X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes Orlenu: w tym tygodniu rozpoczniemy produkcję środków do dezynfekcji na dużą skalę

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 16:05
- Wszyscy zostali postawieni w stan najwyższej gotowości, laboratoria, technicy, konstruktorzy, informatycy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że lada chwila, już w tym tygodniu Orlen rozpocznie produkcję środków dezynfekujących - mówił w Polskim Radiu 24 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Audio
  • Daniel Obajtek o działaniach Orlenu w związku z koronawirusem ("Sztuka słuchania extra" / PR24)
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenFoto: PolskieRadio24.pl

W Polsce potwierdzono już 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Jeszcze w ubiegłym tygodniu prezes Orlenu zapowiedział, że firma jest gotowa w krótkim czasie rozpocząć wielkoskalową produkcję płynów do dezynfekcji. W rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsberg potwierdził, że procedura przestawienia części linii produkcyjnej na potrzeby takiej produkcji dobiega końca.

korona 1200 pap.jpg
Kolejna firma pomoże w walce z koronawirusem. Orlen wesprze produkcję środków dezynfekcyjnych

"Tytaniczna praca"

Prezes Obajtek wyjaśnił, że Orlen jest ogromną firmą, która zajmuje się nie tylko produkcją paliwa, ale bardzo szeroko rozumianą petrochemią. Posiada także spółki zależne, które specjalizują się w konkretnych produktach. Jedną z nich jest Orlen Oil, która produkuje oleje silnikowe Platinum, ale także płyny do spryskiwaczy, które też są produkowane na alkoholu - chociaż innego rodzaju niż płyn do dezynfekcji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Walka z koronawirusem. Orlen wyprodukuje milion litrów płynu do dezynfekcji

Jak wyjaśnił, firma ma zdolności produkcyjne, a dzięki interwencji premiera ws. akcyzy na alkohol, z którego ma być produkowany płyn, decyzja mogła być podjęta bardzo szybko. - Oczywiście wcześniej bardzo dużo rozmawialiśmy z technologami i laborantami, czy jest taka możliwość, byśmy mogli bardzo szybko przemodelować tę produkcję. I tak się złożyło, że przemodelowujemy tę produkcję. To jest niesamowity wysiłek - mówił Daniel Obajtek.

- To jest tytaniczna praca z racji tego, że takie zakłady, takie linie niejednokrotnie buduje się miesiącami. My podjęliśmy się uruchomienia produkcji w ciągu 10-12 dni - dodał.

Produkcja nawet do miliona litrów

- Wszyscy zostali postawieni w stan najwyższej gotowości, laboratoria, technicy, konstruktorzy, informatycy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że lada chwila, już w tym tygodniu Orlen rozpocznie produkcję środków dezynfekujących, które będzie można stosować. To będzie produkcja w dużych ilościach, zaczniemy od pół miliona litrów, jak będzie potrzeba, to nawet do miliona litrów - mówił szef koncernu.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef KPRM: Ministerstwo Zdrowia uruchomi specjalną infolinię przeznaczoną dla lekarzy

Jak wyjaśnił, Orlen ma duże zapasy i będzie starał się prowadzić produkcję tak, by inne gałęzie handlu spółki nie ucierpiały. Podkreślił jednak, że odpowiedzialna firma czasami jest zmuszona działać także w ten sposób, żeby dla dobra społeczeństwa być gotową na pewne straty.

- Jeżeli będzie wyższa konieczność i zbyt na ten płyn będzie zdecydowanie szerszy, to musimy to zrobić nawet kosztem płynów do spryskiwaczy. Chyba ważniejsze jest bezpieczeństwo i życie człowieka niż płyn do spryskiwaczy - zaznaczył Obajtek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania extra"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji: 15.33

PR24/jmo

Czytaj także

"Napędzanie paniki". Michał Woś o słowach Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 10:40
- Marszałek Kidawa-Błońska napisała, że wzywa rząd do ujawnienia prawdy. To nie jest poziom osoby, która pretenduje do tego, żeby być prezydentem - mówił w Polskim Radiu 24 minister środowiska Michał Woś. Sprawę komentowali także Piotr Kaleta (PiS), Paweł Sałek (doradca prezydenta RP), Grzegorz Napieralski (KO), Jan Filip Libicki (PSL) i Beata Maciejewska (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przymusowy postój Pendolino w Warszawie. Podejrzenie koronawirusa u pasażera

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 15:21
Alarm wszczął jeden z pasażerów, którego zaniepokoił kaszel innego z podróżujących składam relacji Kołobrzeg-Kraków - informuje onet.pl. Pociąg został zatrzymany na Dworcu Centralnym w Warszawie. Interweniowały służby sanitarne i policja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Tomasz Rożek o koronawirusie: Polska jest na etapie Chin z pierwszych dni stycznia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:58
- Można się spodziewać, że jeszcze przez miesiąc lub dwa grupa osób, u których zostanie zdiagnozowany wirus, może rosnąć. Na możliwość zwiększenia liczby chorych wskazują również modele matematyczne - powiedział dr Tomasz Rożek prowadzący blog "Nauka. To lubię".
rozwiń zwiń