Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona będzie narodowa kwarantanna. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamknięte zostaną także hotele, stoki narciarskie oraz galerie handlowe. W Sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się w godz. 19.00-6.00.
"Zrobiono to, co musiało być zrobione". Prof. Gut o narodowej kwarantannie
Wojciech Skurkiewicz zwrócił uwagę, że kwarantanny są wprowadzane wszędzie całej Europie. - W Niemczech i Czechach, we Francji obowiązuje godzina policyjna. Europa jest sparaliżowana przez koronawirusa. Branża turystyczna i gastronomiczna otrzymają wsparcie, nie zostaną pozostawione same sobie. Musimy się jednak przygotować na trzecią falę koronawirusa, wzrost zachorowań może nastąpić na przełomie stycznia i lutego. Obostrzenia są pokłosiem danych o epidemii koronawirusa - tłumaczył senator PiS i wiceszef MON.
Były premier RP komentując obostrzenia wprowadzone przez rząd przypomniał czasy stanu wojennego. "Różnica między stanem wojennym a rządami PiS jest taka, że wtedy na Sylwestra zawieszono godzinę policyjną, a teraz ją wprowadzają. Co do kasyn, brak danych. Pasterka bez zmian"- napisał były premier Donald Tusk.
Kamil Bortniczuk podkreślił, że narodowa kwarantanna nie jest wprowadzana dla zabawy. - Dane, które otrzymujemy od specjalistów nakazują nam podejmowanie takich a nie innych decyzji. Wolelibyśmy, żeby stoki narciarskie i hotele były otwarte, by w normalnym trybie odbyły się ferie zimowe. Mamy pełną świadomość wpływu tych decyzji na gospodarkę i ludzi. Walczymy jednak o zdrowie i życie Polaków, to jest wartość nadrzędna. Nie wiem jaki cel miało porównanie Tuska. Warto jednak pamiętać, że on mieszka w Belgii. Tam od kilku tygodni obowiązuje regularna godzina policyjna. W Polsce godzina policyjna kojarzy się ze stanem wojennym lub okupacją. To nie jest jednak tak, że na ulicach znów pojawią się koksowniki. Przede wszystkim apelujemy o odpowiedzialność i rozsądek, również do opozycji. Dopóki szczepienia nie będą powszechne, to jedynym lekarstwem pozostaje nasza odpowiedzialność - powiedział poseł Porozumienia.
Czytaj także:
Marcin Kulasek zaapelował o ponadpartyjny konsensus ws. szczepień. - Premier, prezydent i liderzy poszczególnych partii powinni zachęcać do szczepień. Na barakach rządu spoczywa kampania informacyjna w tej sprawie. Musimy odbudować zaufanie do szczepionek. Ruchy antyszczepionkowe są budowane na przekonaniu, że rząd coś ukrywa. Potrzebujemy mądrej i szczerej kampanii informacyjnej. Przy czym politycy powinni dawać przykład. Byli prezydenci USA Clinton, Bush i Obama zapowiedzieli, że publicznie się zaszczepią - podkreślił polityk Lewicy.
Natomiast Paweł Kowal zwrócił uwagę, że problemy branży turystycznej i gastronomicznej wynikają również z tego, że w Polsce ludzie mają mniej kapitału. - Dotyczy to całego społeczeństwa i biznesów rodzinnych. Ludzie nie posiadają oszczędności. Chodzi też o stres i niepewność. Ludzie nie wiedzą na co i kiedy mogą liczyć. Chciałbym pochwalić rząd, ale nie mam za co - podsumował Kowal.
49:18 PR24_AAC 2020_12_19-10-06-09.mp3 Politycy o narodowe kwarantannie (Sztuka słuchania)
W ramach narodowej kwarantanny otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Hoteledostępne będą dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych. Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego.Dodatkowo wszystkie osoby, które będą wracać zza granicy transportem zbiorowym będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście audycji: Wojciech Skurkiewicz, Kamil Bortniczuk, Paweł Kowal, Marcin Kulasek
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 10.05
PR24/ka