X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Orzeczenie Sądu Najwyższego. Joanna Lichocka: doszło do niezwykłej uzurpacji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 12:50
- Mamy do czynienia z zamachem na państwo demokratyczne. (...) Trudno mówić o jakimś orzeczeniu, gdyż Sąd Najwyższy nie miał prawa się zebrać. (…) Nadzwyczajna kasta za wszelką cenę broni się i stawia ponad prawem – powiedziała Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości. - Swoimi działaniami SN stara się ratować sytuację, w jakiej znalazło się sądownictwo w Polsce - stwierdził Andrzej Rozenek z Lewicy.
Audio
  • Politycy o orzeczeniu Sądu Najwyższego i sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości ("Sztuka słuchania")
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf oraz sędziowie SN podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf oraz sędziowie SN podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu NajwyższegoFoto: PAP/Piotr Nowak

Składy sędziowskie, w których zasiadają sędziowie wybrani przez nową KRS, są składami niewłaściwymi, a nowo powołani sędziowie nie mogą orzekać. Taką uchwałę wydał Sąd Najwyższy obradujący w trzyizbowym składzie.

komisja europejska free shutterstock 1200.jpg
Sellin o reformie sądów: UE chce nam dyktować ustawy. Nie można tego zaakceptować

Uchwała została podjęta pomimo zawieszenia posiedzenia przez Trybunał Konstytucyjny w związku ze wszczęciem postępowania w sprawie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz Prezydentem RP a Sądem Najwyższym. Ministerstwo Sprawiedliwości uznało uchwałę SN za nieważną z mocy prawa.

"Nadzwyczajnie nadzwyczajną kasta" 

Postawa członków Sądu Najwyższego w opinii Joanny Lichockiej była dowodem na to, że instytucja ta "czuje się nadzwyczajnie nadzwyczajną kastą". Poseł dodała, że sędziowie SN uważają, iż "w sposób nadzwyczajny może definiować sytuację w państwie i sądownictwie".

- Uważam, że jeżeli nawet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydałby wyrok, który nie podobałby się tej nadzwyczajnej kaście, to pani Gersdorf byłaby w stanie unieważnić sędziów TSUE. Była to to niezwykła uzurpacja. Mamy do czynienia z zamachem na państwo demokratyczne. (...) Trudno mówić o jakimś orzeczeniu, gdyż SN nie miał prawa się zebrać. (…) Nadzwyczajna kasta za wszelką cenę broni się i stawia ponad prawem - oceniła Joanna Lichocka.

sn-1200-pap.jpg
Michał Wójcik: uchwała trzech izb Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych

Podważanie autorytetu środowiska sędziowskiego?

Zdaniem Czesława Mroczka, posła Platformy Obywatelskiej, stanowisko m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości jest "podważaniem autorytetu środowiska sędziowskiego i legitymacji obecnego ustroju sądowego do wykonywania swoich zadań". Dodał, że "jako państwo jesteśmy w niezwykle poważnym kryzysie". 

- Piąty rok mamy do czynienia z usiłowaniem przejęcia wpływu nad wymiarem sprawiedliwości przez obecny obóz rządzący. Prof. Adam Strzembosz mówił, że te wysiłki to próba powrotu do sądownictwa partyjnego, do czasów, które wydawało się, że są za nami. To przykre, że mamy z tym do czynienia. To zagraża normalnemu funkcjonowaniu państwa. Są to starania dążące do jawnego montowania ustroju autorytarnego. Na długie lata sytuacja ta może nas pogrążyć w dużym bałaganie - stwierdził.

Dwa systemy prawne

Z tym, że sytuacja dotycząca wymiaru sprawiedliwości jest skomplikowana i niebezpieczna, zgodził się Lech Jaworski z Porozumienia. Dodał, że można dostrzec kształtowanie się w Polsce dwóch różnych systemów prawnych.

Piotr Falkowski 1200.jpg
Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN: akt prezydencki powołania sędziów jest nienaruszalny

- Może to budzić poważne obawy i wątpliwości. (…) Jednak przepisy prawa nie dają SN podstaw co do orzekania o sposobie powoływania sędziów. W moim przekonaniu wspomniane orzeczenie "zabawiło się" trochę w Trybunał Konstytucyjny, bo stwierdziło o niekonstytucyjności przepisów regulujących wybór i powoływanie sędziów w Polsce. (…) Poza tym rodzi się pewne pytanie. Jak to jest możliwe, że kwestionuje się mandat sędziego, który według SN nie jest sędzią? - zastanawiał się polityk i prawnik.

"Sąd Najwyższy porusza się w granicach nadanych przez prawo"

Andrzej Rozenek ocenił, że swoimi działaniami SN stara się tę ratować obecną sytuację, w jakiej znajduje się sądownictwo i naprawić to, co zepsuli politycy. Jak podkreślił, instytucja ta nie wkracza w kompetencje parlamentu do stanowienia prawa. Wykonuje wyłącznie swoje obowiązki i porusza się w granicach, które nadało mu prawo.

- Sytuacja, z którą mamy do czynienia jest powszechnie oceniana przez zewnętrzne instytucje takie jak Komisja Wenecka czy Komisja Europejska bardzo krytycznie. Wskazują one, że dochodzi do naruszenia fundamentów prawa oraz praw obywatelskich, czyli na tym, na czym została zbudowana Unia Europejska - wskazał gość Polskiego Radia 24.

***

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Joanna Lichocka (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Rozenek (Lewica), Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska), Lech Jaworski (Porozumienie) 
Data emisji: 25.01.2020
Godzina emisji: 10.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Gowin: uchwała SN pogłębia zamieszanie, grozi chaosem prawnym

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 14:50
Wymiar sprawiedliwości musi być reformowany, bo takie są oczekiwania milionów Polaków i to po wszystkich stronach sceny politycznej - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że uchwała SN niepotrzebnie pogłębia zamieszanie. Wskazał, że potrzebny jest dialog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grodzki: podważanie uchwały SN może prowadzić do anarchii prawnej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 15:00
- Respektowanie uchwały niezawisłego Sądu Najwyższego jest powinnością władzy. Podważanie i lekceważenie decyzji najważniejszego sądu w Rzeczypospolitej narusza zasadę trójpodziału władzy i może prowadzić do anarchii prawnej - ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
rozwiń zwiń