Sejm przyjął w czwartek nowelizację prawa oświatowego. Nowe przepisy wzmacniają rolę kuratorów oświaty i zmieniają zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. - To nie jest wielka reforma, to szereg różnych zmian w różnych sektorach - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Wymienił m.in. zmiany przepisów o klasach mundurowych i w konkursach na dyrektorów szkół, rozwiązujące problem "istniejącego od wielu lat swoistego pata w przypadku braku wyboru dokonanego przez komisję konkursową".
"Upodmiotowienie rodziców"
Wiceszef MEiN zwrócił także uwagę, że nowe przepisy wprowadzają zmiany które "upodmiotawiają rolę rodziców w szkole" - podkreślił polityk. Przywołał "pseudokonkurs", który odbył się w jednej ze szkół w ostatnim tygodniu, który został nazwany przez organizatorów "olimpiadą", jednak pojęcia użyte w jej tekście "miały się nijak do rzeczywistości prawnej, czy naukowej". - Rodzice nie byli poinformowani o tym, że ich dzieci biorą udział w pseudonaukowym konkursie wiedzy - zaznaczył polityk.
- Chcemy, żeby to rodzice, czyli prawni opiekunowie, decydowali - zgodnie z dyspozycją, wynikającą z polskiej konstytucji - o tym, z jakimi treściami, poza programem nauczania, w ramach pobytu w szkole, młodzi ludzie będą mieli kontakt. Niech rodzice decydują. Chcemy, by rodzice zapoznali się z treściami, które mają być w ramach zajęć pozalekcyjnych w szkole przedstawione, wyrazili pisemną zgodę na ten udział. Rola kuratora oświaty sprowadza się do swoistego notariusza, który ma zweryfikować, czy rodzice zostali skutecznie poinformowani, czy są świadomi treści i czy wyrażają zgodę. Jeśli to jest w komplecie, to kurator nie będzie stanowił problemu - wyliczał.
Gość "Sztuki słuchania" ocenił, że szereg zajęć pozalekcyjnych w szkołach nie wzbudza wątpliwości. Wymienił spotkania z regionalistami czy poświęcone trosce o dobrostan zwierząt. - Wątpliwości wzbudzają angażowanie młodych ludzi, wbrew woli rodziców, w różnej maści mityngi polityczne i seksualizacja dzieci przez różnej maści organizacje, które się tym zajmują. Moim zdaniem ta sprawa jest raz na zawsze załatwiona - powiedział Tomasz Rzymkowski.
"Wszyscy zapłacimy za to wariowanie"
- Niech się ministerstwo tyle tą seksualizacją nie zajmuje, bo nie ma pojęcia o tym, jakie treści dzieci czerpią z internetu, gdzie jest prawdziwy problem - przekonywał w Polskim Radiu 24 poseł KO Paweł Kowal. - Opowiadanie o tym, że szkoła stanowi pod tym względem zagrożenie dla dzieci, to dyrdymały. Jak ja słyszę takie rzeczy, to mam wrażenie, że ktoś dawno nie był w szkole, a wszystko, co wie, to wie od pani kuratorki Nowakowej. Nie jestem w stanie na poważnie o tym rozmawiać, jako konserwatysta, bo to nijak się ma do dzisiejszej szkoły i dzisiejszych problemów - mówił polityk.
Rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg przyznał, że niechęć opozycji do nowego prawa "to nie jest kwestia strachu". - To jest kwestia tego, by uniknąć totalnej ideologizacji szkoły w jednym kierunku. Dzieci są przekorne, młodzież się odbije. Wszyscy zapłacimy za to wariowanie ministerstwa, które chce zapanować nad każdym krokiem nauczyciela - zaznaczył Paweł Kowal.
"Nie widzę poprawy"
- Zgadzam się, że to nie jest wielka reforma - mówił poseł PSL Marek Sawicki. - To próba przeorganizowania nadzoru i być może nadzieja zapanowania nad duszami. Jesteśmy w epoce covidowej i oczekiwałem, że siądziemy ponad podziałami politycznymi i podyskutujemy nad prawdziwą reformą edukacji, podyskutujemy, jaką funkcję będzie spełniało nauczanie domowe, jaką hybrydową, a także - kiedy i jak będzie organizowane nauczanie zdalne - ocenił.
Rok szkolny 2021/2022 rozpoczęło we wrześniu mioinego roku 4,6 mln uczniów z 20 tys. szkół. 381 tys. uczniów rozpoczęło naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych (PAP)
Zwrócił uwagę na fakt, że obecnie w szkole wciąż funkcjonuje model "encyklopedyczny" nauczania, gdzie "dzieciom wrzuca się ogromne ilości treści, które one mogą znaleźć na wyciągnięcie ręki, ale nie mają wiedzy o tym, jak funkcjonuje państwo, nie mają wiedzy o sposobie zdrowego i długiego życia, nie mają wiedzy w sprawie zapobiegania chorobom". - W tej reformie, która jest teraz wprowadzana, nie widzę poprawy i nadziei na to, że nasza młodzież będzie lepiej przygotowana do przyszłości - przekonywał Marek Sawicki.
"Ideologizacja szkoły ma rzeczywiście miejsce"
- To rzeczywiście są zmiany, które z jednej strony racjonalizują udział kuratora w procesie podejmowania decyzji co do kierowania szkołami - stwierdził w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski. - Regulacje, które dotyczą zwiększenia roli rodziców, w naszej ocenie są fundamentalne. Zgodzę się, że seksualizacja nie jest realizowana tylko w szkołach - są inne, znacznie poważniejsze obszary i tymi też trzeba się zająć, ale - fakt jest faktem - ideologizacja i polityzacja szkoły ma miejsce rzeczywiście - mówił. Przywołał "spędzanie dzieci" na "Tour de Konstytucja", czyli "quasi-polityczne eventy organizowane przez upolitycznionych sędziów".
- Seksualizacja, wprowadzanie do szkół programów opartych na lewicowej, lewackiej ideologi podważającej prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami są realizowane, w szczególności w tych miastach, gdzie włodarzami są ludzie wychodzący z lewicowo-liberalnych ugrupowań. Oni czynią ze szkoły narzędzie walki politycznej i ideologicznej, a dzieci są tego ofiarą i przedmiotem - podkreślał.
Przemysław Czarnek: państwo ma obowiązek chronić dziecko przed demoralizacją - zobacz rozmowę w "Sygnałach dnia":
- Ta reforma, ta zmiana - ma na celu upodmiotowienie rodziców. Zaskakujący jest strach w głosie przedstawicieli lewicy i liberałów przed tym, by to rodzice mieli większy wpływ na to, co się dzieje w szkole - mówił Marcin Romanowski.
51:31 SztukaSluchania-PR24_mp3 2022_01_15-10-08-45.mp3 Paweł Kowal, Marcin Romanowski, Tomasz Rzymkowski i Marek Sawicki gośćmi Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg ("Sztuka słuchania"/ PR24)
W debacie także m.in. o wycieku danych Ministerstwa Obrony Narodowej, sytuacji w Kazachstanie i rezygnacjach członków Rady Medycznej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
Czytaj także:
***
Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Paweł Kowal (KO), Marcin Romanowski (SP), Tomasz Rzymkowski (PiS), Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 15.01.2022
Godzina emisji: 10.06
Polskie Radio 24, PAP/ mbl