X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Andrzej Adamczyk: twórzmy korytarze życia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:26
- Zmiany były od dawna postulowane. Korytarze życia dają większe szanse przeżycia ofiarom wypadków na drogach o wielu pasach ruchu w jednym kierunku, decyduje każda minuta - mówił w Polskim Radiu 24 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 
Audio
  • 22.10.19 Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk: twórzmy korytarze życia

Parlament przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który wprowadza w życie przepisy o obowiązku: tworzenia korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Teraz projekt trafi do podpisu prezydenta, a nowe przepisy zaczną obowiązywać po 21 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Korytarze życia

Andrzej Adamczyk tłumaczył, że na drogach często dochodzi do sytuacji, gdy służby ratunkowe nie mogą dojechać na miejsce wypadku. - Cztery, pięć minut decyduje o życiu człowieka. Czasami tyle potrzeba, by samochód ratowniczy znalazł przestrzeń i mógł przejechać. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to jadący prawym pasem zjeżdżają maksymalnie na prawo, a lewym na lewo. W przestrzeni pomiędzy samochodami będą poruszały się służby ratownicze - powiedział minister infrastruktury. Dodał, że sprawę trzeba było uregulować ustawowo, bo apele nie zawsze odnosiły skutek. - Mamy nadzieję, że już na święta Bożego Narodzenia te przepisy będą funkcjonowały - powiedział Adamczyk.  

Jazda na suwak

Przepisy określą zasady pierwszeństwa w przypadku, kiedy następuje zmniejszenie liczby pasów, a w miejscu zwężenia jest zator. Wprowadzą też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu. - To próba cywilizowania relacja pomiędzy kierowcami. Pozwalajmy włączać się do ruchu tym, którzy stoją z prawej strony. Na suwak to znaczy naprzemiennie, kulturalnie, bądźmy dla siebie uprzejmi - podkreślił gość Polskiego Radia 24. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Zmiany w przepisach drogowych ws. "korytarza życia" i jazdy "na suwak"

Elektryczne hulajnogi

Uregulowana zostanie kwestia elektrycznych hulajnóg, które będą traktowane podobnie do rowerów. - Sprawa nie była dotąd regulowana w żadnych przepisach. Osoba poruszająca się hulajnogą po chodniku traktowana jest jak pieszy. Pisząc projekt ustawy uznaliśmy, że najkorzystniej będzie zrównać status rowerzystów i użytkowników urządzeń transportu osobistego (UTO). Jeżeli pod szczególnymi warunkami dopuszczamy jazdę rowerów po chodniku, to dlaczego wykluczyć hulajnogi? Ci, którzy korzystają z hulajnóg elektrycznych i poruszają się chodnikiem powinni spełniać te same warunki, jak osoby, które poruszają się na rowerze. Przed nami dyskusja na ten temat, jesteśmy po konsultacjach społecznych i międzyresortowych. Mamy ponad sto uwag do tego projektu. Jestem pewien, że projekt jako jeden z pierwszych będzie przekazany przez rząd do Sejmu, a parlament wykorzysta czas zimowy, by wiosną przyszłego roku problem poruszania się urządzeniami transportu osobistego z napędem elektrycznym był rozwiązany - zapewnił Andrzej Adamczyk. 

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Data emisji: 22.10

Godzina emisji: 14.35

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hulajnogi, przekleństwo ulic dużych miast

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 14:18
Piesi w miastach coraz częściej narzekają, że pędzące po chodnikach elektryczne hulajnogi stwarzają dla nich zagrożenie. Zbierają też swoje żniwo na ostrych dyżurach: połamane szczęki, ręce. W miastach są pozostawiane gdzie popadnie. A nadal nie ma przepisów regulujących jazdę na hulajnogach
rozwiń zwiń