X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Minister cyfryzacji: szerokopasmowy internet w szkołach to rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 14:30
- Dziś internet jest tym, czy był prąd 80 lat temu. Chodzi o to, żeby wszystkim dać równy dostęp do takich samych narzędzi edukacyjnych, tych samych zasobów. To wyzwanie cywilizacyjne - zapowiedział w programie "Gość PR24" minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Audio
  • 07.10.2019 "Sztuka Słuchania". Gość: Marek Zagórski, minister cyfryzacji
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Red Tiger

Marek Zagórski mówił o szczegółach realizacji programu wyposażenia wszystkich polskich szkół w szerokopasmowy internet już do końca 2020 roku. Przewiduje się stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), która będzie oferowana wszystkim rodzajom szkół. - To w pewnym sensie rewolucja. To na pewno bardzo ważna rzecz. Przyłączenie wszystkich szkół, to ważne zadanie, bo przybliża nas do zbudowania w sposób równomiernie rozłożony siatki połączeń światłowodowych. To ułatwia dalsze inwestycje - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Inwestujemy w przyszłość - dodał.

Dziś tylko 500 gmin ma otwarty internet publiczny

Szef resortu cyfryzacji przedstawił w PR24 szczegóły ogólnopolskiego programu "Publiczny internet dla każdego" w którym wszystkie gminy, gdzie nie ma publicznych sieci WiFi, mogą złożyć wniosek na dofinansowanie tego projektu na sumę 65 tys. złotych. Dzięki "Funduszowi Szerokopasmowemu" będzie można zaoferować internet w tych regionach lub miejscowościach, gdzie z przyczyn czysto komercyjnych byłoby to nieopłacalne.

Dziś zaledwie 500 gmin ma otwarty publiczny i darmowy internet oparty o WiFi, czyli hotspot-y. Nadal aż 5 milionów polskich rodzin nie ma dostępu do internetu. Dlatego celem rządu jest przekazanie gminom finansowych grantów na ich wyposażenie w infrastrukturę opartą o światłowody. W ciągu paru lat dostęp do szerokopasmowego internetu będzie możliwy w każdej polskiej gminie. Firmy telekomunikacyjne otrzymają dodatkowe wsparcie na budowę infrastruktury w miejscach, które do tej pory były "białymi plamami" w dostępie do internetu.

Sieć 5G to przyszłość

Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence podpisali deklarację dotyczącą bezpieczeństwa budowania sieci 5G. Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

>>>[JEDYNKA] Minister cyfryzacji o 5G: technologia do zarządzania całymi miastami

Minister podczas audycji w PR24 nakreślił też wizję przyszłości. Mówił o sytuacji, gdy mobilne oraz stacjonarne urządzenia ściśle współpracują z sobą na dużą skalę. A taką intensywność gwarantuje sieć 5G, która - jak relacjonował w PR24 - Marek Zagórski - pozwoli na komunikowanie się ponad miliona urządzeń na obszarze 1 km. kw. - Czy sobie Europa w tym wyścigu poradzi? Musimy sobie poradzić. Efekt tego wyścigu będzie taki, że będą kraje, które będą dostarczycielami, kreatorami tych nowoczesnych technologii. Ale będzie też druga kategoria krajów - tylko konsumenci. Nam zależy na tym, żebyśmy byli w tej pierwszej grupie - przekonywał minister cyfryzacji Marek Zagórski. - A to wymaga m.in,. inwestycji i ciągłego podnoszenia kompetencji - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Polskie Radio 24/tb, PAP, IAR

------------------------------------

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 12.34

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Zagórski o składaniu wniosków z programu 500+: dokumenty należy przesyłać za pośrednictwem zaufanych witryn

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 17:04
- Wnioski o 500+ na pierwsze dziecko można składać jeszcze przez cały lipiec, dlatego nikt nie powinien się tutaj stresować. Nasze systemy na pewno szybko się ustabilizują - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zagórski: nasze życie coraz głębiej wchodzi w cyfryzację

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 08:07
- Ważnym obszarem dla ministerstwa cyfryzacji jest nie tylko internet, ale i telekomunikacja. Odpowiadamy także za ochronę danych osobowych, który to obszar jest bardzo szeroki. W przyszłości mamy ambicję być koordynatorem procesów zachodzących w cyfryzacji - przyznał Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Zagórski: cyberbezpieczeństwo to dzisiaj jeden z najważniejszych tematów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 21:38
- Dziś mamy do czynienia ze specjalnymi armiami, które atakują cały czas. Nieformalnymi, bo nikt nie chce się do tego przyznać - wyjaśniał z Forum Ekonomicznego w Krynicy Marek Zagórski. - To wiele państw i wiele nowoczesnych technologii - dodał minister cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zagórski o sieci 5G: to wyzwanie, ale też szansa dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:30
- Istnieje potrzeba bardzo ścisłej współpracy w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wskazał, że rozwój tej technologii w Polsce to "wyzwanie", ale również "szansa".
rozwiń zwiń