Rok 2020 minął pod znakiem walki z pandemią koronawirusa, zarówno od strony zdrowotnej, jak i gospodarczej. Joanna Borowiak wskazała, że "dzięki błyskawicznym działaniom rządu" udało się ograniczyć negatywne skutki tej trudnej sytuacji.
Co nas czeka w 2021 roku? Politycy wskazali najważniejsze wyzwania dla Polski
- Kroki podejmowane przez rząd są bardzo pozytywnie oceniane także przez różnego rodzaju organizacje międzynarodowe, w tym Komisję Europejską. Mówi się wręcz o tym, że mimo pandemii Polska jest w bardzo dobrym miejscu jeśli chodzi o nadzieje i szanse na szybki rozwój. 168 mld zł trafiło do przedsiębiorców, udało nam się ochronić 6 mln miejsc pracy. Utrzymane zostały również wszystkie programy społeczne - podkreśliła poseł.
Na znaczenie inwestycji, które podejmuje rząd, zwrócił uwagę Mariusz Kałużny. Stwierdził, że to właśnie one w czasach kryzysu pomagają w funkcjonowaniu gospodarki. - Należy bardzo duże środki skierować właśnie w tę przestrzeń, to inwestycje ratują miejsca pracy, poruszają gospodarkę - powiedział w audycji "Sztuka słuchania".
W opinii senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, w minionym roku były sukcesy, ale również porażki. Cieszy się z tego, że rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, ale zauważył, że w październiku i listopadzie umarło bardzo wielu Polaków.
51:52 _PR24_AAC 2021_01_02-10-08-01.mp3 Polityczne podsumowanie 2020 roku ("Sztuka słuchania")
- Okazało się, że system opieki zdrowotnej gorzej sobie radził z tymi, którzy cierpieli na inne schorzenia. Niedomagania były w wielu różnych obszarach. W kwestiach gospodarczych zaś ważne będzie to, by dobrze zaplanować pomoc w najbliższym czasie, by nie było sytuacji takiej jak z Funduszem Inwestycji Lokalnych, gdzie pominięto samorządy, których włodarze są z innej opcji politycznej - dodał.
Paweł Bejda przypomniał, że w 2020 roku minister finansów oraz premier zapewniali, że w bieżącym roku nie zostaną wprowadzone nowe podatki.
- Niestety, ale te nowe podatki i podwyżki są. Ok. 4 proc. wzrośnie cena prądu, wprowadzona zostanie tzw. opłata mocowa, która dotknie głównie przedsiębiorców. Opodatkowana będzie nawet wymiana oleju w silniku samochodowym. Do tego dojdzie m.in. podatek od dochodów zagranicznych, będą opodatkowane spółki komandytowe. Wzrosną ceny alkoholi o najmniejszych pojemnościach, będą wyższe opłaty za posiadanie psa - zaznaczył polityk.
* * *
Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Joanna Borowiak (PiS), senator Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Bejda (PSL-Koalicja Polska), Mariusz Kałużny (Solidarna Polska)
Data emisji: 02.01.2021
Godzina emisji: 10.08