Gośćmi audycji "Sztuka Słuchania" byli prof. Włodzimierz Bernacki (PiS), prof. Paweł Kowal (KO), prof. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Kamil Bortniczuk (Zjednoczona Prawica). Jednym z głównych tematów dyskusji było postanowienie TSUE ws. kopalni Turów.
W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy.
50:12 PR24_mp3 2021_05_22-10-06-15.mp3 Prof. Bernacki: postanowienie TSUE uderza w fundamenty Unii Europejskiej (Sztuka Słuchania)
Prof. Bernacki w Polskim Radiu 24 podkreślał, że znaleźliśmy się w wyjątkowo złożonej sytuacji. - Z jednej strony jest litera prawa, z drugiej duch prawa. W ramach UE, która jest wspólnotą ekonomiczną i gospodarczą, nagle dzieje się tak, że postanowienie TSUE uderza w to, co było jej fundamentem - powiedział.
"Zmiana filozofii prawa i odwrócenie relacji". Politolog o decyzji TSUE ws. elektrowni Turów
Paweł Kowal: mam pretensje do polskich władz
Prof. Paweł Kowal tłumaczył, że spór prawny między Polską a Czechami istneije w tym temacie od kilku miesięcy. - Są racje merytoryczne i prawne. Mam pretensje do polskich władz, że nie przygotowały się do tego sporu merytorycznie i zignorowały działania Czech - mówił.
- Polskie władze powinny przygotować dokumentację potwierdzającą znaczenie Turowa dla polskiego systemu gospodarczego, pokazać, że Polska wchodzi w system zmian tak, aby nie brakowało wody po stronie czeskiej - dodał.
Prof. Bartoszewski zwracał uwagę na to, że w sprawach energetyki zawsze są rozbieżne interesy, nie tylko polityczne, ale i ekonomiczne, gospodarcze. - Niemcy i Czechy wydobywają więcej węgla brunatnego niż Turów i Bełchatów. W ich interesie jest, żeby polskiej kopalni nie było. W interesie Niemiec i Czech jest, aby polska elektrownia kupowała zagraniczny węgiel, a najlepiej nie produkowała energii i kupowała ją od nich - powiedział.
Czytaj także:
Kamil Bortniczuk przyznał, że ma wątpliwości czy istnieje instytucja, która skutecznie może nakazać zamknięcie wielkiego przedsiębiorstwa polskiego przemysłu energetycznego. - Sprawę Turowa należy postrzegać w trzech wymiarach: naszym wewnętrznym, relacji z Czechami i funkcjonowania UE - mówił.
- Należy zbadać kto jest odpowiedzialny za sytuację wokół Turowa. Może okazać się tak, że premier Mateusz Morawiecki będzie musiał na arenie międzynarodowej sprzątać po MSZ i Ministerstwie Aktywów Państwowych - dodał polityk.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: prof. Włodzimierz Bernacki (PiS), prof. Paweł Kowal (KO), prof. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Kamil Bortniczuk (Zjednoczona Prawica)
Data emisji: 22.05.2021
Godzina emisji: 10.06
ks