more_horiz

Ateistyczna walka z Bożym Narodzeniem. Suski: katolicy należą do grup prześladowanych

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 12:16
- Walka z wiarą zawsze była ostra, zawsze były ofiary. Dzisiaj na świecie katolicy należą do grup najbardziej prześladowanych, są kraje, gdzie za wyznawanie naszej religii jest kara śmierci, więc ten proces trwa cały czas - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Suski. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski oraz poseł PSL Marek Sawicki.
W ocenie Marka Suskiego, katolicy należą do grup prześladowanych, co jest skutkiem walki z katolicką - w tym bożonarodzeniową - symboliką
W ocenie Marka Suskiego, "katolicy należą do grup prześladowanych", co jest skutkiem walki z katolicką - w tym bożonarodzeniową - symbolikąFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wiceprzewodnicząca KE Helena Dalli opracowała z końcem listopada zalecenia dot. "komunikacji inkluzywnej", w których zachęcała m.in. pracowników Komisji do unikania wszelkich religijnych odniesień wobec świąt Bożego Narodzenia. Po tym, jak o sprawie poinformował, wzbudzając falę kontrowersji, jeden z włoskich dzienników, wytyczne zostały wycofane.

"Ci, którzy wierzą, nie reagują na to"

- Nie sądzę, by (święta Bożego Narodzenia - red.) były odrywane (od religijnego kontekstu - red.) - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki. - Ci, którzy wierzą, mają nie tylko wiarę, ale i nadzieję, nie reagują na tego typu różne zeświecczenia. Prawdą jest, że świat się zmienia - tak, jak przez 2000 lat zmieniała się nasza religia, obrzędy religijne i nasz Kościół, choć on jest wieczny, to jednak pewne obyczaje - nawet kolędy - ulegały zmianie, bo musiały nadążać za współczesnością - wskazał polityk. 

- Nie jest żadną tajemnicą, że szybki obieg informacji, wszechobecna w świecie laicyzacja, co nie dotyczy tylko naszej religii katolickiej czy chrześcijańskiej, postępują. Pytanie, czy my, jako wierzący, będziemy potrafili na tyle dobrze wychować nasze dzieci i wnuki, by one swoim dzieciom i wnukom potrafiły przekazać to, co nam przekazali dziadkowie i rodzice - ocenił Marek Sawicki. 

"Próba tworzenia nowych tradycji"

- Uważam, że ten proces (laicyzacji Bożego Narodzenia - red.) należy obserwować w szerszym aspekcie - stwierdził wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Święta Bożego Narodzenia są raz w roku. Oczywiście, są poprzedzone adwentem i są ważnym częściowym elementem całego roku, ale wpisują się w większy proces tworzenia nowego człowieka na gruzach człowieka opartego o tradycje, o religię, o obrzędowość. Tym środowiskom i tym osobom reprezentującym środowisko rewolucji społecznej na pewno przeszkadza Boże Narodzenie i wymiar metafizyczny tych świąt - zauważył polityk. 

W ocenie gościa "Sztuki słuchania" przeszkadzać może sama nazwa "Boże Narodzenie". - Stąd też widzimy plakaty - choćby w Warszawie - informujące o świętach - tylko tak naprawdę nie wiemy, jakie to są święta przypadające między 24 a 26 grudnia każdego roku. To próba oderwania świąt Bożego Narodzenia od Pana Boga i narodzin Pana Boga. To próba tworzenia nowych tradycji, jednocześnie mając świadomość siły i znaczenia pewnych przyzwyczajeń - mówił Tomasz Rzymowski. 

"Jesteśmy na walkę skazani"

- Święta to nie jest czas na to, by prowadzić przez nas, chrześcijan, kulturową wojnę - przekonywał zaś Krzysztof Bosak z Konfederacji. To czas świętowania, gdy trzeba się cieszyć, mieć pokój w sercu i możliwość spokojnego duchowego przeżycia świąt. Nie możemy tracić z oczu perspektywy, że chrześcijaństwo przez bardzo dużą część swojej historii to była walka o swoje wartości i na tę walkę we współczesnym świecie jesteśmy niejako skazani, jeżeli chcemy wychować swoje dzieci i kolejne pokolenie w duchu, w którym tradycja chrześcijańska będzie dla niego zrozumiała, to to wymaga pewnego wysiłku - ocenił polityk. 

- Tradycja chrześcijańska, jako głębokie korzenie kultury europejskiej, to coś, co w czysto intelektualnej formie może i powinno być zrozumiałe dla każdego Europejczyka. W mojej ocenie nie da się dobrze rozumieć chrześcijańskich korzeni Europy, nie da się dobrze rozumieć polskiej kultury, która ukształtowała się przez 10 wieków kształtowania się polskiej państwowości i chrześcijaństwa na naszych ziemiach, mając w pogardzie chrześcijańskie tradycje - przekonywał Krzysztof Bosak. 

"Obroniliśmy się w czasie komunizmu, obronimy i teraz"

- Dziś jest odrodzenie ateistycznego zwalczania wiary - ocenił w Polskim Radiu 24 Marek Suski. - To nowy komunizm. Pamiętam czasy PRL, kiedy wymyślano jakiegoś "Dziadka Mroza", próbowano te święta przemienić, zlikwidować, zniszczyć Kościół i religię. Wydawało się, że to wszystko minęło, a dzisiaj, jak patrzę na dzieci tych komunistów czy postkomunistów, to rzeczywiście próbują nam wmówić, że obchodzenie świąt Bożego Narodzenia narusza uczucia religijne niewierzących - stąd zakazy choinki, używania nazwy Boże Narodzenie. Ataków na ludzi wierzących jest co niemiara - przekonywał. 

- Walka z wiarą zawsze była ostra, zawsze były ofiary. Dzisiaj na świecie katolicy należą do grup najbardziej prześladowanych, są kraje, gdzie za wyznawanie naszej religii jest kara śmierci, więc jest ten proces cały czas. Niestety, w Europie (...), która swoje wartości zbudowała na zasadach (katolicyzmu - red.), bo są to zasady miłości, wzajemnego szacunku i równości (...) walczy się z tymi wartościami, stawiając je jako coś złego, a na to miejsce ma wejść ateizm. - Życzenia różnych miast, nawet w Polsce, w których zamiast życzeń świątecznych były jakieś życzenia, gdzie się pasą świnie, a w tle przy księżycu pojawiło się osiem gwiazdek (...) To rzecz, która oburza mnie osobiście i mierzi, ale obronimy się. Obroniliśmy się w czasie komunizmu i obronimy i teraz - podkreślił Marek Suski.

Posłuchaj
53:11 SztukaSluchania-PR24_mp3 2021_12_25-10-06-30.mp3 Krzysztof Bosak, Tomasz Rzymkowski, Marek Sawicki i Marek Suski o procesach laicyzacji w Europie Zachodniej ("Sztuka słuchania"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

Obejrzyj także rozmowę z abp. Wojciechem Polakiem w "Sygnałach dnia" Programu 1 Polskiego Radia:

***

Audycja: "Sztuka słuchania"

ProwadzącyMałgorzata Raczyńska-Weinsberg

GościeKrzysztof Bosak (Konfederacja), Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki), Marek Sawicki (PSL), Marek Suski (PiS) 

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 10.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem