more_horiz

Prof. Bernacki: postanowienie TSUE uderza w fundamenty Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 13:00
- Postanowienie TSUE to również uderzenie w jedno z fundamentalnych ogniw polskiego systemu energetycznego. Szacuje się, że od 5 do 10 proc. energii pochodzi z elektrowni w Turowie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki (PiS).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/corgarashu

Gośćmi audycji "Sztuka Słuchania" byli prof. Włodzimierz Bernacki (PiS), prof. Paweł Kowal (KO), prof. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Kamil Bortniczuk (Zjednoczona Prawica). Jednym z głównych tematów dyskusji było postanowienie TSUE ws. kopalni Turów.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Posłuchaj
50:12 PR24_mp3 2021_05_22-10-06-15.mp3 Prof. Bernacki: postanowienie TSUE uderza w fundamenty Unii Europejskiej (Sztuka Słuchania)

Prof. Bernacki w Polskim Radiu 24 podkreślał, że znaleźliśmy się w wyjątkowo złożonej sytuacji. - Z jednej strony jest litera prawa, z drugiej duch prawa. W ramach UE, która jest wspólnotą ekonomiczną i gospodarczą, nagle dzieje się tak, że postanowienie TSUE uderza w to, co było jej fundamentem - powiedział.

forum-0431426456-2.jpg
"Zmiana filozofii prawa i odwrócenie relacji". Politolog o decyzji TSUE ws. elektrowni Turów

Paweł Kowal: mam pretensje do polskich władz

Prof. Paweł Kowal tłumaczył, że spór prawny między Polską a Czechami istneije w tym temacie od kilku miesięcy. - Są racje merytoryczne i prawne. Mam pretensje do polskich władz, że nie przygotowały się do tego sporu merytorycznie i zignorowały działania Czech - mówił.

- Polskie władze powinny przygotować dokumentację potwierdzającą znaczenie Turowa dla polskiego systemu gospodarczego, pokazać, że Polska wchodzi w system zmian tak, aby nie brakowało wody po stronie czeskiej - dodał.

Prof. Bartoszewski zwracał uwagę na to, że w sprawach energetyki zawsze są rozbieżne interesy, nie tylko polityczne, ale i ekonomiczne, gospodarcze. - Niemcy i Czechy wydobywają więcej węgla brunatnego niż Turów i Bełchatów. W ich interesie jest, żeby polskiej kopalni nie było. W interesie Niemiec i Czech jest, aby polska elektrownia kupowała zagraniczny węgiel, a najlepiej nie produkowała energii i kupowała ją od nich - powiedział.

Czytaj także:

Kamil Bortniczuk przyznał, że ma wątpliwości czy istnieje instytucja, która skutecznie może nakazać zamknięcie wielkiego przedsiębiorstwa polskiego przemysłu energetycznego. - Sprawę Turowa należy postrzegać w trzech wymiarach: naszym wewnętrznym, relacji z Czechami i funkcjonowania UE - mówił.

- Należy zbadać kto jest odpowiedzialny za sytuację wokół Turowa. Może okazać się tak, że premier Mateusz Morawiecki będzie musiał na arenie międzynarodowej sprzątać po MSZ i Ministerstwie Aktywów Państwowych - dodał polityk.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: prof. Włodzimierz Bernacki (PiS), prof. Paweł Kowal (KO), prof. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Kamil Bortniczuk (Zjednoczona Prawica)
Data emisji: 22.05.2021
Godzina emisji: 10.06

ks

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem