X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Adam Bielan: nie widzę powodu, by Andrzej Duda miał uwiarygadniać wystąpienie Putina

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 12:14
- Jeśli na liście prelegentów w Yad Vashem znaleźli się prezydenci Francji, Rosji i Niemiec, a zabrakło tam miejsca dla prezydenta Polski, to nie widzę powodu, dla którego Andrzej Duda miałby się tam pojawić - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bielan (Porozumienie). Gośćmi audycji byli również dr Tomasz Rzymkowski (PiS), Czesław Mroczek (PO), dr Marek Rutka (Lewica) oraz Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).
Audio
  • Goście audycji o odwołaniu wizyty prezydenta Dudy w Izraelu, wydarzeniach na Bliskim Wschodzie i sporze o reformę wymiaru sprawiedliwości (Sztuka Słuchania)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Artur Reszko

Tematem rozmowy było odwołanie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Izraelu na uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, które zorganizował Instytut Yad Vashem. - Oficjalne obchody wyzwolenia Auschwitz są obchodzone 27 stycznia. Środowiska rosyjskich oligarchów związane z Putinem postanowiły natomiast zorganizować konkurencyjną imprezę w Izraelu. Jeśli lista gości w Yad Vashem przewiduje 10 osób, są tam prezydenci Francji, Rosji i Niemiec, a nie ma tam prezydenta Polska, to nie widzę powodu, by nasz prezydent uwiarygadniał tam wystąpienie prezydenta Putina - mówił Adam Bielan.

- Putin pierwszy raz od dawna zagrał kartą antysemicką. Prezydent Rosji chce poróżnić nas z Izraelem i USA i tam w Izraelu dalej może próbować grać tą kartą. Prezydent Duda będzie mógł odnieść się do ewentualnych kłamstw na oficjalnych obchodach w Polsce 4 dni później - dodał.

polskie radio 24 jonny daniels 1200.jpg
Jonny Daniels: to hańba, że prezydent Polski nie może przemówić w Yad Vashem

"Nie można tak traktować prezydenta"

- Dyskusje na linii dyplomatycznej trwały od dłuższego czasu. Mamy tu do czynienia z prywatną inicjatywą kilku biznesmenów. Jeśli organizuje się wydarzenie konkurencyjne do podstawowego wydarzenia, a wśród zaproszonych rzekomych aliantów są Niemcy i Francja, to prezydent Duda nie powinien w takim wydarzeniu brać udziału - zaznaczył Paweł Sałek

Zdaniem Czesława Mroczka, "w świetle tego bezpardonowego ataku prezydenta Rosji na Polskę i podjęte przez niego fałszowanie historii musimy zachować się najmądrzej jak tylko można. Trzeba działać tutaj zgodnie i wybrać najmądrzejsze rozwiązanie. To dla nas trudna sytuacja".

Również Marek Rutka potępił fakt, iż prezydent Duda nie otrzymał możliwości zabrania głosu w Yad Vashem. - Lewica wyraża oburzenie faktem, iż Andrzej Duda nie ma możliwości zabrania głosu w instytucie Yad Vashem. Nie można tak traktować prezydenta kraju, na którym mieścił się obóz Auschwitz. To absolutnie niedopuszczalne.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Władysław Teofil Bartoszewski: konferencja w Yad Vashem jest antypolska

- Parlament przyjął uchwałę w sprawie słów Putina, ale jeden poseł się wyłamał. Ze wszech miar kompromitujące dla Konfederacji jest to, że ich przedstawiciel ostentacyjnie siedział, podczas gdy Parlament osiągnął consensus w bardzo ważnej sprawie. Wszyscy przyjęli tę uchwałę ponad podziałami politycznymi. Nawet Włodzimierz Czarzasty chwalący Armię Czerwoną był w stanie wybić się z tego dotychczasowego sporu - dodał Tomasz Rzymkowski

Obecność wojsk polskich w Iraku

Rozmowa dotyczyła również ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie. - To, co wydarzyło się w pierwszych dniach stycznia, może być zaskoczeniem dla tych, którzy nie śledzą tamtejszych. Była to kolejna odsłona napięcia w tamtejszych rejonie - opiniował Adam Bielan.

Czaputowicz 1200 PR24 .jpg
Szef MSZ: decyzja o wycofaniu polskich wojsk z Iraku byłaby kompromitująca

Misja NATO w Iraku to misja szkoleniowa. Nasi żołnierze są tam po to, by szkolić armię iracką, nie podejmują tam żadnych działań zbrojnych. Europa nie jest i nie będzie bezpieczna bez USA. Dlatego ważna jest koordynacja polityki z naszym sojusznikiem - stwierdził. 

Zapytany o to dlaczego prezydent Duda nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Sałek powiedział, że "sytuacja na Bliskim Wschodzie wskazywała na to, że najlepszą formą spotkania i dyskusji było posiedzenie Rady Gabinetowej. Nie możemy opowiadać szczegółów dyskusji o bezpieczeństwie polskich pracowników misji zagranicznej. To zagadnienia objęte klauzulą tajności. Apeluję do opozycji, aby nie próbowała rozgrywać tematu Bliskiego Wschodu na własną korzyść". 

- Wycofanie polskich wojsk z NATO mogłoby być negatywnie odebrane przez innych członków Sojuszu. Rząd iracki ma świadomość tego, że parlament tego kraju zaapelował do opuszczenia obcych wojsk z jego terytorium pod wpływem emocji - mówił Tomasz Rzymkowski.

- Akcja amerykańska na Bliskim Wschodzie doprowadziła do stanowczej reakcji irańskiej. W ostrzelonej bazie byli polscy żołnierze, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Większość polskich żołnierzy w Iraku jest tam w ramach misji stabilizacyjnej. Irak nie życzy sobie już pomocy, zatem misja NATO i USA staje się tam wątpliwa - zwrócił uwagę Czesław Mroczek. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Fake newsy ws. polskich żołnierzy w Iraku. Apel PiS do opozycji i mediów

- Nasi żołnierze w Iraku są obywatelami a nie członkami partii politycznych. Od początku konfliktu w Iraku zginęło tam 22 naszych żołnierzy. Pytanie czy nasza misja w Iraku ma charakter polityczny. Może nasza obecność w tym miejscu straciła już sens - uzupełnił Marek Rutka. 

"Doktryna Grzegorza Schetyny"

Goście Polskiego Radia 24 poruszyli też kwestię burzliwej debaty wokół reformy wymiaru sprawiedliwości. - Obóz rządowy od 5 lat próbuje podporządkować sobie sądownictwo. Ten zamiar jest zgodny z polską tradycją dotyczącego systemu prawa. To zaprzeczenie naszej myśli prawnej. Komisja Wenecka jest ciałem doradczym przy Radzie Europy. Działalność marszałka Grodzkiego to kontynuacja doktryny Grzegorza Schetyny: „jak nie ulica, to zagranica”. - stwierdził Adam Bielan.

ziobro free 1200.jpg
Ziobro: Grodzki nie miał prawa prosić Komisji Weneckiej o opinię ws. sądów

- Za politykę zagraniczną państwa odpowiadają rząd i prezydent. Marszałek Senatu przekroczył swoje kompetencje. Nie znam żadnego zapisu w Senacie, który dawałby marszałkowi możliwości współpracy z organem europejskim - dodał Tomasz Rzymkowski.

Innego zdania był Marek Rutka. - Nie rozumiem tego jak można traktować zaproszenie Komisji Weneckiej jako prowadzenie polityki zagranicznej. Marszałek Senatu ma prawo rozmawiać z kim chce i to nie jest polityka zagraniczna.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Wójcik o zaproszeniu Komisji Weneckiej: Grodzki złamał konstytucję

- Marszałek Grodzki ma prawo do spotkań z przedstawicielami innych państw, ale tylko na poziomie swojej instytucji. Powinien on stosować się do wytycznych MSZ - podsumował Paweł Sałek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: dr Tomasz Rzymkowski (PiS), Adam Bielan (Porozumienie), Czesław Mroczek (PO), dr Marek Rutka (Lewica), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).
Data emisji: 11.01.2020
Godzina emisji: 10.06

PR24/pkr

Czytaj także

Szef MSZ: decyzja o wycofaniu polskich wojsk z Iraku byłaby kompromitująca

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 08:34
- Kwestia pozostawienia wojsk polskich w Iraku jest konsultowana w ramach NATO. Musimy demonstrować jedność sojuszniczą. Popełnilibyśmy ogromny błąd, gdybyśmy pod naciskami opozycji zadeklarowali ich wycofanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy bronić prawdy historycznej". Paweł Mucha o polskiej polityce zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 18:49
- Nie ulega, że Polska była ofiarą agresji Niemiec nazistowskich, ale również Związku Sowieckiego. (…) Na arenie międzynarodowej przypominamy kwestie związane ze współpracą totalitaryzmu sowieckiego z faszystowską hitlerowską III Rzeszą - powiedział Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. - Polski głos jest i będzie wyrażany konsekwentnie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irak: niedaleko amerykańskiej bazy spadła rakieta

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 21:03
W iracki dystrykt Dujail uderzyła rakieta. Obszar ten sąsiaduje z bazą powietrzną Balad, gdzie stacjonują amerykańskie wojska. Nie wiadomo, kto wystrzelił pocisk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ogon macha psem". Publicysta o działaniach marszałka Grodzkiego ws. sądów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 11:21
- Znaleźliśmy się w kuriozalnej sytuacji. Trzecia osoba w państwie wchodzi w buty prezydenta i premiera. To postępowanie wbrew demokratycznym wyborom i wbrew konstytucji - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein z TVP i Sławomir Jastrzębowski, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzaskowskiemu nie przeszkadza Putin w Yad Vashem: Andrzej Duda powinien tam być

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 11:40
- Uważam, że prezydent Andrzej Duda powinien być obecny podczas uroczystości w Jerozolimie, nawet jeśli nie mógłby zabrać głosu. Jego nieobecność może się skończyć ze szkodą dla polskiej racji stanu - ocenił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Organizację tego wydarzenia skrytykowali m.in. Szewach Weiss, Jonny Daniels i Forum Żydów Polskich. Polski prezydent zdecydował, że nie weźmie udziału w tych uroczystościach, gdyż organizatorzy nie zgodzili się, by mógł podczas nich przemówić, w przeciwieństwie do m.in. Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Wyrwich: senatorowie powinni zapoznać się z opinią Komisji Weneckiej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 19:36
- Jeśli w opinii Komisji Weneckiej znajdą się kłamliwe sformułowania, to senatorowie powinni wobec niej zaprotestować - powiedział publicysta "Tygodnika Niedziela" Mateusz Wyrwich. Na antenie Polskiego Radia 24 gościli również prof. Kazimierz Kik z UJK, prof. Andrzej Gil z KUL oraz Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej", który odniósł się do sytuacji wewnętrznej w Platformie Obywatelskiej.
rozwiń zwiń