more_horiz

Reparacje wojenne. Władysław Teofil Bartoszewski: za zniszczenia powinna być rekompensata

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 12:34
Wciąż istnieją obrazy i inne dzieła sztuki, które zostały zrabowane i są w Niemczech i to powinno być zwrócone. A jeśli chodzi o to, co zostało zniszczone, to tutaj powinna być rekompensata i to jest stosunkowo proste do zrobienia - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL-u Władysław Teofil Bartoszewski. Gośćmi audycji byli także Jan Kanthak z SP, Marek Suski z PiS-u oraz Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.
Czy Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje za II wojnę światową? O tym w Polskim Radiu 24 dyskutowali politycy. Nz ruiny Placu Trzech Krzyży, z przodu figura św. Jana Nepomucena, w tle - kościół św. Aleksandra
Czy Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje za II wojnę światową? O tym w Polskim Radiu 24 dyskutowali politycy. N/z ruiny Placu Trzech Krzyży, z przodu figura św. Jana Nepomucena, w tle - kościół św. AleksandraFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w piątek w Warszawie z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock, dla której Polska jest trzecim celem wizyty zagranicznej od czasu objęcia przez nią funkcji w rządzie. Zbigniew Rau podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu, że przyjmuje tę wizytę jako wyraz intencji, by nasze sojusznicze relacje miały charakter priorytetowy i były oparte na wzajemnym szacunku, a także na sąsiedztwie i życzliwości. Podkreślił jednak również, że Polska "oczekuje od nowego rządu niemieckiego gotowości do zmierzenia się z odpowiedzialnością za wywołanie II wojny światowej, także w formie rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu". W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali politycy: Marek Suski, Jan Kanthak, Władysław Teofil Bartoszewski i Hanna Gill-Piątek.

Jan Kanthak z Solidarnej Polski stwierdził, że kwestię reparacji wojennych, należnych Polsce od Niemiec, należy "bardzo mocno stawiać" w dyskusji z naszym zachodnim sąsiadem. Zwłaszcza że - jak stwierdził - szkody wobec Polski nie zostały przez Niemcy naprawione.

- Niemcy jeszcze niedawno wypłacali reparacje Grecji, wypłacali reparacje Namibii [za wydarzenia] przed wybuchem II wojny światowej. To są sprawy, które muszą bardzo mocno być stawiane. Wszyscy znamy historię, znamy zdjęcia tej zdruzgotanej Warszawy przez bombardowania niemieckie. To jest kwestia dziejowej sprawiedliwości. Zwłaszcza trzeba stawiać tę kwestię w czasach, kiedy Niemcy chcą budować państwo europejskie i dzielić Europę na państwa lepszej i gorszej kategorii. My musimy przypominać o naszej tożsamości, o naszej historii, że tego typu segregowanie państw i narodów do niczego nie służy - mówił Jan Kanthak.

Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że dalej pozostaje przestrzeń do rozmowy z Niemcami o reparacjach. Jak wyjaśnił, w Polsce "chyba nikt nie ma wątpliwości, kto był agresorem" w czasie II wojny światowej. Przypomniał, że Niemcy odpowiedzialni są za wielkie zniszczenia w Polsce, a także za rozliczne mordy niewinnych ludzi.

- My jesteśmy oczywiście za tym, żeby jakieś zadośćuczynienie zostało wykonane i nie symboliczne, na zasadzie, że jeden budynek nam odbudują i powiedzą "jesteśmy kwita". Natomiast z drugiej strony są słowa, ale tak naprawdę nie ma żadnych działań. Jeśli chcemy być we wspólnej Europie, w której traktujemy się po partnersku, to ta kwestia musi być rozwiązana - mówił Marek Suski.

Władysław Teofil Bartoszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zauważył, że temat reparacji jest niezwykle obszerny, przypomniał jednak, że Zbigniew Rau podczas konferencji z niemiecką szefową dyplomacji przypomniał także o zrabowanych w czasie II wojny światowej dobrach kultury.

- Ja uważam, że tutaj też jest bardzo duże pole do działania, dlatego że istnieją obrazy i inne dzieła sztuki, które zostały zrabowane i są w Niemczech, i to powinno być zwrócone. A jeśli chodzi o to, co zostało zniszczone, to tutaj powinna być rekompensata i to jest stosunkowo proste do zrobienia - mówił Władysław Teofil Bartoszewski, przypominając, że zespół sejmowy zajmujący się tą sprawą od 6 lat tworzy raport dot. zniszczeń Polski przez III Rzeszę.

Czytaj również:

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050 zwróciła uwagę na inny aspekt tego spotkania. Przypomniała, że minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock jest szefową niemieckiej partii Zielonych. To jedyna niemiecka partia, która sprzeciwiała się budowie Nord Streamu 2.

- Na tym spotkaniu nie powinniśmy kłaść akcentu na reparacje od razu, tylko kłaść akcent na to, co nas łączy z Zielonymi. Bo Zieloni w rządzie niemieckim są naszym sojusznikiem w tym sprzeciwie wobec Nord Streamu. I to powinniśmy, jako polska dyplomacja, wykorzystać na tym spotkaniu - mówiła Hanna Gill-Piątek.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
50:35 PR24_mp3 2021_12_11-10-07-40_SS.mp3 Goście PR24 omówili bieżące zagadnienia z polityki krajowej, lokalnej i międzynarodowej ("Sztuka słuchania" / PR24)

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Marek Suski (PiS), Jan Kanthak (SP), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL), Hanna Gill-Piątek (Polska 2050)
Data emisji: 11.12.2021
Godzina emisji: 10.07

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem