parlamentarzyści rozmawiali też o współdziałaniu w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie mórz Bałtyckiego i Czarnego. Wśród omawianych kwestii była też zagraniczna pomoc rozwojowa i humanitarna na rzecz wschodniej Ukrainy oraz osób wewnętrzne przesiedlonych. XI Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Ukrainy zakończyło się podpisaniem jednobrzmiącego dokumentu końcowego.

Dwa dni wcześniej, 5 marca, posłowie na Sejm i deputowani Rady Najwyższej Ukrainy złożyli kwiaty na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach. Dzień później odwiedzili punkt kontroli wjazdów i wyjazdów "Majorsk'e" oraz spotkali się z przedstawicielami dowództwa Operacji Połączonych Sił i przedstawicielami administracji cywilnej i wojskowej.

Polskiej delegacji na XI Zgromadzenie Parlamentarne przewodniczył wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W jej skład weszli także posłowie Małgorzata Gosiewska, Tomasz Lenz, Cezary Grabarczyk, Stanisław Pięta, Maria Zuba i Tomasz Rzymkowski oraz senator Grażyna Sztark.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/tb/sejm.gov.pl

------------------------------------

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 10.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowoczesna w Koalicji Europejskiej. Jak będą wyglądały sojusze w wyborach do europarlamentu? Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 10:51
Nowoczesna dołączyła do Koalicji Europejskiej – taką decyzję jednomyślnie podjął w piątek zarząd partii. W radiowej Trójce wyborcze projekty komentowali politycy: Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna), Marek Sawicki (PSL), Jarosław Sellin (PiS), Andrzej Halicki (PO), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
rozwiń zwiń