X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zbigniew Ziobro: sędziowie stali ponad prawem i należało to zmienić

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 17:45
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny przekonywał w PR24, że sędziowie w Polsce uważali siebie za nadzwyczajną kastę. - Immunitet działał i stali ponad prawem. To trzeba było zmienić. Tego podjął się rząd Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Zbigniew Ziobro.
Audio
  • 26.09.2019 Gość PR24: Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny

Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne. Sądy żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych - wynika z opinii rzecznika generalnego TSUE.

Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Może się on nią kierować i tak się często dzieje, ale też może wydać inne orzeczenie. Opinia dotyczy pytań sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce w 2017 roku nowego systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Rzecznik generalny nie podzielił jednak w zawartych w tych pytaniach obaw sędziów co do tego nowego systemu.

<<CZYTAJ TAKŻE>>Rzecznik TSUE po stronie polskiego rządu: pytania o praworządność niedopuszczalne

"Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne. (...) Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne" - ocenił dziś rzecznik.

Polscy sędziowie - kasta nadzwyczajna

Według Zbigniewa Ziobro opinia rzecznika generalnego TSUE wpisuje się w to, co złego działo się w polskim sądownictwie od 30 lat. - W Niemczech 80 procent sędziów uwikłanych w system komunistyczny zostało usuniętych. Tam demokracja zadziałała. W Polsce tak się nie stało, bo uwierzono na słowo prof. Adamowi Strzemboszowi - stwierdził Zbigniew Ziobro. 

Czytaj także:
Piebiak TT 663.jpg
Sprawa sędziego Łukasza Piebiaka. Komentarze publicystów

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny przekonywał, że sędziowie w Polsce uważali siebie za nadzwyczajną kastę. - Immunitet działał i stali ponad prawem. To trzeba było zmienić. Tego podjął się rząd Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Zbigniew Ziobro.

<<CZYTAJ TAKŻE>>Po dymisji wiceministra Łukasza Piebiaka. Opinie politologów

Rozwiązujemy problemy środowiska sędziowskiego

Minister Zbigniew Ziobro odniósł się w PR24 także do zarzutów kierowanych pod adresem byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Ten sędzia jako pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości miał stać za zorganizowanym hejtem wobec polskich sędziów. Został za to zdymisjonowany.

- Sędziowie się pokłócili i doszło do zachowań nagannych. Toczy się śledztwo. Doszło do wojny w rodzinie sędziowskiej. To pokazuje pewien problem, o których PiS mówił - stwierdził Zbigniew Ziobro. - Te wydarzenia potwierdzają słuszność i potrzebę zmian. Środowisko cierpi na wewnętrzne problemy. Konieczny jest powiew świeżości, należy wprowadzić czynnik zewnętrzny. To pokazuje problemy środowiska sędziowskiego, które muszą zostać rozwiązane - dodał Zbigniew Ziobro.

Ze Zbigniewem Ziobro rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

--------------------------------------

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 17.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po dymisji wiceministra Łukasza Piebiaka. Opinie politologów

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 11:33
- Jeżeli nastąpiłaby multiplikacja podobnych zdarzeń, to moglibyśmy się spodziewać odwrócenia życzliwości opinii publicznej, która na razie pokazuje, że PiS jest numerem jeden na polskiej scenie politycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski odnosząc się do powodów dymisji wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. - Po dymisji Łukasza Piebiaka, sprawa ma charakter rozwojowy. Wraz z innymi sprawami jest to kolejny kamyczek, który może wpłynąć na wizerunek partii rządzącej - mówił z kolei dr Bartłomiej Biskup.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Stachowiak-Różecka: sprawę Ł. Piebiaka musimy traktować poważnie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 07:41
Sprawę Łukasza Piebiaka musimy traktować absoutnie poważnie, rzecz musi być wyjaśniona - mówiła w Polskim Radiu 24 Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka PiS. - Proszę zwrócić uwagę, jak my reagujemy: jest dymisja, sprawa będzie analizowana, jeśli trzeba, to będzie postępowanie dyscyplinarne. - A po drugiej stronie, co mamy: były szef NIK ma zarzuty prokuratorskie i chce kandydować do Senatu, podobnie Stanisław Gawłowski - dodała. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sowa: niech Łukasz Piebiak powie, kim jest "szef"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 07:58
- Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jest i prokuratorem generalnym, absolutnie nie zabezpiecza wyjaśnienia tej kwestii w sposób całkowicie bezstronny - powiedział o sprawie Łukasza Piebiaka w Polskim Radiu 24 Marek Sowa, poseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Pęk o opinii rzecznika generalnego TSUE: jesteśmy traktowani coraz poważniej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 14:00
- Polska nie wymyśla w swoich uregulowaniach czegoś skandalicznego. Mamy prawo do swojego suwerennego modelu wymiaru sprawiedliwości - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Pęk, wicemarszałek Senatu. W ten sposób skomentował opinię rzecznika generalnego TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Kłak: TSUE nie ma kompetencji do rozstrzygania o niezawisłości sądów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 14:52
- O tym, czy jestem niezawisły nie rozstrzygnie TSUE czy żaden inny organ. O tym decydują moje cechy charakteru i moja zdolność do przeciwstawiania się naciskom. Nie łudźmy się, że instytucjonalne przedsięwzięcia rozstrzygną ten problem - powiedział w Polskim Radiu 24 członek-sędzia Trybunału Stanu Czesław Kłak. Gośćmi audycji byli także prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk i prof. Tomasz Grosse z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szewczak: opinia rzecznika TSUE oznacza klęskę działań na szkodę Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:29
- Orzeczenie rzecznika TSUE oznacza absolutną kompromitację kasty sędziowskiej. Pomysły niektórych sędziów, aby wykorzystywać pytania prejudycjanalne do walki polityczne. Rzecznik powiedział, że niedopuszczalne są tego typu sytuacje. Takie pytania były absurdalne nawet dla przeciętnego człowieka - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak z PiS. 
rozwiń zwiń