X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Druga fala pandemii koronawirusa. Girzyński: rząd dobrze wykorzystał czas

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 12:28
- Miejsce, szpitale i sprzęt zawsze się znajdą, bo zadbał o to rząd. Najważniejsi są jednak ludzie. Choćbyśmy płacili pięć razy tyle, to więcej lekarzy w Polsce nie ma. Nie da się ich wykształcić w ciągu pół roku - mówił poseł PiS Zbigniew Girzyński. Gośćmi byli również Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) i Andrzej Szejna (Lewica).
Audio
  • Politycy o pandemii koronawirusa (Sztuka słuchania)
Koronawirus w Polsce. Stadion PGE Narodowy przemianowany w szpital tymczasowy
Koronawirus w Polsce. Stadion PGE Narodowy przemianowany w szpital tymczasowyFoto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki był w sobotę na budowie tymczasowego szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Poinformował, że każdy szpital, który zwróci się do Agencji Rezerw Materiałowych, otrzyma respirator, w terminie nieprzekraczającym 48 godzin. Wskazał również, że obecnie czynnych jest 2200 respiratorów, kolejne 3500 jest w magazynach ARM. 

PMM free tt 663 .jpg
Premier zapewnia: Agencja Rezerw Materiałowych ma zapasy respiratorów

Zdaniem prof. Zbigniewa Girzyńskiego rząd dobrze wykorzystał czas na przygotowania do drugiej fali koronawirusa. - Widać to też po tym, że premier Morawiecki otwiera drugi szpital doraźny przygotowany na przyjęcie 500 chorych. To, co było w zasięgu działania rządu zostało zrobione. Sprzęt został zakontraktowany, zakupiony i dostarczony. Udało się go pozyskać, choć o respiratory zabiegają wszystkie państwa na świecie. Miejsce, szpitale i sprzęt zawsze się znajdą, bo zadbał o to rząd. Najważniejsi są jednak ludzie. Choćbyśmy płacili po pięć razy tyle, to więcej lekarzy w Polsce nie ma. Nie da się ich wykształcić w ciągu pół roku - powiedział poseł PiS.

Nie zgodził się z nim prof. Władysław Teofil Bartoszewski. - Na Mazowszu jest 68 tys. zakażonych. Tymczasem pozostało tylko 16 wolnych respiratorów i 800 łóżek. Nie wydaje mi się żebyśmy byli świetnie przygotowani. Istnieją w Polsce rezerwy lekarskie. Należy otworzyć prywatną służbę zdrowia na  pacjentów niecovidowych, 40 tys. łóżek jest dostępnych szpitalach jednego dnia i ortopedycznych. Mogą one przejąć pacjentów niecovidowych od NFZ. Oczywiście ich leczenie powinno się tam odbywać w ramach składek NFZ - powiedział Bartoszewski. Jego zdaniem rząd zmarnował pół roku, ponieważ nie szkolono np. pielęgniarek do obsługi sprzętu anestezjologicznego. 

Czytaj także: 

Kamil Bortniczuk podkreślił, że protesty i demonstracje w Polsce przełożą się na wzrost liczby zachorowań. - Jesteśmy za tym, żeby lockdown był jak najpłytszy. Jarosław Gowin jest de facto ministrem gospodarki, natomiast pandemia nie ma charakteru gospodarczego, ale zdrowotny. Siła rzeczy będą ścierać się różne racje. Jeden minister będzie bronił interesu gospodarczego, a drugi będzie dbał o zdrowie publiczne. Musimy lockdown poprowadzić inteligentnie i efektywnie. Chodzi o to by uciąć relacje społeczne i jak najmniej zaszkodzić gospodarce. Zamknięto sklepy w galeriach handlowych, gdzie ludzie gromadzili się na stosunkowo małej powierzchni, ale nie zamknięto sklepów, które działają w rozproszeniu. Natomiast mamy do czynienia z kwestią życia i śmierci. Należy ważyć jak daleko można chronić gospodarkę, a kiedy trzeba powiedzieć stop, bo chodzi o zdrowie ludzi - tłumaczył poseł Porozumienia.

GALERIA HANDLOWA zakupy ludzie sklepy F 1200.jpg
Od dziś nowe regulacje bezpieczeństwa w walce z COVID-19. Sprawdź, co się zmienia

Natomiast Andrzej Szejna podkreślił, że interwencjonizm państwowy w czasie kryzysu jest wpisany w program Lewicy. - Zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na służbę zdrowia. Wniosek senatorów Lewicy przyczynił się do podwyższenia wynagrodzeń o 100 proc. To jest właśnie konstruktywne działanie. Natomiast w gospodarce trzeba bronić miejsc pracy, a koszty stałe przedsiębiorców powinny być pokryte w pełnym wymiarze na czas lockdownu. W zasadzie mamy z nim do czynienia. Usługi praktycznie zamierają, przedsiębiorcy nie wygenerują środków na pokrycie nawet 10 proc. kosztów stałych.  Nie przejdziemy kryzysu suchą nogą, to będzie ciężki szok, bo rząd nieprzygotowywał się na drugą falę koronawirusa - podkreślił poseł Lewicy. 


Posłuchaj
43:26 PR24_AAC 2020_11_07-10-13-32.mp3 Politycy o pandemii koronawirusa (Sztuka słuchania)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o kolejnym rekordzie zakażeń koronawirusem -  27 875 nowych przypadków. Najwięcej z województw: śląskiego - 4290 i mazowieckiego 2998. Z powodu zachorowania na COVID-19, zmarło 49 osób, natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami zmarło 300 osób.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Sztuka słuchania"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Zbigniew Girzyński (PIS), Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska-PSL), Andrzej Szejna (Lewica)

Data emisji: 7.11.2020

Godzina: 10.06 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Blisko 28 tys. przypadków

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 10:50
Mamy 27 875 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw: śląskiego - 4290 i mazowieckiego 2998. Z powodu zachorowania na COVID-19, zmarło 49 osób, natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami zmarło 300 osób.
rozwiń zwiń