X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poseł PiS: dobrze, że temat regularnie wraca. Dzięki temu od lat robimy coraz więcej dla zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 11:43
- Dobrze, że ten temat się pojawia od czasu do czasu, bo dzięki temu w zasadzie w każdej kadencji Sejmu od wielu lat robimy więcej dla słabszych, czyli dla zwierząt - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Girzyński z PiS-u. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także: Marcin Romanowski z Solidarnej Polski, Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej oraz Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-u.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Juan Aunion

W piątek Prawo i Sprawiedliwość złożyło do Sejmu ustawę dotyczącą ochrony zwierząt. Zgodnie z zapisami projektu w Polsce zakazana ma być hodowla zwierząt na futra, regulowane także będą schroniska dla zwierząt, które odtąd mają być prowadzone przez samorządy. Ponadto szczegółowe zapisy dotyczą zasad opieki nad zwierzętami, np. trzymania ich na uwięzi. W Polskim Radiu 24 dyskutowali o tym Zbigniew Girzyński, Marcin Romanowski, Grzegorz Napieralski i Władysław Teofil Bartoszewski.

kaczyński 1200 pap.jpg
Jarosław Kaczyński rozpoczął #StopFurChallenge. Zobacz, kogo na TikToku nominował prezes PiS

Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej był pytany o poparcie ustawy przez jego ugrupowanie. Przypomniał, że to właśnie Katarzyna Piekarska z KO była inicjatorką powołania na nowo zespołu parlamentarnego zajmującego się ochroną zwierząt, w którym współpracowała m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

- My poprzemy (ten projekt) oczywiście. Wiem, że pani Katarzyna Piekarska przygotowuje już stanowisko w tej sprawie. I wierzę głęboko, że zespół, którym ona kieruje, którym zarządza, przygotuje również swoje propozycje albo poprawki, kiedy ten projekt już trafi (pod obrady). Ważne są głosy ekspertów, którzy zawsze mówili, że "diabeł tkwi w szczegółach". Chodzi o to, żeby te zapisy w tej ustawie w końcu były bardzo precyzyjne - mówił polityk.

Marcin Romanowski z Solidarnej Polski był pytany o przyczyny, dla których jego partia nie popiera zbyt mocno tego projektu. Polityk przypomniał, że to właśnie ministerstwo sprawiedliwości, w którym szefem oraz wiceszefami są politycy Solidarnej Polski, przygotowało w poprzedniej kadencji prawo zwiększające kary za znęcanie się nad zwierzętami.

Zobacz także:

- Te wszystkie przepisy, które idą w tym duchu (ochrony zwierząt) są przez nas jak najbardziej wspierane - podkreślił. Zapytany o to, czy jedność koalicyjna może być zagrożona, gdyby PiS postawił na swoim w sprawie tej ustawy, stwierdził, że "jedność w różnorodności jest też pewną wartością". - Na pewno czeka nas długa dyskusja - zaznaczył.

Zbigniew Girzyński z Prawa i Sprawiedliwości był pytany, czy PiS-owi uda się postawić na swoim w tej sprawie. W programie przypomniano, że podobna ustawa już raz miała być wprowadzona i wówczas upadła. Gość PR24 stwierdził, że "czas pokaże".

pap_norka1200.jpg
Nowe normy ochrony zwierząt. PiS złożyło projekt ustawy w Sejmie

- Dobrze, że ten temat się pojawia od czasu do czasu, bo dzięki temu w zasadzie w każdej kadencji Sejmu od wielu lat robimy więcej dla słabszych, czyli dla zwierząt. Myślę, że w tym zakresie z jednej strony podziały, a z drugiej strony i sojusze polityczne będą pewnie często szły w poprzek różnych ugrupowań - zaznaczył.

Władysław Teofil Bartoszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego przypomniał, że sam należy do zespołu parlamentarnego pani poseł Katarzyny Piekarskiej. Stąd, jak podkreślił, sam wspiera poprawę dobrostanu zwierząt. W kontekście proponowanej przez PiS ustawy zaznaczył jednak, że istotne są szczegółowe zapisy.

Zobacz także:

- Z całą pewnością będziemy przeciwko ograniczeniu uboju rytualnego. To na pewno. Jeśli chodzi o likwidowanie ferm futrzarskich, to ja osobiście jestem za ich zamknięciem. Tylko jakoś nikt nie dyskutuje w Polsce - z powodów bliżej nieznanych - nad tym, jak się to robi w tej chwili np. w Holandii. Holandia jest czwartym największym producentem futer. Otóż Holendrzy przyspieszyli zamknięcie wszystkich ferm futrzarskich, ale dają wszystkim właścicielom tych ferm kompensatę finansową, która w niektórych przypadkach wynosi 1,5 mln euro - mówił dodając, że nie można rolnikom zamknąć biznesów, wyrzucić ich na bruk i nie dać nic w zamian.

Posłuchaj
50:56 PR24_MPLS 2020_09_12-10-07-28_SztukaSłuchania.mp3 Zbigniew Girzyński, Marcin Romanowski, Grzegorz Napieralski, Władysław T.Bartoszewski o ustawie PiS ws. ochrony zwierząt ("Sztuka słuchania" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Romanowski (Solidarna Polska), Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska), Władysław Teofil Bartoszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 10.07

PR24/jmo

Czytaj także

"Bardzo cieszymy się na zaproponowane zmiany". Stowarzyszenie Otwarte Klatki chwali projekt PiS

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:39
- Bardzo cieszymy się na zaproponowane zmiany. Najbardziej zależało nam na zakazie hodowli zwierząt na futra - tak propozycje PiS w sprawie ochrony zwierząt oceniła Marta Korzeniak ze stowarzyszenia Otwarte Klatki. - Liczymy, że politycy wywiążą się z obietnic - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpądrowski: miarą naszego człowieczeństwa, jest to, w jaki sposób traktujemy zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:46
- Zakaz hodowli zwierząt futerkowych urósł do takiej rangi, jakbyśmy chcieli zamykać wielką gałąź polskiej gospodarki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Szpądrowski, wiceszef Forum Młodych PiS. Forum współpracowało przy projekcie nowej ustawy chroniącej zwierzęta.
rozwiń zwiń