X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

P. Poncyljusz: dziś mało zarabiają tylko ludzie niewykwalifikowani

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 11:00
- Ktoś, kto wozi piasek w żwirowni, zarabia cztery i pół tysiąca złotych - argumentował Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej, twierdząc, że "ci, którzy są odpowiednio wykwalifikowani, zarabiają już wystarczająco godnie". Tymczasem lekarz weterynarii, po sześciu latach studiów, dostaje niespełna dwa tysiące, co stwierdził w dalszej części dyskusji podczas audycji "Sztuka słuchania".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yingzaa_ST/shutterstock.com

kowencja pis 663 twitter.jpg
Nowe propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Miniony tydzień w polskiej polityce zdominował właściwie jeden temat: cztery tysiące złotych płacy minimalnej w 2023 roku. Taką wizję nakreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jedni mówią o dziejowej sprawiedliwości, drudzy o skrajnie szkodliwym pomyśle.

Kolejny temat to rozmowy dotyczące zakupu przez Polskę amerykańskich myśliwców F-35. Uwagę Polaków przykuwała też sprawa awarii kolektorów oczyszczalni "Czajka". Ścieki z Warszawy nie płyną już do Wisły, chociaż od niektórych znowu słyszymy, że jednak płyną.

M.in. te kwestie były przedmiotem dyskusji Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg z Konstantym Radziwiłłem z PiS, Pawłem Poncyljuszem z PO, Piotrem Kusznierukiem z SLD i Jarosławem Porwichem z WiS.


Jarosław Kaczyński Photo by Wojciech Kusiński Polish Radio.jpg
[TYLKO W PR] Jarosław Kaczyński: polityka niskich płac jest przeciwko interesom pracowników

Czy podwyższenie pensji minimalnej to rewolucja?

Chociaż minął już tydzień, nadal nie milkną echa po konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie.

Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to najważniejsze z nowych propozycji PiS.

Ta pierwsza, czyli podwyższenie płacy minimalnej, rozpala Polaków najbardziej - od wyborców, przez media, aż po opozycję.


kaczynski konwencja 1200.jpg
A. Koziński: PiS wygrał tematem płacy minimalnej

Senator Konstanty Radziwiłł zwracał uwagę, że szef Narodowego Banku Polskiego uspokaja, wbrew kreowanej przez część opozycji panice. - Słucham ekonomistów, sprawdziłem jak wygląda to w innych krajach. Np. w roku 2014 była wielka dyskusja na ten temat w Stanach Zjednoczonych. Ogromna ilość, setki, ekonomistów, naciskało, żeby USA uregulowało ten temat na poziomie wyższym niż dotychczas - mówił.

- Argumentacja nie była, wbrew pozorom, sprawiedliwościowa, a ekonomiczna. Okazuje się, że wzrost siły nabywczej ludności to też działanie progospodarcze - tłumaczył senator.

Paweł Poncyliusz podchodzi z kolei sceptycznie do pomysłu, twierdząc, że "ci, którzy są odpowiednio wykwalifikowani, zarabiają godnie". - Cała dyskusja o pensjach minimalnych jest chybiona - stwierdził.


wybory sejm polska urna wyborcza 1200.jpg
W PKW wylosowano numery list komitetów wyborczych

"Kampania programów, a nie cyferek"

W Państwowej Komisji Wyborczej wylosowano numery list wyborczych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy w więcej niż jednym okręgu wyborczym do Sejmu. "Jedynka" przypadła KW PSL-Koalicja Polska, "dwójka" KW Prawo i Sprawiedliwość, a "trójka" KW SLD. "Czwórkę" wylosował KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, a "piątkę" KKW Koalicja Obywatelska-PO-Zieloni.

Konstanty Radziwiłł przyznał, że nie przywiązuje dużej wagi do wylosowanych liczb. - Wybory to nie loteria. Szczęście czy nieszczęście partii, które kandydują to sprawa drugorzędna. Stawka jest bardzo wysoka. Stawką jest Polska i Polacy - mówił.


radawa 1200.jpg
Pytania ws. "Czajki" bez odpowiedzi. Radni KO zablokowali dyskusję

- Polacy są coraz bardziej świadomi i wybierają merytorycznie. Mam nadzieję, że ta kampania nie będzie kampanią cyferek, ale kampanią programów. Prawo i Sprawiedliwość oferuje konkretne propozycje i wartości - wskazywał.

Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej uważa, że numery list to tylko formalność techniczna. - Tym będą zajmować się nasi PR-owcy - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Konstanty Radziwiłł (PiS), Paweł Poncyljusz (PO), Piotr Kusznieruk (SLD), Jarosław Porwich (Wolni i Solidarni)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 10:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K. Radziwiłł: PiS jest obcy ideowo dla opozycji, nie dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 09:30
- Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która ma dużą wrażliwość na problemy zwykłych ludzi - mówił w PR24 senator Konstanty Radziwiłł. - Niechęć i nienawiść opozycji do PiS czyni z wyborów dziwny plebiscyt - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Karolina Zioło-Pużuk: trzeba wytłumaczyć mechanizmy stojące za wzrostem płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 09:45
- Obawy mówiące o skutkach podniesienia płacy minimalnej traktować poważnie, nie wyśmiewając ich ale pokazując, jak ten mechanizm miałby wyglądać, wtedy ta obietnica stanie się wiarygodna – mówiła dr Karolina Zioło-Pużuk (Centrum Daszyńskiego). W debacie wzięli udział także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska) oraz Dominik Mazur (Fundacja Republikańska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Ozdoba: politycy PO opisują alternatywną rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 11:15
- Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której ktoś, kto ciężko pracuje, nie jest w stanie związać końca z końcem, w sytuacji gdy gospodarka ma się dobrze. Nie ma powodu do tego, żeby ktoś, kto zarabia dzisiaj 4 tys. i więcej, bał się podniesienia płacy minimalnej – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Skowron o emeryturach dla twórców: cywilizacyjny skok do przodu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 10:45
- Po trzech dekadach III RP ciągle czekaliśmy na moment, w którym będzie można budować cywilizowane państwo dobrobytu – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wołodźko (Gazeta Polska). O emeryturach dla twórców dyskutowali także Mirosław Skowron (Super Express) i Jarosław Wydra (Radio Warszawa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Michałkiewicz: rodzina jest w centrum polityki rządu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 12:15
- Na  konwencji PiS w Lublinie usłyszeliśmy o polskim modelu państwa dobrobytu i o wartościach, które powinny leżeć u podstaw nowoczesnego państwa – mówił w Polskim Radiu 24 minister Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń