more_horiz

Woś: doszło do zmian geopolitycznych, stąd koniecznością jest dziś dozbrajanie się

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 11:30
- USA patrzą na Chiny, Niemcy robią biznes, a Rosja wykorzystuje tę zmianę wektorów w geopolityce - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś, wiceminister w resorcie sprawiedliwości z Solidarnej Polski. Gośćmi audycji byli też: Rafał Bochenek z PiS, Hanna Gill-Piątek z Polski 2050 oraz Artur Dziambor z Konfederacji.
Michał Woś
Michał WośFoto: PR24/AK

Goście PR24 rozmawiali między innymi o zagrożeniu dla Europy ze strony Rosji, która gromadzi wojsko i sprzęt u granic Ukrainy. Przedstawiciele administracji prezydenta USA Joe Bidena są przekonani, że jeśli Rosja wznowi inwazję przeciwko Ukrainie, Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony.

Michał Woś, wiceminister w resorcie sprawiedliwości z Solidarnej Polski powiedział, że konieczność dozbrojenia jest dziś oczywista i temu ma służyć przygotowana ustawa. Przypomniał w tym kontekście, że są też już realizowane różnego rodzaju programy, które są wdrażane. Wymienił tu zakup Abramsów czy nowoczesnych myśliwców.

"Rosja się rozzuchwaliła"

- Mówimy o Donbasie i agresywnej polityce Rosji wobec Ukrainy, ale Polska leży obok Białorusi, a kraj ten jest przecież sterowany z Kremla. Sytuacja natomiast wewnętrzna w Rosji pcha Putina do szukania wrogów na zewnątrz. Rosja się rozzuchwaliła, bo mamy zmianę geopolityczną - przypomniał Michał Woś.

Rafał Bochenek z PiS powiedział, że źle by się stało, gdyby doszło do wojny na pełną skalę. Wówczas, jak dodał, jak podkreślali liderzy PiS wraz z prezydentem, tzw. sprawa ukraińska stałaby się już nie tylko sprawą Europy w tym sprawą polską w szerszym zakresie, ale także sprawą całego NATO.

"Podbijanie bębenka przez Rosję"

- Wierzę w to, że do takiej eskalacji konfliktu nie dojdzie. To jednak co dziś robi Rosja, jest podbijaniem bębenka i próbą wywarcia wpływu na Europę Zachodnią w związku z choćby gazociągiem Nord Stream 2 i próbą uzyskania certyfikatu dla owego gazociągu, by mógł działać - powiedział Rafał Bochenek.

Proces certyfikacji Nord Stream 2 został wstrzymany przez Federalną Agencję Sieci (BNetzA). Przyszłość wartego 10 mld euro projektu stoi pod znakiem zapytania. Nawet jeśli proces zostanie odmrożony, nadal gazociąg będą czekały miesiące procedur. Zarówno po stronie Niemiec, jak i Komisji Europejskiej, która na ostatnim etapie ma dać zielone światło NS2.

"Zwołanie RBN dobrym krokiem"

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050 powiedziała, że bezpieczeństwo Ukrainy jest bezpieczeństwem Polski i w sprawach tak ważnych, powinno się współpracować oraz zawieszać spory polityczne. Przypomniała, że zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada Bezpieczeństwa Narodowego, była bardzo dobrym krokiem.

- Odbyła się ona w poszerzonym składzie, dzięki czemu my, jako przedstawiciele kół parlamentarnych, też mogliśmy w niej uczestniczyć i wydaje się, że z korzyścią, bo przynieśliśmy wiele dobrych pomysłów. Widać było też chęć współpracy i stworzenia potrzeby spotkań cyklicznych - dodała Hanna Gill-Piątek.

"Niemcy mają czerwony guzik"

Artur Dziambor z Konfederacji dodał, że jest zrozumienie zagrożenia płynącego stąd, iż Rosja może przeprowadzić atak na część Ukrainy, natomiast jest też oczekiwanie ze strony Konfederacji, stanowczych i realnych kroków, a nie słania listów oburzenia co z kolei, w opinii posła, naraża na śmieszność.

Czytaj także:

- Jedyną formą nacisku na Rosję jest zagrożenie powstrzymania uruchomienia Nord Stream 2, tylko że problem polega na tym, iż jest to bardzo dobry deal pomiędzy Niemcami a Rosjanami, a Niemcy są dyktatorami w Unii Europejskiej. Tak naprawdę więc oni mają ten czerwony guzik, który może powstrzymać rosyjską agresję na Ukrainę - podkreślił Artur Dziambor.

Posłuchaj
51:54 PR24_mp3 2022_01_29-10-06-43.mp3 M. Woś (Solidarna Polska), R. Bochenek (PiS), H. Gill-Piątek (Polska 2050) oraz A. Dziambor (Konfederacja) o zagrożeniu ze strony Rosji ("Sztuka słuchania")

***

Audycja: "Sztuka słuchania"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Michał Woś (wiceminister w resorcie sprawiedliwości, Solidarna Polska), Rafał Bochenek (PiS), Hanna Gill-Piątek (Polska 2050) oraz Artur Dziambor (Konfederacja)

Data emisji: 29.01.2022

Godzina: 10:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem