X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Opozycja osłabia pozycję Polski". Politycy komentują wydarzenia tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 12:00
- Nie wyciągajmy sporów poza granice Polski, bo to nas osłabia. Jeżeli ktoś widzi, że jesteśmy podzieleni, traktuje nas jako słabszego negocjatora - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Szramka z Kukiz'15. W audycji "Sztuka Słuchania" dyskutowali także Jan Mosiński (PiS), Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska) i Andrzej Szejna (Nowa Lewica).
Politycy opozycji
Politycy opozycjiFoto: PAP/Leszek Szymański

Goście Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg komentowali najważniejsze wydarzenia politycznego tygodnia. Jednym z głównych tematów była kwestia unijnego budżetu i widmo weta Polski oraz Węgier.

Posłuchaj
49:48 _PR24_AAC 2020_11_28-10-08-46.mp3 "Opozycja osłabia pozycję Polski". Politycy komentują wydarzenia tygodnia ("Sztuka Słuchania")

To, co ustalono w lipcu, zostało poważnie zmienione przez prezydencję niemiecką. Oczekujemy, że Niemcy naprawiają swój błąd i nie będą dalej zrażać do siebie innych państw członkowskich - powiedział Jan Mosiński.

Unia Europejska 1200 free
Łączenie praworządności z unijnym budżetem. Sellin: bronimy UE przed rozpadem

Mosiński: działania prezydencji niemieckiej pozatraktatowe

Polityk Prawa i Sprawiedliwości wskazywał, że premier Morawiecki podkreślił w rozmowie z kanclerz Merkel gotowość Polski na dialog, ale w takim kształcie, jaki wynegocjowaliśmy w lipcu. - Działania prezydencji niemieckiej są działaniami pozatraktatowymi - tłumaczył.

- Polska mówi stanowcze "tak" dla Unii Europejskiej. Polska należy do europejskiej rodziny od 966 roku, gdy przyjęliśmy chrzest i nadaje jej ton. Polska mówi "nie" dla mechanizmów, które mają karcić suwerenne państwa - dodał.

Szejna: Polacy nie chcą weta

Andrzej Szejna przekonywał w Polskim Radiu 24, że Polacy nie chcą weta. - To sprzeczne z interesem Polski, tak jak ideologia PiS czy wspieranie skorumpowanych Węgier. Pod względem europejskości zrobiliśmy olbrzymi krok do tyłu - mówił.

Polityk lewicy twierdzi, że polski rząd torturuje kobiety. - PiS wprowadza sukcesywnie swoją ideologię. Wprowadza tortury dla kobiet, wydaje środki unijne na rzecz organizacji kościelnych. Ze zdenerwowaniem patrzą dziś na Polskę takie kraje jak Francja - powiedział.

Szejna stwierdził, że PiS wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej . - To kłamstwo. Kłamie Pan, to nieeleganckie - odpowiedział mu Jan Mosiński.

twitter błażej spychalski free 1200.jpg
Rezolucja PE ws. aborcji w Polsce. Spychalski: zasmucające, że wnieśli ją m.in. polscy europosłowie

Kaczmarczyk: zachowanie opozycji niedopuszczalne

Politycy odnieśli się także w kontekście ewentualnego weta do piątkowego orędzia marszałka senatu. - Wystąpienie marszałka Grodzkiego miało na celu wzmocnienie własnej pozycji politycznej i wzmocnienie swojego elektoratu. Było to wystąpienie polityczne. Ambicje marszałka rosną. Nie widziałem w nim jednak interesu polskiego - ocenił Norbert Kaczmarczyk.

Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że problem jest jednak głębszy i nie ogranicza się tylko do osoby marszałka Grodzkiego. - Politycy opozycji osłabiają na arenie międzynarodowej pozycję Polski. To niedopuszczalne. Możemy wspierać się wewnętrznie, ale stanowisko Polski na zewnątrz powinno być wspólne. Apeluję o to do wszystkich polityków - powiedział.

- Polska jest na tyle godnym partnerem dla innych państw członkowskich Unii Europejskiej, że powinniśmy negocjować po ludzku, jak równy z równym i suwerennie, samodzielnie decydować o własnym prawie wewnętrznym - dodał polityk Solidarnej Polski.

Posłuchaj w PR24:

O rozsądek do polityków niektórych opozycyjnych ugrupowań apelował także Paweł Szramka. - Widzę polską scenę polityczną jak drużynę piłkarską. Dziś w pierwszym składzie gra PiS, a w rezerwie my, opozycja - powiedział.

- Na treningach rywalizujmy ze sobą, ale w trakcie ważnego meczu grajmy do jednej bramki - podkreślił polityk Kukiz'15.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Jan Mosiński (PiS), Norbert Kaczmarczyk (SP), Andrzej Szejna (Lewica), Paweł Szramka (Kukiz'15)
Data emisji: 28.11.2020
Godzina emisji: 10.08

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sobolewski o praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 08:28
- Po tym, jak Węgry powiedziały: "weto", a Polska zagroziła użyciem weta, na pewno ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:29
- Nawet gdyby premier Viktor Orban miał nie zawetować budżetu unijnego teraz z powodu praworządności, to i tak już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z innych przyczyn, wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wierzę, że da się osiągnąć wspólny mianownik". Dr Grzegorz Gil o sporze wokół unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 15:00
- Jestem skłonny wierzyć, że da się osiągnąć wspólny mianownik. Prowizorium budżetowe oznaczałoby straty finansowe, także dla Polski. Byłoby czymś bez precedensu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil z UMCS w Lublinie. 
rozwiń zwiń