X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sebastian Kaleta: zmiany w kodeksie postępowania karnego zlikwidują przepisy spowalniające procesy sądowe

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 17:56
– Wiele zmian, które zostaną wprowadzone, spowoduje że sądy będą mogły sprawniej pracować – powiedział Sebastian Kaleta prawnik, a także kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. – Sprawa chociażby Amber Gold pokazuje, w jakim stanie zastaliśmy niektóre procedury obecne w polskich sądach – dodał radny m.st. Warszawy.
Audio
  • 21.05.19 Sebastian Kaleta: Od dłuższego czasu ministerstwo sprawiedliwości dostrzega anachronizmy występujące w polskich sądach.
Sebastian Kaleta
Sebastian KaletaFoto: PJ

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wprowadzenie zmian w prawie, które mają skrócić odczytywanie wyroków sądów. Odniósł się w ten sposób do rozprawy dotyczącej afery Amber Gold, która toczy się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Odczytywanie wyroku w tej sprawie może bowiem potrwać nawet kilka miesięcy.  

– To pokazuje, w jakim stanie zastaliśmy niektóre procedury obecne w polskich sądach. Minister Ziobro krok po kroku reformuje wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Od dłuższego czasu resort dostrzega anachronizmy w tej kwestii i przygotowało dużą nowelizację kodeksu postępowania karnego, która likwiduje szereg przepisów proceduralnych spowalniających proces i mnożących niepotrzebne koszty – podkreślił Sebastian Kaleta.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że po wprowadzeniu nowych przepisów sędzia, w przypadku rozbudowanego wyroku, przekaże stronom biorącym udział w procesie, że z uwagi na obszerność sprawy uzasadnienie będzie sporządzone i przekazane na piśmie. – Myślę, że wspomniane zmiany mogą wejść w życie w drugiej połowie tego roku. Dzięki temu sędziowie, zamiast przez kilka miesięcy odczytywać wyroki, będą mogli zająć się innymi sprawami - stwierdził.

Ponadto w rozmowie Sebastian Kaleta mówił również o stosunku instytucji europejskich do reformy sądownictwa w Polsce.

Z Sebastianem Kaletą w audycji "Sztuka słuchania ekstra" rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 16.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mec. Lech Obara: Niemcy zdemolowali system wykonywania wyroków

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 20:12
– To Niemcy zdemolowali system wykonywania wyroków. Nie wykonują twardych praw, które należałoby na nich wymusić – wskazał mec. Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra. W Polskim Radiu 24 rozmowa m.in. o wyrokach sądowych dotyczących obywateli i państwa polskiego. Do tematu orzecznictwa europejskiego wymiaru sprawiedliwości odniósł się również Łukasz Gojke z Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kształtują się zarobki i majątki polskich sędziów?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 20:07
Średnie oszczędności sędziów sięgają 125 tys. zł. 91 proc. z nich posiada wolne środki finansowe, a dwunastu jest milionerami. Są jednak tacy, którzy decydują się na tzw. chwilówki. Takie informacje zawiera raport "Co mają polscy sędziowie?" przygotowany przez firmę Bridge, której szef – Piotr Wysocki – był gościem audycji "Kulisy spraw".
rozwiń zwiń