X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Sztuka słuchania. Cele polskiej polityki zagranicznej. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 11:30
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłosił w czwartek w Sejmie exposé o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Szef dyplomacji podkreślił, że szczególne znaczenie będą miały: wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą. W Polskim Radiu 24 przemówienie komentowali politycy: prof. Karol Karski (PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15), Krzysztof Gawkowski (Wiosna), Jan Filip Libicki (PSL).
Audio
  • 16.03.19 Sztuka słuchania. Politycy o celach polskiej dyplomacji
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawiał informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. podczas posiedzenia Sejmu
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawiał informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. podczas posiedzenia SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański

"Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną. Rolą ministra spraw zagranicznych jest zdobywanie dla niej ponadpartyjnego poparcia. Ufam, że główne kierunki polskiej dyplomacji - troska o bezpieczeństwo i rozwój państwa, poparcie dla budowy sprawnej, skutecznej i spójnej Unii Europejskiej, posiadającej silny mandat demokratyczny, współpraca regionalna w Europie Środkowej, wsparcie dla niepodległości i integralności terytorialnej naszych sąsiadów - to sprawy, które nas ponadpartyjnie łączą" - stwierdził Jacek Czaputowicz w Sejmie. Szef MSZ podzielił swoje exposé na różne obszary działalności resortu. Podniósł m.in. kwestie naszych relacji z: Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Unią Europejską, Ukrainą, a także państwami Azji i Bliskiego Wschodu.

Czytaj więcej
czaputowicz 1200 pap.jpg
Priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Sprawdź, co planuje MSZ

- Jedynym podmiotem, który czuje odpowiedzialność za polską politykę zagraniczną jest rząd Zjednoczonej Prawicy. Opozycja wpisała tę problematykę do bieżącego skoroszytu spraw, które należy nagłaśniać bez względu na interes państwa - ocenił prof. Karol Karski. Eurodeputowany PiS zauważył, że dyplomacja jest sprawą bardzo wrażliwą, ponieważ zależy od niej bezpieczeństwo państwa. - Minister Jacek Czaputowicz bardzo jasno zarysował priorytety. Polska jest członkiem Unii Europejskiej i tutaj budujemy swoją silną pozycję - dodał.

Jan Filip Libicki stwierdził, że nie ma zastrzeżeń do zarysowanych priorytetów polskiej polityki zagranicznej. - Jacek Czaputowicz zapewniał o dążeniu do stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce i budowaniu pozycji naszego kraju w Unii Europejskiej. Pytanie tylko, czy rząd dobrze realizuje te cele? - mówił senator PSL. Gość programu zaznaczył, że przykładem działalności MSZ była konferencja bliskowschodnia. - Był to ukłon w kierunku Stanów Zjednoczonych, który zakończył się blamażem i upokorzeniem - ocenił.

- Większość ugrupowań zgadza się co do priorytetów polskiej polityki zagranicznej - członkostwo w Unii Europejskiej, oparcie bezpieczeństwa narodowego na NATO i umacnianie relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak tak bezprecedensowych katastrof dyplomatycznych jak w tym roku Polska jeszcze nie doświadczyła - stwierdził Tomasz Rzymkowski. Poseł Kukiz'15 podkreślił, że to pokazuje słabość naszej dyplomacji. - Żeby jednak nie być wyłącznie krytycznym wobec ministra Jacka Czaputowicza trzeba zauważyć, że polityka zagraniczna to segment państwa polskiego, który nie został zdekomunizowany. Po 1989 roku ekipa Bronisława Geremka weszła tam jak w masło i doszło do fuzji postkomunistów z działaczami Unii Wolności. Obecny rząd dopiero rozpoczął zmiany - komentował polityk.

Krzysztof Gawkowski ocenił, że minister Jacek Czaputowicz w swoim exposé nic konkretnego nie powiedział. - Polska polityka zamiast wstawać z kolan marnieje. Nie wiem czemu tak się dzieje, bo stać nas na ambitne działania. Nasza dyplomacja potrzebuje kilku konkretów - punktował gość programu.

Czytaj więcej
PAP Andrzej Duda przemówienie 1200.jpg
Andrzej Duda: exposé szefa MSZ pokazało ciągłość polskiej polityki zagranicznej

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ o polityce zagranicznej w Sejmie. "Polska stawiana jest innym za przykład"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 17:30
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. Expose wysłuchali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny w tym ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Exposé szefa MSZ Jacka Czaputowicza. O kierunkach polskiej polityki zagranicznej. Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:01
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłosił w czwartek w Sejmie exposé o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Szef dyplomacji podkreślił, że szczególne znaczenie będą miały: wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą. W Polskim Radiu 24 przemówienie komentowali eksperci i publicyści: dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insigh), Andrzej Talaga (WEI), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Roman Mańka (Fundacja Fibre).
rozwiń zwiń