X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sztuka słuchania". W 2020 roku budżet bez deficytu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 12:00
O założeniach budżetu państwa na rok 2020 w Polskim Radiu 24 rozmawiali: prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, Jerzy Bielewicz z "Gazety Bankowej", prezes Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski i ekonomista, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji finansów Janusz Szewczak.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: marekusz/Shutterstock.com

Projekt budżetu państwa na rok 2020 zakłada, że będzie on bez deficytu. Jak podkreślali przedstawiciele polskiego rządu, to pierwsze takie zestawienie państwowych dochodów i wydatków od wielu lat.

- Kwestię zrównoważonego budżetu trzeba będzie zgrać z możliwością dalszego szybkiego rozwoju i wysokiego wzrostu PKB, a jednocześnie z zapewnieniem ściągalności dochodów podatkowych – powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak. Dodał, że ekonomiści mają różne poglądy na temat deficytu. Wielu z nich uważa, iż warto mieć deficyt, a pożyczone pieniądze wykorzystać na dynamiczny rozwój.

Zdaniem Jerzego Bielewicza, mimo zwiększonych wydatków socjalnych, rzeczywiście może nie być deficytu w przyszłorocznym budżecie. – Chciałbym wskazać na jedną rzecz. Myśmy nie przyjęli w tej chwili budżetu, ani projektu budżetu. Myśmy zaledwie zrobili pierwszy krok, czyli przyjęliśmy założenia do budżetu – zaznaczył gość PR24.

Według Marcina Roszkowskiego państwo polskie będzie cały czas pożyczać pieniądze, będzie też rolować swoje długi. - Obsługa długu w założeniach budżetu wynosi poniżej 30 miliardów, a w zeszłym roku było 32, o ile dobrze pamiętam. To efekt tego, że pieniądz jest tańszy, bo ocena wskaźników makroekonomicznych, sytuacji w Polsce jest lepsza niż rok temu – podkreślił ekspert.

Andrzej Sadowski stwierdził, iż co do zasady brak deficytu powinien być stanem naturalnym. - Przypadki, które wymagają zaciągnięcia długu dla sytuacji nadzwyczajnej w kraju też powinny być uwzględniane. Nie można podchodzić ortodoksyjnie, zakładając że deficytu ma nie być w ogóle. Bo w naszej historii były sytuacje, które wymagały interwencji i działania związanego z pożyczaniem pieniędzy. Ale zerowy deficyt musi oznaczać fundamentalną reformę administracji publicznej i audytowanie większości instytucji. Rząd podjął taką próbę w czasie tej kadencji, ale ona nie została zrealizowana. Wiele instytucji powinno być zlikwidowanych, aby oszczędzić pieniądze obywateli - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24

----------------

Data emisji: 31.08.2019

Godzina emisji: 10.06

Czytaj także

Budżet bez deficytu. Ekspert: ambitny, ale realny plan

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:40
Rząd Morawieckiego nie chce już żyć na kredyt - czytamy na pierwszej stronie dzisiejszej Rzeczpospolitej. Jutro na cotygodniowym posiedzeniu Rada Ministrów ma się zapoznać z projektem budżetu państwa na 2020 r.
rozwiń zwiń